Gündem

Tezgahını açamayan esnaf isyan etti! Pazaryerinden “Helvacıoğlu istifa” sesleri yükseldi!

Keşan’da başlayan şiddetli yağış, pazaryeri esnafını isyan ettirdi. Ortak basının karşısına çıkarak yaşananları anlayan esnaftan ‘Helvacıoğlu istifa’ sesleri yükseldi.

Keşan’da bugün sabahın erken saatlerinde etkili olan yağışlı hava, saatler ilerledikçe şiddetini arttırdı. Şehir içinde hayatın olumsuz etkilenmesine sebep olan yağmur, Keşan’da her hafta cumartesi günü kurulan halk pazarını da vurdu.


Sabah saatlerinde yağmurun dinmesini bekleyen tezgah açamazken, kurulumunu geceden tamamlayanlar da tezgah başına geçemedi. Yağmurun dinmesini bekleyen pazarcılar, sabırla çevredeki çay ocaklarında yağmurun yağışını izledi. Bu sırada tezgahlar boş kaldı.
Bu sırada pazaryeri dışında kalan balıkçı tezgahları da pazaryerinin araç girişinde olan kapalı alana geçmek isterken, bu durum diğer pazarcı esnafları ile aralarında kısa süreli tartışmalar yaşanmasına sebep oldu. Bir süre sonra zabıta ekiplerinin geldiği noktada arbede yaşanması son anda önlendi.

Yağmurun etkisini kaybetmesi ile birlikte pazaryeri esnafı bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine pazaryerinin kapanması sözü verdiğini hatırlatan esnaf, “Bize seçim öncesinde çay dağıttı, bizden oy istedi. Şimdi nerede? Buraya neden gelmiyor?” derken zaman zaman “Helvacıoğlu istifa!” çağrıları da pazaryerinde yankılandı.
Pazaryeri girişindeki su birikimini gösteren esnaf, “Bu iş seçim zamanı da olacak, buraya geldikleri zaman herkes tepkisini gösterecek.” dedi.

Pazaryeri esnafı adına konuşan Keşan Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Arhatır, toplanan esnafın siyasi bir amaçla değil, esnaf olarak konuştuklarını kaydederek şu ifadeleri kullandı: “Her dönem, her zaman pazaryeri kadar oy potansiyeli olan bir yer yoktur Keşan’da. Her zaman halkımıza yaz-kış halka hizmet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Burada zarar trilyon.
Sayın Belediye Başkanı seçimle başa geldiği zaman, ilk yapacağı icraatlerden birinin pazaryerinin üzerini kapatmak olduğunu söylemiş, bizimle yaptığı toplantı da her şeyin ve 50 milyon lira paranın hazır olduğunu açıklamıştı. O toplantı orada lafta kaldı, sonrasında biz hiçbir icraat göremedik. Biz halkından ve esnafından kopmuş bir belediye başkanı istemiyoruz. Bizim istediğimiz pazaryerinin üzerinin kapanması, başka bir şey istemiyoruz.”

Açıklamaların arından dağılan esnaflar tekrar tezgah başına geçerken, bir an önce konunun çözüne kavuşması istedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Size az bile daha beter olun, çok sevdiğiniz özcan yaptırdı orayı öyle

Başa dön tuşu