GündemKeşan

Helvacıoğlu’ndan “Halk Ekmek” açıklaması! Zararın bugüne yansıması 1,5 milyon TL

Keşan Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 3 Haziran 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Meclis Toplantı Salonu’nda saat 15.00 sıralarında başladı.

Halk Ekmek, 426 bin 720 TL zarar etti

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Helvacıoğlu, Keşan Kent Hizmetleri Şirketi ile Meclisin araştırma yapılması konusunda önerge verdiğini hatırlatarak, “Eski adıyla ‘Halk Ekmek’ olan belediye şirketinin Ticaret Bakanlığı tarafından denetimi yapılmıştır. Yapılan denetim sonucunda; şirkete ait işyerlerinin 2013-2018 yılları arasında rayiç bedellerine göre düşük bedeller ile kiralandığı belirlenmiştir. Başmüfettiş tarafından hazırlanan raporda; şirkete ait söz konusu 34 işyerinden 15 işyerinin, günün rayiçlerine göre düşük bedeller ile kiralanması nedeniyle şirketin 426 bin 720 TL gelir kaybına uğradığı raporlanmıştır. Şirket ciddi bir kira gelirinden mahrum kaldığı not edilmiştir. Bunun yanı sıra; kiraya verilen bazı işyerlerinden tahsil edilmeyen ve geç tahsil edilen kira gelirlerinin olduğuna kayıt düşülmüştür. Raporda adı geçen şirket eski müdürleri, geçmiş başkan ve yöneticilerine; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 155’inci maddesi uyarınca da soruşturma raporu tanzim edilmiştir. Raporda; şirketin mahrum kaldığı toplam 426 bin 720 TL’nin tazmin edilmesine yönelik şirket eski müdürleri ve diğer sorumlular hakkında hukuki sorumluluk davası açılması yönünde talimat verilmiştir. Bununla birlikte kiraya verilen tüm işyerleri için çalışma yapılması ve ihtiyaç halinde icra takibi ile tahsilatların yapılması gerektiği ifadelerine de yer verilmiştir. 2013-2018 yılları arasında tespit edilmiş 426 bin TL bugünkü değeri ve faiziyle birlikte yaklaşık 1,5 milyon TL’dir. Bugün ise çok temiz çalışan bir şirket vardır. Belediyenin gururu olacak.”

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İmar değişiklikleri komisyona sevk edildi

İlk olarak Edirne İli, Keşan İlçesi Paşayiğit Mahallesi, 1578 Parsele Ait 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği” ve “Edirne İli, Keşan İlçesi Paşayiğit Mahallesi, 1578 Parsele Ait 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği” maddesi görüşüldü. Konu hakkında İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal’ın bilgi vermesinin ardından madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, Edirne İli, Keşan İlçesi, İspat Cami Mahallesi 607 ada 8-34-37-38-41-42-46 parseller ile Tescil Harici Alana ait, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği” ve “Edirne İli, Keşan İlçesi, İspat Cami Mahallesi 607 ada 8-34-37-38-41-42-46 parseller ile Tescil Harici alana ait, 1/1000 Ölçekli uygulama İmar Planı Değişikliği” maddesinin görüşülmesiyle devam ederken Ünal’ın gerçekleştirdiği bilgilendirmenin ardından madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı Edirne İli, Keşan İlçesi, 1.Etap İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı A ve A1 Rumuzlu Konut Alanlarına İlişkin Plan Notu Değişikliği”nin görüşülmesi hususunun görüşülmesi maddesiyle sürdü. Ali Ünal’ın konu hakkında bilgi vermesinin ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra “Keşan (Edirne) Kuzey Doğu Bölgesi 2. Etap İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı A ve A1 Rumuzlu Konut Alanlarına İlişkin Plan Notu Değişikliğinin görüşülerek, karara bağlanması” maddesi görüşüldü. Ünal’ın madde ile ilgili bilgi vermesinin ardından yapılan oylamada, madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının devamında; Edirne İli, Keşan İlçesi, 4. Etap İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı Toplu Uygulama Alanlarına İlişkin Plan Notu İptali değişikliği oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı gündem dışı olan İtfaiye Müdürlüğü’nün 1 adet 32 metre hidrolik merdiven uzunluğuna sahip yangın müdahale aracı, bir adet portatif merdivenli 4-8 ton su kapasiteli yangın ilk müdahale aracı alınması talebinin görüşülmesiyle sürdü. Konu hakkında İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit bilgi verdi. Yiğit, mücavir alanlarda da gereken önlemleri aldıklarını ifade ederek, “Rotfire aracı bu yıl da sahillerimizde görev yapıyor. Aracın kullanımı için personelimizi görevlendirdik.”
Daha sonra yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın Keşan İmar Planları’nda çatı arası kullanımı maddesinde geçen “Saçak ucundan itibaren derinliği en az 3 metre olmak” ibaresinin saçak ucundan itibaren olarak revize edilmesi talebi ise İmar Komisyonu’na havale edildi.

Erikli sahilinde çalışan gündelik işçiler

Meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Feridun Tümer, sahilde çalışan gündelik işçilerin insani yaşam koşullarının sağlanması adına önerge verdi.

Önergede “Ailesini geçindirmek uğruna her türlü işi yapan ve çadırlarda yaşam mücadelesi veren bu yurttaşlarımız; su, elektrik, seyyar tuvalet, temel hijyen ve insani yaşam koşullarından yoksun, aileleri ile perişan bir hayat sürmektedirler. Marmara’nın Bodrum’u yapılacağı söylenen bir turistik sahil şeridinde böylesine zor şartlarda kalan vatandaşlarımıza Keşan Belediyesi’nin imkanları kapsamında hiçbir hizmet verilmemek de, yardım edilmemektedir. Keşan Belediyesi, bu çadırlarda ki temel insani eksiklikleri bir an önce belirleyerek acilen harekete geçmeli ve bu dezavantajlı vatandaşlarımıza sahip çıkmalıdır.” ifadeleri geçerken şu sorular yöneltildi: “

  • Yaz ayları döneminde Erikli Sahiline gelip burada çalışan yurttaşlarımızın sorunlarının tespiti için bir çalışma yapılmasını ve bu çalışmaların 15 Haziran’a kadar tamamlanmasını;
  • Tespit edilen sorunların ivedilikle çözülmesi ve çalışmalara başlanması konularının;
  • Gündeme alınarak Plan Bütçe Komisyonuna havalesini öneriyorum.

Tümer’in Erikli sahilindeki gündelik işçilerin insani yaşam koşullarının sağlanmasına yönelik önergesine cevap veren Helvacıoğlu, “Verilen önerge bugünün önergesi değil, yaz geldi. Önergedeki ‘Keşan Belediyesi hiçbir şey yapmadı’ ifadesi de enteresan. Geçtiğimiz yıl kendilerini için bir yer oluşturduk. Yer Keşan Belediyesi’nin yeri. Yıllardır gündelik işçilerimize hiçbir hizmet verilmemiş. Mecidiye sahilinde kenarda duruyorlardı, çöplerine atmaya yerleri yoktu. Geldik, kendilerine bir alan oluşturduk. Çitimizi yaptık, 1 hafta içerisinde su bağlanıyor, 3 gün içerisinde elektrik gelecek.”

Keşan Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, 1 Temmuz 2021 Perşembe günü yapılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu