Genel

Helvacıoğlu, ESTAB yönetimini eleştirdi: “Yangından mal kaçırdınız ama kaçarken yakalandınız”

ESTAB’ın Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda tüzük değişikliği ile ilgili kabul edilen maddelerinin birlik tüzüğüne uygun olmayan şekilde usulsüz değiştirildiğini bildiren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman’ı ve yönetimini birliği iyi yönetmemekle eleştirdi.

Tüzük değişikliğini yangından mal kaçırır gibi ESTAB Meclisi’nden geçirmeye çalıştıklarının altını çizen ve bu durumdan Edirne Valiliği ve ESTAB paydaşlarının dahi haberinin olmadığını kaydeden Helvacıoğlu, ESTAB yönetimine şu eleştirileri yöneltti: “Yangından mal kaçırdınız, ama kaçarken yakalandınız. Tüzük değişikliğini hiçbir belediyenin haberi yokken yapmaya çalıştınız. Millet İttifakı’nın belediyesi olan İpsala Belediyesi bile buna karşı çıktı. Çünkü sizin amacınız yangından mal kaçırmaktı. Bütün belediyeleri kullanıp bölgenin ve birliğin en büyük belediyesi olan Keşan Belediyesi’ne gol atma niyetindeydiniz ama kendi kalenize gol attınız.”

Yönettikleri birliğin tüzüğüne hakim olmayan bir ESTAB Başkanı ve yönetimi ile karşı karşıya kalındığının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Tüzüğe göre hareket etmiyorsunuz, nasıl idarecisiniz! Yönettiğiniz kurumun tüzüğünü bilmiyorsunuz. Amacınız çalışmak değil, amacınız üzüm yemek değil, amacınız bağcıyı dövmek. İpsala ve Enez belediyeleri kullanılıp en büyük pastayı Keşan Belediyesi’nden alarak Belediyemizi zora sokmak istediniz. Vali beyin konudan haberi yok… Ortakların hiçbirinin haberi yok. Bir işe kalkışıyorsunuz, elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. <Siyaset yapayım.> diyorsunuz ama onu da beceremiyorsunuz.” dedi.

Tüzüğe aykırı olmasaydı da Keşan Belediyesi olarak dava açacaklarını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Çoğunluğu da toplasanız adaletli olmayacağı aşikâr bir karar alınmaya çalışıldı. Dava açmaya bile gerek kalmadı, becerilerini (!) ortaya koydular. Yönetim becerinizi elinize yüzünüze bulaştırdınız. Çünkü bu karar hakkaniyetli değildi” şeklinde konuştu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ESTAB’ın Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda tüzük değişikliği ile ilgili aldığı kararların, yine kendi tüzüklerine göre yok hükmünde olduğunu, toplantıda tüzük değişikliği için gereken 2/3’lük çoğunluğun kabul oyunun sağlanamadığını bildirdi.

30 Mayıs 2022 tarihli ESTAB olağan Meclis toplantısında birlik tüzüğünde değişiklik yapılmasına ilişkin olarak gündeme maddeler alındığını bildiren Helvacıoğlu, “Usul değişikliklerinin yanında üye belediyelerin birliğe yıllık olarak ödedikleri katkı paylarına %100 oranlı zam yapılması gündeme alınmıştır. Tüzük değişikliklerini içeren maddeler, Birlik’in tüzüğüne uygun olmayan sayısal oranla değiştirilmeye çalışıldığı için geçersizdir. Tüzük değişikliği için Meclis üye tam sayısının 2/3 çoğunluğunun kabulü gerekli. Toplantı yoklama tutanağında 14 üyenin hazır bulunduğu görülüyor. Tüzük değişikliği için gerekli olan 14 kabul oyuna, red ve çekimser kararlar nedeniyle ulaşılamadı. Tüzük kararları geçersiz ve yok hükmündedir. Mevzuata aykırıdır, uygulanması da mümkün değildir.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu