ÇevreGündemÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Geleceğin mirasçıları büyüklerinden şikayetçi!

Mavi kürenin gelecekteki sahipleri çocuklar ‘Çevre Haftası’nda dünyayı korumayan büyüklerinden dert yandı. Temiz çevre için büyüklerine yaptıkları tüm uyarılarına rağmen kendilerini bir türlü dinletemediklerini söyleyen çocuklar, yaşanabilir bir dünya için yine çağrıda bulundu…

Keşan’da ‘Çevre Haftası’ sebebiyle ‘Sıfır Atık’ teması ile bir dizi etkinlik yapıldı. Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü işbirliğinde Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde düzenlenen programa çok sayıda öğrenci ve öğretmen ile protokol üyeleri katıldı.
Alanda kurulan stantlarda öğrencilere çevre ve geri dönüşüm bilinci kazandırmak adına çeşitli sunumlar yapılırken, hem geri dönüştürülen malzemelerin nasıl kullanılacağına örnekler verildi, hem de katılımcılara fidanlar dağıtıldı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı programda, çocuklar güzel ve verimli vakit geçirdi.

Çevreye karşı toplumsal duyarlılık sağlanması amaçlanan çevre haftası kapsamında görüşlerini almak üzere öğrencilere mikrofonlarımızı uzattık. Her fırsatta çevreyi koruduklarını söyleyen dünyanın gelecekteki sahipleri, emanet alacakları yeryüzünün şimdiki durumu hakkında büyüklerine sitemde bulundu. Gittikleri her yerde kendi çöpleriyle birlikte, kendilerinden önce bırakılan çöpleri de toplamak zorunda kaldıklarını söyleyen öğrenciler; tüm uyarılarına rağmen sorumsuz kişilere bir türlü kendilerini diletemediklerini söyledi.
İnsanların çevre konusundaki bilinçsizliğinden uzun uzun dert yanan çocuklar, çevre günü etkinliklerinde bile çevreye gelişi güzel saçılan çöpleri işaret ederek; kendilerine bırakılacak dünya konusunda duydukları endişeyi şu sözlerle anlattı:

“Çevre gününde bile..”

“Yerde çöp görünce çöp kutusuna atıyorum. Şişe kapaklarını dönüştürmek için de okul kantininde biriktiriyoruz. Gelecekte dünya daha da kirlenecek çünkü temizliğe uymayanlar var. Dün birisini gördüm, içtiği suyu yere attı, bugün çevre günü; ama buna rağmen buraya gelenler yedikleri pamuk şekerlerin çöpünü ağaç dibine attı.”

“Artık uyarmıyorum”

“Çöpleri yere atıyorlar, çevreyi kirletiyorlar, hayvanlara zarar veriyorlar, denizlere atık atıyorlar. Uyarıyorum; ama uyarsak da dinlemedikleri için artık uyarmıyorum”

“Hiç dinledikleri yok”

“İnsanları sürekli uyarıyorum; ama hiç dinledikleri yok. Adam arabasıyla gezerken yere sakız atıyor, hayvanlara yazık. Söylesek de bizi dinlemeyenlere söylüyorum: ‘Rica ediyorum, lütfen doğayı temiz tutun!'”

“Bana karışma diyorlar”

“Uyarmamıza rağmen yere çöp atıyorlar; ama engel olamıyorum. İnsanlar dinlemiyor. ‘Bana ne’ diyen de var, ‘Benden küçüksün, bana karışma’ diyen de var. Yere çöp atmayın! Temiz tutun çevreyi. Yakında kuraklık olacak, kimsenin haberi yok.”

“Gaz maskesi ile dolaşacağız”

“Ağaçları kesiyorlar, bina yapıyorlar. Ben 10 tane ağaç diktim; ama doğayı bozuluyor, hava kirliliği oluyor. Gaz maskesi ile dolaşacağız ileriki yıllarda. Yere attıkları çöpü topluyorum; ama topluyorum, topluyorum yine çöp oluyor her yer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu