Genel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç: “TBMM’de Keşan konuşulacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Millletvekilleri Marmara Denizi ve çevresinde yaşanan çevre sorunları hakkında incelemeler yapmak üzere sahaya indi. Ergene Havzası ve Saros Körfezi’nde inşaatı devam eden FSRU Limanı’nda yerinde gözlemler yapan heyet adına konuşan Çevre ve Doğa Hakları’ndan Sorumlu Genel Başkan yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Meclis’te Keşan konuşulacak” dedi.

Gün içinde çeşitli yerlerde izlenimlerde buulunan heyet, Uzunköprü’nün ardından Keşan’a geldi. CHP İlçe Lokali’nde düzenlenen basın açıklamasına; CHP MYK üyesi Çevre ve Doğa Hakları’ndan Sorumlu Genel Başkan yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç , Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Vecdi Gündoğdu ile Türabi Kayan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Algün, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırcıoğlu ile Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ve CHP yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP’li milletvekillerini ağırlamaktan dolayı yönetim adına mutlu olduklarını belirterek Keşan’daki ana konunun FSRU Limanı olduğunu söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin süreci yakından takip ettiğini ve vekillerin gelişinin bunun göstergesi olduğunu belirten Pekcan daha sonra sözü Ali Öztunç‘a verdi.

“Marmara Denizi iç çöl mü oluyor, fosseptik mi?”

Konuşmasına CHP’nin Çevre ve Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcılığı tarafından oluşturulan su kirliliğine ilişkin su komisyonu olarak bölgeye geliş amaçlarının Marmara Denizi’nde görülen müsilaj olduklarını belirterek başlayan Öztunç, bu kapsamda Ergene’de havzasında çalışmalar yaptıklarını ve sorunun engellenmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı: “Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Uzunköprü, Çorlu, Alpullu bölgelerinde çalışmalarda bulunduk. Kirliliğin neden olduğu ve nasıl engellenebileceği, bundan sonraki süreçte ne olacağı konusunda incelemelerde bulunulduk. Marmara Denizi iç çöl mü oluyor yoksa fosseptik denizi mi oluyor? Bu konularda çalışmalar yapılıyor”

“Üç beş kuruşa değerli toprakları kendi adamlarına peşkeş çekiyorlar”

Türkiye’nin dört bir tarafının delik deşik edildiğini ifade eden Ali Öztunç, şunları söyledi: “Hazinenin parası olan 128 milyar doları buharlaştıranlar, o paranı yerine yenisini koyabilmek için Türkiye’nin kıyılarını, denizini, sahilini, ormanını ve madenlerini satılığa çıkardılar. Kuzeyden güneye, siyanürlü altın araması yapılıyor. Ormanları seyrekleştirmek için orman katliamı yapılıyor. Maden çıkartılacak diye ağaçlar kesiliyor. Kıyılar talan ediliyor. Ege ve Akdeniz sahillerindeki hazine arazileri yandaşa peşkeş çekiliyor. 3-5 kuruşa değerli toprakları kendi adamlarına peşkeş çekiyorlar. Datça’da ve Bodrum’da satışlar yapılıyor. Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Saros Körfezi de, perişan ediliyor. Saros’u darmadağın ettiler. Allah’ın yarattığı müthiş bir coğrafyadan ne istediniz? Birileri zengin olacak diye bunlar yapılır mı? Saros Körfezi’nden başka yer yok mu? Partimiz uzun süre bununla ilgili mücadele etti. Konu yargıya gitti ve yürütmeyi durdurma davaları açıldı.”

“Keşanlı ata toprağına çökenlere ceza vermeyecek misin?”

Saros Körfezi’nde yaşanan tahribat konusunda oluşacak zarardan en çok etkileneceklerin başında yer alan Keşanlılar’a seslenen Öztunç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Babadan, atadan kalma bu güzellikler, AK Parti hükümeti tarafından mahvedildi. Bunun cevabını vermeyecek misiniz? Seçim sandığının gelmesine az kaldı. Erken ya da zamanında seçim sandığı gelecek ve Keşanlıların gerekli cevabı vermesi gerekiyor. Demokrasi ödüllendirme ve cezalandırma rejimidir. Demokrasi de, hoşuna giderse, başarılı olursa, hizmet yapılırsa oy vererek ödül vereceksiniz. Eğer başarısız olunursa, doğa katledilirse, çevre bitirilirse, senin arazine gelip konulursa, çökülürse sandıkta oy vermeyerek cezalandıracaksınız. Son günlerde mafya işleri konuşuluyor ve eski bakan Mehmet Ağar kendisini devletin yerine koyarak, ‘Bodrum marinaya ben olmaz çökerlerdi.’ demişti. Mafya raconuna göre; Saros Körfezi’ne birileri gelip çöktü. Keşanlı, ata toprağına çökenlere ceza vermeyecek misin, hesap sormayacak mısın? Hesap sorulması gerekiyor. Bu mücadele de, biz Keşanlılarla ve bölge halkıyla birlikteyiz. Konuyu mecliste yeniden gündeme getireceğiz. Okan Gaytancıoğlu’nun araştırma komisyonu kurulması yönünde verdiği önergeyi mecliste konuşacağız. Bakalım Edirne’nin AK Partili milletvekili çıkıp ne anlatacak? Mecliste, Keşan tartışılacak.”

“Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu soracağız ve pankartı asacağız”

CHP’nin il başkanlıklarının dış cephelerine asılan “10 bin dolar nerede?” pankartı asılmasıyla ilgili sorulan soruya cevap veren Ali Öztunç, sözlerini şöyle tamamladı: “128 milyar dolar nerede diye soru sorduk ama kimseden ses çıkmadı. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘böyle soru sorulur mu?’ diye soruyor. Demokrasilerde bu sorular sorulur. Fakir-fukaranın hakkının nasıl buharlaştığını soracağız. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mafya her ay bir siyasetçiye, 10 bin dolar rüşvet veriyor diyorsa, kim olduğunu bizler soracağız. İl ve ilçe başkanlıklarımıza, 128 milyar dolar pankartı asıldığında, Cumhurbaşkanına hakaret edildiği ifade edildi. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu soracağız ve pankartı asacağız. Eser bu pankart polis aracılığıyla indirilmeye çalışılırsa, ifşa olurlar. Mafyaya, Cumhur İttifakı iç içe geçmiş durumda. 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu öğrenmek istiyoruz. Mafya, siyasiye rüşvet veremez. Siyasetçiler kimseden rüşvet alamaz. Kimin olduğu ortaya çıksın.”

Daha sonra söz alan Okan Gaytancıoğlu’da, Yayla Balıkçı Barınağı’na ayrılan ödenek konusunda bilgilendirmede bulundu.

“AK Parti zihniyeti, doların yeşilini ağacın yeşilinden çok sever”

Öztunç ve partililer daha sonra BOTAŞ tarafından yapılan Saros FSRU Liman ve Kara Boru Hattı inşaat alanına giderek, incelemelerde bulundu. Ali Öztunç ve beraberindeki heyet, yetkililer tarafından inşaat alanına alınmak istenmediler ancak, ısrar üzerine alana girildi.

İnşaat alanında açıklamada bulunan Öztunç, şunları söyledi: “Saros Körfezi, doğa harikası bir yerdir. Türkiye’nin en güzel ve cennet yerlerinden biriydi. Bölgede ağaçlar kesilmiş, doğal tabiat bozulmuş ve yerine taş, beton yığını bir liman yapılmış. Liman yapılmasına karşı değiliz, yapılabilir ama seçilen yer yanlış. Başka bir yere yapılabilirdi. Bölgede nefes alınabilen cennet köşelerinden biriydi ama mahvedildi. Klasik AK Parti zihniyetidir. AK Parti zihniyeti, doların yeşilini ağacın yeşilinden çok sever. AK Parti, iktidardan gidiyor ve gittikten sonra nasıl pazarlıkların döndüğünü hep birlikte göreceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum döneminde en büyük çevre katliamları yaşandı. Bakan Kurum, çevre katliamı yapan çevre bakanı olarak anılacak.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu