ÖZEL HABER

İpsala’nın Kumdere köyünde Yaban Mersini – Blueberry hasadı başladı

Halk arasında “Mavi Yemiş” olarak da bilinen ve tam bir şifa deposu olan Yaban Mersini ya da bilinen diğer adıyla Blueberry, Türkiye’de üretimi yapılan bölgelerde hasat edilmeye başlandı.
Son yıllarda tarımda alternatif ürün olarak öne çıkan, Trakya genelinde ve Edirne özelinde yoğun ilgi görmeye başlayan Yaban Mersini, hem üreticisini hem de ürünü bulmakta zorlanan tüketiciyi memnun ediyor.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller nedeniyle, faydası saymakla bitmeyen Yaban Mersini, en önce kanser hastalarının aradığı ve tükettiği meyve olarak adından söz ettiriyor.
Bununla birlikte, hafızaya iyi geldiği de bilinen blueberry; kan şekerini dengeliyor, tansiyonun dengelenmesine katkıda bulunuyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kalp sağlığına, sindirim sistemine, göz sağlığına, kemik sağlığına ve cilt sağlığına iyi geliyor.

3’üncü yılında ilk hasat

4 yıl önce İpsala’nın Kumdere Köyü’ne gelen, yaptığı araştırmalar ve gözlemler sonucu meyvecilik anlamında üretimin az olduğunu fark ettiklerini belirten Ahmet Tarık Pamukçu, 2021 yılında üretime başladıklarını ifade etti.
Geçen yıllarda ciddi emekler verdiklerini ve 3. yılında ilk hasadı yaparak ürün aldıklarını kaydeden Pamukçu, sonuçtan memnun olduklarını vurguladı.

Yaban Mersini’nin Devletin tarımsal desteklerinden payına düşeni alması durumda, pazarda diğer firmalarla rekabet edebilir hale gelebileceklerini vurgulayan Pamukçu, saymakla bitmeyen faydaları nedeniyle ürünün kısa sürede pazardaki payını arttıracağını söyledi.

Kumdere’de bulunan Life’s Bulueberry Çiftliği’nde, tarladan tezgaha, üretimin her aşamasında titizlikle çalıştıklarını ve bu mucize meyveyi yetiştirdikleri dile getiren Pamukçu, yaklaşık 1 ay sürecek hasat etkinliklerine ve blueberry yemeye bölge halkını davet etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu