Genel

Tanıtım toplantısında konuşan Çakmak, 16 Ocak’ta yapılacak genel kurula tüm üyeleri davet etti

Keşan Lokantacılar, Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı ve başkan adayı Hüseyin Çakmak 16 Ocak’ta yapılacak genel kurulda göreve talip olduklarını açıkladı.

Hüseyin Çakmak ile yönetim ve denetim kurulu üyelerinin katıldığı tanıtım toplantısında, 5362 sayılı esnaflar kanununa göre, her 4 yılda bir seçimli olağan genel kurul toplantısı yapıldığını hatırlatarak, “En son 2018 yılında seçimli olağan genel kurulu yapıldı. Bu çerçevede; 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 10.00’da Keşanspor Düğün Salonu’nda genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Tüm üyelerimizi genel kurulumuza davet ediyoruz.” Dedi

“Birçok işletmemiz kapanmak zorunda kaldı”

45 yıllık esnaf olduğunu belirten Çakmak, “45-50 yıl boyunca, dünyada ve ülkemizde COVİD-19 gibi bir hastalık yaşanmadı. Daha önce ülkemizde, domuz gribi ve kuş gribi bir takım salgınlar yaşanmıştı ancak, esnafımız ve halkımız çok fazla etkilenmemişti. 2019 yılının son aylarında COVİD-19 salgınını duyduğumuzda, geçmişte yaşanan domuz gribi ve kuş gribi gibi çabuk geçiştirileceği düşünülüyordu. Fakat, Mart 2020’ye gelindiğinde hastalık çok ciddi bir hal aldı. Yaşanan salgın genç, ihtiyar demeden ölümler yaşanmaya başladı. Ülkemizde de, bir takım tedbirler alınmak zorunda kalındı. Hıfzıssıhha Kurulumuz ve Bilim Kurulumuzun aldığı karar neticesinde kahve, içkili işletmelerimiz kapanmak zorunda kaldı. Ama dünyada her şeyden önemlisi insan sağlığıdır. Yaşanan COVİD-19 sorunu halen devam etmektedir. Bu sorun çözülebilmiş değil. Yetkili kurumların bizlere gönderdikleri yasaları ve kuralları, esnafımıza anında bilgilendirdik. Esnaflarımız bu süreçte, mağduriyet yaşandı. Yaşanan süreçte, çay ocakları işlerini sürdürebilmeye çalıştı. Fırıncılarımız, börekçilerimiz, pastanelerimiz paket servisi yaparak hizmetlerini sürdürmeye çalıştı. En azından evlerine ekmek götürecek kadar kazanç elde edebildiler. Gelirleri %20 seviyesine kadar düştü. Birçok işletmemiz kapanmak zorunda kaldı. Belediye başkanımız ve Valimizle sürekli diyalog halindeydik. Gelen dezenfektanları ve malzemeleri, üyelerimize dağıttık. Esnaflarımızı bu süreçte, belediye başkanımız ve ilçe sağlık temsilcileriyle birlikte hijyen konusunda bilgilendirdik.” dedi.

“Destek üyelerimizden, hizmet bizden”

Hüseyin Çakmak sözlerini şöyle tamamladı: “İşletmelerin kapandığı süreçte, milletvekilimiz, belediye başkanımız, zabıtamız ve esnaflarla birlikte toplantı düzenlendi. Tüm yetkili kurumlar, esnaflarımızın yeniden işlerini sürdürebilmeleri için gerekli işlemleri hızlandırdılar. Basit usuldeki esnaflarımızdan 8 ay boyunca muhasebe ücretlerini almayarak, bir nebzede olsa katkı sunmaya çalıştık. Aidatlar konusunda ise, olandan alındık, olmayandan almadık. Bu süreci, dayanışma içerisinde sürdürmeye çalıştık. Her zaman esnaflarımızın yanındayız. Bu dönemde yeniden göreve talip olduk. Artık, üyelerimizin takdiridir. Üyelerimizin takdir edip, bize destek vermelerini bekliyoruz. İnşallah bütün sorunları yasalar çerçevesinde, yönetimimizle çözmeye çalışacağız. Destek üyelerimizden, hizmet bizden.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu