Genel

Sosyal Politikalarda 7 Bölgede 7 İl projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Edirne’ye geliyor

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politika Kurulu 3 gün boyunca Edirne’de olacak

“Sosyal Politikalarda 7 Bölgede 7 İl” projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan başkanlığındaki heyet, bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve çalışma etkinleri gerçekleştirmek üzere yarın Edirne’ye geliyor.

Prof. Dr. Işıkhan başkanlığındaki heyette; Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr. Lütfi Hak Alpkan, Dr. Murat Yılmaz, Dr. İbrahim Altan yer alıyor.
Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyelerinin, Türkiye’de 7 bölgede 7 ilde gerçekleştireceği ziyaret ve toplantılarla son yirmi yıldır uygulanan sosyal politikalara ilişkin rapor hazırlanacağı kaydediliyor.
Kurul bugüne kadar proje kapsamında Mardin, Konya, Artvin ve Van’ı ziyaret etti.

Edirne Valiliği’nden konuya dair yapılan açıklamada, projenin amacı şöyle ifade edildi:
“Son 20 yılda uygulanan sosyal politikaları vatandaşlarla ve yerel aktörlerle istişare etmek, paydaşların sorunlarını ve çözüm önerilerini yerinde (yerelde) dinlemek, durum ve tespitlerden yola çıkarak sosyal sorunların çözümüne yönelik politika stratejileri geliştirmek, 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşmak için teknolojik gelişmelerin hız kazandığı bir dönemde ihtiyaç duyulan yeni sosyal politika alanlarını ve gelecekte risk oluşturacak sorunları belirlemek, İl temsilcilerinin kendi alanlarıyla ilgili dile getirdikleri sorunlara yönelik ortak bir anlayışı ve kurumlar arası eşgüdümü sağlamak, “Sosyal Politikalar Strateji Belgesi”nin ana çerçevesini oluşturmak için bilimsel bir veri tabanı oluşturmak.”

Edirne programda; Aile, Kadın ve Çocukların Sorunları ve Çözüm Yolları, Engelli ve Yaşlıların Sorunları ve Çözüm Yolları, Gençlerin Sorunları ve Çözüm Yolları, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Konularında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları, Sosyal Yardım, Yoksulluk ve İstihdam Konularında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları, Şehit Yakınları ve Gazilerin Sorunları ve Çözüm Yolları, Ekonominin Farklı Sektörlerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları konu başlıkları ele alınacak.

3 gün boyunca kentte bulunacak heyet, programına Vali H. Kürşat Kırbıyık ziyareti ile başlayacak, ardından program kapsamında sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları temsilcileriyle bir araya gelecek.

Çalışmalar hakkında yarın (25 Ekim 2022 Salı) Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek basın toplantısı, saat 16.30’da başlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu