ÖZEL HABER

Keşan, corona virüsü nasıl karşıladı?

Çin’in Wuhan kentinden başlayıp dünyayı saran corona virüs, ortaya çıktıktan 3 ay sonra Türkiye’ye geldi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada bir erkek şahıs üzerinde yapılan testlerin pozitif çıktığını belirtti. Böylelikle corona virüs bulaşan ülkeler listesine ülkemiz de eklenmiş oldu.

“Günlerde artık sarılıp öpüşmüyoruz”

Şimdiye kadar 118 ülkede 121 bin 564 vakanın olduğu ve 4 bin 373 kişinin de hayatını kaybetmesine yol açan virüsü Keşan halkına sorduk.

Corona virüsün ülkemiz topraklarına da girmesini değerlendiren Keşanlılar, virüsün yaşadıkları şehre girmesinden korktuklarını belirterek, hastalığın kendilerine bulaşmasını engellemek için hijyen kurallarına uyduklarını dile getirdi.
Günlük yaşamda sık yaptıkları sarılma, öpüşme ve tokalaşma gibi eylemlere bir süre ara verdiklerini belirten vatandaşlar, kendi aralarında yaptıkları altın günlerinin bile durumdan etkilendiğini söyleyerek “Günlerde artık sarılıp öpüşmüyoruz, kalktı artık o, kimse tokalaşmıyor. En son gittiğimiz günde de ev sahibi 3-4 kez kolonya verdi bize” dedi.

Dezenfektan ürünleri tükendi!


Aynı zamanda evlerine kolonya stokları yapmaya başlayan vatandaşların olduğu da gözlemlendi.
Keşan’daki tüm eczanelerde, dezenfektan soran vatandaş olumsuz sonuç aldı, yoğun ilgi gören hijyen ürünleri raflarda tükendi.

“Virüs bizden korksun!”

Virüsün, ölümcül etkilerinden korkup bir şekilde önlemler almaya çalışan vatandaşların yanında henüz önlemler almayan kişiler de mevcut. “Virüse yakalanırsak, Allah’ın takdiri” diyen bazı vatandaşlar, “Tehlikelerini biliyorum, ama yaptığımız bir şey yok, uzmanlar el sıkışmayın diyor ama uyguladığımız yok. Bana kolay kolay bulaşmaz, virüs bizden korksun dedi.

Röportajın devamı videoda..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu