GenelSon Dakika

Turuncu gökyüzüne bakan endişelendi

Keşanlılar bu sabah uyandıklarında bulutlu hava ile birlikte bulanık bir gökyüzü ile karşılaştı. Turuncu renk alan gökyüzünü gören vatandaşlar yakınlarda yangın çıkmış olabileceğini düşünerek tedirgin oldu. Çanakkale’de gökyüzünden kül yağdığı aktarıldı.

Güneşin gökyüzünde turuncu bir nokta şeklinde belirdiği manzara ile İzmir’den Çanakkale’ye kadar bir çok noktada karşılaşılırken, oluşan görüntü ile daha sonra yetkililer tarafından açıklama yapıldı.
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgilerde gökyüzündeki bu sıra dışı manzaya Afrika’dan toz taşınımı ve güneydeki yangınlarda oluşan partiküllerin neden olduğunu belirtti.
Rüzgarların uzun bir sürenin ardından tekrar güneye döndüğünü ifade eden uzmanlar, “Bu da havada bir bulanıklık ve atmosfer parlaklığında bir azalma oluşmasına neden oldu ama herhangi bir olumsuzluğa sebep olacak bir durum söz konusu değildir. İnsan sağlığı konusunda olumsuz bir etkisi yok.” dedi.Bölge genelinde rüzgarların yön değiştirmesine bağlı olarak yeniden aynı gökyüzüyle karşılaşılmasının muhtemel olduğu hava olayı ise, günlerdir yanan ormanların dehşet verici boyutlarını gözler önüne sererken; bir kez daha yangınlara dikkatli olunması gerekliliğini gösterdi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu