Çevre

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü için pedal çevirenler renkli görüntüler oluşturdu

Keşan’da 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü kapsamında etkinlik düzenlendi. Koronavirüs pandemisinde evlerinde çok uzun süre kapalı kalan aileler, etkinliğe çocuklarıyla beraber katılırken açık havada stres attı.

Küçük büyük onlarca bisiklet sevdalısının rengarenk bisikletleriyle renk kattığı program, Keşan Belediyesi tarafından Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) ile Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) işbirliğinde 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle ‘Haydi Keşan, al bisikletini, yollar almasın bizi’ sloganıyla Keşan Gençlik Merkezi önündeki bisiklet yolunda başladı.

Yaklaşık 2 kilometrelik parkura 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü için çıkan bisikletçiler, verilen start ile yola çıktı. Büyük küçük çok sayıda pedalın yolları aşındırmaya başladığı anlarda, bazı ebeveynlerin bebek ve çocuklarını bisikletlerine aparatla bağlı olan pusetlerde taşımaları renkli görüntüler oluşturdu. Büyük bir özlemle yeniden yola çıkmanın heyecanını yaşayan bisikletçilerin yüzlerindeki mutluluk görülmeye değerdi.

“Trakya’da önderiz, Türkiye’ye de örnek oluyoruz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Andaç Gedik’ün de katıldığı etkinliğe çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 100 bisikletli ilgi gösterdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Helvacıoğlu, Keşan’ın Trakya’da en çok bisiklet kullanılan ilçelerden biri olduğunu belirterek, “Trakya’da önderiz, Türkiye’ye de örnek oluyoruz. Bu nedenle 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nü anlamlandırmak için Yeni Mahalle’deki bisiklet yolunda bu etkinliği düzenledik. Bugün için herkese çağrı yaptık. DOÇEK ve SARDOS’ta bize destek verdi. Bisiklet kullanımı farkındalığı oluşturmak amacıyla bugün bir aradayız. Türkiye’ye de örnek oluyoruz ve farkındalık yaratıyoruz” dedi.

SARDOS Başkanı Faruk Eker, pandemi sürecindeki kısıtlamalarla bisiklet kullanmanın öneminin bir kez daha ön plana çıktığını ifade ederek, “Bisiklet kullanımı hayatımızın her dönemine yaymamız gereken bir öneme sahip. Bisiklet, insanlara sağlık konusunda çok ciddi katkılar sunduğu gibi, ekonomiye, çevreye de büyük katkı sağlar. Herkesin bisiklet kullanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

DOÇEK Başkanı Hakan Eşme ise bisikletin ekonomiye, çevreye, sosyalleşmeye ve sağlıklı yaşama büyük katkı sağladığını dile getirerek, ‘Bisiklet, 2 tekerleğiyle bir şehrin trafiğini daha rahat bir konuma getiriyor. Bugün farkındalık yaratmak amacıyla burada toplandık. Hepimizde bisiklet özlemi var. Normalleşmeyle birlikte sadece bisiklet değil, doğayla ilgili yürüyüşler de artacak. Pandemi sürecinde bağışıklığın güçlenmesi için bu gibi faaliyetler çok önemli” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu