Genel

Yeni Mahalle’deki taş ocağında bilirkişi keşif yapacak

Keşan Kent, Çevre Ekoloji Platformu Yeni Mahalle’deki eski taş ocaklarında bilirkişi heyetince keşif yapılacağını belirtti. Platform, heyet ile birlikte 20 Eylül Salı günü vatandaşları bölgeye çağırdı.
Keşan Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıya, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı ve konsey üyeleri katıldı.

Dava 4 Nisan’da açıldı

Basın açıklaması, Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı tarafından okundu.
BOTAŞ tarafından Saros Körfezi’nde Sazlıdere-Gökçetepe köyleri arasında yapılmakta olan FSRU Limanı inşaatına taşınmak üzere, Yeni Mahalle’deki Belkoop Evlerine 160 metre mesafedeki eski taş ocağından 2021 yılı Aralık ayında kaçak olarak taş alınmaya başlandığını belirten Kafalı, “Kent Konseyinin çağrısı üzerine mahalle halkının ve Keşan’da çevreye duyarlı tüm birey ve kurumların desteği ile İlgili mercilere baş vurularak bu hukuksuzluğu durdurmuştuk. Ancak, yapılan tüm müdahalelere ve cezai işlemlere karşın BOTAŞ durmadı. İlgili bakanlıktan taş ocağını işletme ruhsatı alıp ve proje tanıtım dosyası hazırlatıp olaya hukuksal boyut kazandırmaya çalıştı. Burada en acı olan BOTAŞ’ın proje tanıtım dosyası 2 Mart 2022 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ilgili sitesinde yayımlandığı gün Keşan Belediye Başkanlığının da hiçbir araştırma, inceleme yaptırmadan ve mahalle halkını bilgilendirmeden ‘sakınca yoktur’ görüşünü bildirmesidir. Daha acısı ise Edirne Valiliğinin hemen ertesi gün yani 3 Mart 2022 tarihinde bizlere dosyayı okuma fırsatı bile vermeden ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını açıklamasıdır. Bu durumlar karşısında biz mahalle halkına Edirne İdare Mahkemesine ‘Yürütmeyi durdurma ve iptal talepli’ dava açmaktan başka bir durum kalmamıştı. Bizler de 4 Nisan 2022 tarihinde davamızı açtık.” dedi.

“BOTAŞ yangından mal kaçırırcasına taş almaya devam etti”

Saliha Kafalı sözlerini şöyle sürdürdü: “BOTAŞ bu süre zarfında gümrükten mal kaçırırcasına tüm mahalle halkının huzurunu, sağlığını, can güvenliğini hiçe sayarak ve proje tanıtım dosyasındaki taahhütlerine uymayarak taş almaya devam etti. Toplum sağlığını, huzurunu ve can güvenliğini hiçe sayan BOTAŞ ve ilgili firma yetkilileri hakkında Keşan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Savcılık soruşturma başlatınca taş alma işlemi durduruldu. BOTAŞ’ın ruhsatı 5 yıllıktır ve Edirne İdare Mahkemesi’nde açtığımız davaya müdahil olmuştur. Mahkemeye yaptığı savunmada her şeyin hukuka uygun olduğunu, kimseyi rahatsız etmediğini ve bizlerin haksız ve dayanaksız bir şekilde dava açtığımızı bu nedenle davanın ret edilip kendileri lehine karar verilmesini talep etti ve etmeye ediyor.”

Bilirkişi heyeti keşfe geliyor

Kafalı sözlerini şöyle tamamladı: “Bu davanın 20 Eylül 2022 Salı günü saat 11.00’de Yeni Mahalle’deki eski taş ocaklarında 7 bilim insanından oluşan bilirkişi heyeti ile keşfi yapılacaktır. Bu dava, yalnız Yeni Mahalle halkının sorunu değildir. Tüm Keşan’ın hatta tüm Saros sakinlerinin sorudur. Eğer bu davayı kazanamazsak bundan sonra tam 5 yıl, kısa bir süre önce taş alırlarken bizlere yaşatılan rahatsızlıkları tekrar yaşayacağız. Bu nedenle; başta sayın Belediye Başkanımız olmak üzere tüm oda, dernek, sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile doğa severleri ve çevre gönüllülerini keşif günü saat 10.30’da yanımızda görmek istiyoruz. Bizler 20 Eylül 2022 Salı günü saat 10.30’da Yeni Mahalle’de Cem’in Kahvesi önündeki alanda olacağız. Bugüne kadar yalnız değildik, keşif günü de yalnız olmayacağımıza inancımız tamdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu