Gündem

Paşayiğit’te Ozan Mutlu’nun hayatını kaybettiği kazanın davasından tahliye kararı çıktı, yakınları itiraz etti

Geçtiğimiz Kasım ayında Paşayiğit Mahallesi’nde otomobilini sağ şeride park ederek araçtan inen sürücüye arkadan gelen otomobil çarpmış, kazada 22 yaşındaki Ozan Mutlu hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından diğer aracın sürücüsü A.D.’nin tutuklu olarak yargılanmasına başlanmıştı.
Taraflar arasında ilk duruşma bugün gerçekleşti. Duruşmada sanığın tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak, delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunmaması sebebiyle tahliyesine karar verildi. Kararın ardından mahkeme salonundan çıkan Ozan Mutlu’nun yakınları karara itiraz etti.

“Tahliye kararının çıkmasını anlayabilmiş değiliz”

Ailenin avukatı Av. Mehmet Ferhat Ünalan, davalı olan A.D. salıverilmesine itiraz edeceklerini belirterek, “Müvekkillerim evlatlarını kaybettiler. Maalesef 21 yaşındaki bir genci kaybetmenin acısını yaşıyoruz ve bugün acımız daha da katlandı. Çünkü mahkemeden haksız ve hukuka haykırı olduğunu düşündüğümüz bir tahliye kararı çıktı. Bu karara elbette itiraz edeceğiz. Vicdanen kabul etmediğimiz bir karar. Acılı olan ailenin acısı kat ve kat artmıştır. Olayın oluş şekline baktığımızda sanığın yönetimindeki aracın çok hızlı seyir halinde olduğu ve alkollü araç kullanarak kazaya sebebiyet verdiği dosya kapsamındaki delillerden anlaşılıyor. Daha adli tıptan dosyaya ilişkin deliller toplanmadan mahkeme tarafından tahliye kararının çıkmasını anlayabilmiş değiliz. Bu hususta her türlü hukuki yola başvurup gerekli itirazları yapacağız. İnşallah her ya da geç adaletin tecelli etmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ailenin acısı inanılmaz boyutta ve mağduriyetleri hat safhada. Bu kararda vicdanları sızlatan bir karar olmuştur.” dedi.


Salıverilme kararına rağmen henüz yeterli delillerin toplanmadığına da dikkat çeken, Av. Ünalan, “Daha dosya kapsamındaki deliller tam anlamıyla toplanmış değil. Dosyamız adli tıp kurumunda. Sanığın alkol veya uyarıcı bir maddeyle araç kullanıp kullanmadığı hususunda bir tespit yapılmadı. her ne kadar alkol raporunda 0.55 promil alkollü çıkmış olsa da ayrıca kan örneklerinden de adli tıptan bir rapor alınması aşamasında. Bir diğer delil toplanma aşaması ise keşif yapılması. Olay mahallinde mahkemece daha keşif yapılmadı ve bu keşif 21 Ocakta yapılacak. Bu keşif raporundan sonrada kusur raporu alınacak.  Dosya bilirkişiye verilecek ve bilirkişi tarafından kusur raporu tencim edilecek.  Bunların hepsine baktığımızda dosya kapsamındaki delillerin daha toplanmadığı ve 1 ay gibi kısa bir sürede ailenin acısı dinmemişken tahliye kararının çok zamansız, yersiz ve hukuka haykırı olduğu anlaşılmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz”

Ozan Mutlu’nun acılı ailesi ise mahkemenin ardından Paşayiğit Mahallesi’nde toplanarak mahkeme kararına itiraz ettiklerini söyledi. Mutlu’nun dedesi İsmet Mutlu, “Daha çocuğumuzun toprağı kurumadı” diyerek, şu ifadeleri dile getirdi: “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Cumhurbaşkanımızdan, Adalet Bakanımızdan, kaymamamızdan ve yetkili mercilerimizden yardım istiyoruz. Benim çocuğum trafik kazasında hayatını kaybetti. Bir ay içinde karşı taraf da salındı. Hiç mi adalet yok? Bizim içimiz kor oldu ve vicdanımız yanıyor. Ben adaletimize güveniyordum. Bir dede, bir baba olarak ben 22 yaşındaki oğlumu kaybetmişken, Bunu bugün nasıl bir ay içerisinde tahliye kararı verebiliyorlar.   Bizim acımız dinmeden acımızı artırarak içimizi daha çok yaktılar. Bizler içimiz yanarak bu acıyı çekiyoruz. Bizler bugün bu tahliye kararını nasıl ve neden verdiğini anlamış değiliz. Bu hususta aklımızın almadığı neticeler var.  Nasıl olurda bir ay içinde tahliye kararı verebiliyor? Bizler bu davaya itiraz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, Adalet Bakanımızdan ve Milletvekillerimizden bunu toplanıp bir karara bağlamasını istiyoruz.”

“40 gün olmadan nasıl tahliye kararı veriliyor?”

Kazada hayatını kaybeden Mutlu’nun annesi Sibel Karabulut da aynı duyguları paylaşarak, “Benim daha oğlumun toprağı kurumadı. Böyle birey olabilir mi? Benim daha vicdanım soğumadı. Benim oğlum öleli daha 40 gün olmadı. Böyle bir adalet nerde duyulup görülmüş. Böyle bir şey yok, olamaz.” derken, acılı eşi Kader Mutlu ise, “Benim eşim 22 yaşında öldü. Herkesin çoluk çocuğu, evladı var. Allah rızası için bize yol göstersinler. Ben genç yaşımda eşimi kaybettim. Daha 40 gün olmadan nasıl tahliye kararı veriliyor? Biz buna isyan ediyoruz. Bu nasıl bir kanun?” şeklinde konuştu.İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok yazık. Nasıl böyle bir karar veriyorlar. Ülkemizdeki adalet bu mu? Aileye çok üzüldüm Allah kimsenin başına vermesin.

Başa dön tuşu