HaberlerYaşam

Keşan Belediyesi su tasarrufu için “perlatör” dağıttı

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu:
“Bulaşık yıkarken, duş alırken, abdest alırken, meyve yıkarken, diş fırçalarken sudan tasarruf edin. Çünkü önümüzdeki günlerde kuraklık had safhada, afet boyutunda, ciddi bir su sorunumuz olacak”

Keşan’da kuraklık nedeniyle su kullanımına sınırlama getiren bazı kararlar alınmasının ardından, vatandaşlara evlerindeki musluklar için “su tasarruflu perlatör” dağıtıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Su İşleri Müdürlüğü personeli 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla bazı vatandaşları evlerinde ziyaret etti.

Su tasarrufu yapılması amacıyla vatandaşlara muslukları için perlatör hediye eden Helvacıoğlu, tasarruflu su kullanımı hakkında bilgi verdi.

Helvacıoğlu, perlatör sayesinde 5 kat su tasarrufu sağlanacağını söyledi.

Kuraklık nedeniyle ilçeye su sağlayan Kadıköy Barajı’nda suyun azaldığını ve bu kapsamda bazı kısıtlamalar yapacaklarını anlatan Helvacıoğlu, “Perlatörsüz musluklarda su direkt akıyor ancak bu cihazla tasarruflu şekilde bir kullanım sağlanıyor. Bu şekilde su 5 kat tasarruflu akıyor. Suda yüzde 250 tasarruf sağlayan bir alet. Dünyanın su tasarrufu yapması gereken bir dönemindeyiz.” dedi.

Kuraklığa karşı her vatandaşın önlem alması gerektiğini vurgulayan Helvacıoğlu, şunları kaydetti:

“Kuraklıkla ilgili herkesi uyarmamız, bilgilendirmemiz gerekiyor. Çeşmeleri evde açık bırakırsanız su tükenirse belediye ne yapsın? Herkesi su tasarrufuna davet ediyorum. Bulaşık yıkarken, duş alırken, abdest alırken, meyve yıkarken, diş fırçalarken sudan tasarruf edin. Çünkü önümüzdeki günlerde kuraklık had safhada, afet boyutunda, ciddi bir su sorunumuz olacak.”

Helvacıoğlu, Su İşleri Müdürlüğü ekiplerinin evleri ziyaret ederek perlatör dağıttığını ve isteyen vatandaşların belediyeyi ziyaret ederek bu ürünü ücretsiz alabileceğini bildirdi.

Belediye encümeni tarafından alınan kararlar kapsamında sudan tasarruf için konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanması, halı ve kilim yıkanması, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanması 30 Nisan’a kadar yasaklanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu