Genel

Şarköy pazarına alınmayan Keşan esnafı pankart açarak belediye binasına yürüdü

Koronavirüs yasakları sebebiyle uzun bir süre önce Şarköy’e alınmayan Keşan esnafı bugün Şarköy’deydi. Artık telefonlarına da cevap verilmeyen esnaf şehirde protesto yürüyüşü yaparak belediye binasının önünde açıklama yaparak “Bizim yerlerimiz başka esnafa verildi. Vicdan muhasebesi yapın” diye seslendi.

Pandeminin yayılmasını engellemek amacıyla bir süre önce pazarcı esnafının başka il ve ilçelere gitmeleri yasaklanmış; ancak daha sonra alınan kararlar doğrultusunda bu yasaklar kaldırılmıştı. Şarköy ve Malkara’da uygulamaların devam etmesi üzerine konuya siyasiler de dahil olurken, Keşan esnafı bir tek Şarköy’e gidememişti. Bu zamana kadar yapılan temaslardan bu zamana kadar hiçbir sorun alınamayınca Keşanlı esnaflar bu kez de bugün Şarköy’de yürüdü.
İlçede ‘Keşanlı esnaflar ekmeğinin peşinde’ yazılı pankart açarak protesto yürüyüşü gerçekleştiren ve ‘Ekmekle oynanmaz’ diyerek slogan atan çok sayıda esnaf, daha sonra Şarköy Belediye binasına yürüdü ve burada basın açıklaması yaptı.
Açıklama Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Başkanı Hasan Kocaman tarafından okundu.

“Şarköy Belediyesi telefonlara cevap vermedi”

Bu zamana kadar oluşan mağduriyeti ve haksızlığı dile getiren Hasan Kocaman, Şarköy Belediyesi’ne seslendi: “Yaklaşık 15 ay önce başlayan pandemi nedeniyle herkesin bildiği üzere belirli kısıtlamalar getirildi. Bunlardan birisi de her esnafın bulunduğu yerde ticaret yapmasıydı. Aradan geçen bir süre sonra bu yasaklar kademeli olarak gevşetildi ve herkes daha önceden başka illerdeki tezgahlarına gidip açmaya başladı; fakat ne hikmetse Şarköy Belediyesi bize koyduğu yasağı, bir türlü kaldırmadı. Defalarca görüşmemize rağmen, her defasında ‘Siz gidin, biz bu konuyu ile ilgili çalışma yapıp size döneceğiz’ dediler. Sonra da ne aradılar ne de sordular. Biz arıyoruz, randevu talep ediyoruz, o da olmuyor. Bir süre sonra da telefonlarımız bu sefer hiç açılmamaya başladı.”

“Yerlerimize başkaları davet edildi”

Keşanlı esnafının mağdur olmasının yanında haksızlığa da uğradığına vurgu yapan Kocaman, “Bu arada bize hiçbir şekilde haber verilmeden, açıklama yapılmadan Tekirdağ ve Malkara esnafları davet edilip, bizim Şarköy’de yıllardır tezgah açtığımız yerler kendilerine verildi. Bize hiç yer gösterilmedi, yol gösterilmedi.
Bizler bu ülkenin insanları değil miyiz? Biz bu ülkeye vergi vermiyor muyuz? Bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Bunu düşünmeden edemiyoruz.
Belki bu durumda Şarköy Belediye Başkanımız da zor durumda kalmış olabilir, çünkü sonuçta öncelik kendi esnafınındır; ama bu pazarın kurucusu olanlar da bizim esnafımızdır! Burada 40 yıllık emeği olan esnaflarını tek kalemde nasıl silersiniz?
Lütfen bu zor dönemlerde olaya biraz da bizim tarafımızdan bakıp, vicdan muhasebesi yaparak bakın!” diye ilgililere seslendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu