BölgeHaberlerTurizmTürkiye

Yunanistan’ın uyguladığı seyahat kısıtlamaları büyük ölçüde kalktı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, 9 Ağustos 2021 Pazartesi günü yaptığı açıklama ile Yunanistan’ın uyguladığı uluslararası seyahat kısıtlamaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

İpsala Sınır Kapısı’ndan Günlük Azami 1500 Kişi Geçebilecek”

Yunanistan’ın uluslararası seyahatler için yürürlükte bulunan seyahat kısıtlamalarının büyük ölçüde kaldırdığını belirten Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Urgan, şu bilgileri verdi:

Yunan makamlarca Türk Vatandaşlarının Yunanistan’a havayoluyla seyahat edilmesinde herhangi bir kısıtlama uygulaması kalmadı.
Bununla birlikte İpsala – Kipi ve Pazarkule – Kastanies hudut kapılarından Yunanistan’a giriş yapabilecek kişi sayısı, TIR şoförleri haricinde, her bir kapı için haftada azami 1500 olarak sınırlandırıldı. Yani İpsala Sınır Kapımızdan haftalık 1500 kişi olmak şartıyla geçişler mümkün hale gelmiştir.
Ülkemiz limanları ile Ege Adaları arasında tarifeli deniz seferlerine yönelik kısıtlamalar ise hala sürmektedir.
Ülkemiz limanlarından çıkacak özel gezi teknelerinin, yolcusuz olmak kaydıyla ve yalnızca mürettebatıyla Yunan Limanlarına girişine müsaade edilmektedir.”  

Seyahat için Yolcu Tespit Formu alınmalı, aşı sertifikası ya da PCR testi sonucu ibraz edilmeli”

Urgan, Yunan makamlarınca şart koyulan detaylar hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

“Türk Vatandaşlarından Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, seyahat vasıtasından bağımsız olarak, Yunanistan’a girişiyle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli koşulları da karşılamaları beklenmektedir.

Seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız, seyahat öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (PLF-Yolcu Tespit Formu) doldurmalı ve Kovid-19 aşı sertifikası (İkinci dozdan itibaren en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir) veya son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu veya PCR/antijen test sonucu pozitif olan kişilere bulaş tespitinden 30 gün sonra verilen Kovid-19 Hastalık Sertifikasını ibraz etmek zorundadır.
Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler de kabul edilmektedir.
Söz konusu belgelerin baskısı alınarak veya AB Normlarına uygun olarak dijital ortamda sınır kapısında ibraz etmeleri durumunda vatandaşlarımızın Yunanistan’a seyahat edebilmeleri mümkün hale gelmiştir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu