Eğitim

“TÜBİTAK 4007 Keşan Bilimle Şenleniyor” projesi hayata geçiyor

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ana koordinesinde 16 kurum işbirliğinde “TÜBİTAK 4007 Keşan Bilimle Şenleniyor” projesi hayata geçiyor.

Düzenlenecek bilim şenliği ile başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlara bilimi sevdirmek için hayata geçirilen proje ile 15 bin kişiye ulaşılması planlanıyor. Bilim şenliği ile aynı zamanda öğretmenlerin de ders tasarımlarında bilimsel çalışmalara proje tabanlı öğrenmeye yer vermeleri teşvik etmesi ve yol göstermesi amaçlanıyor.

19-20-21 Eylül 2021 tarihlerinde Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde gerçekleştirilecek bilim şenliğinde 3 gün süre ile aynı anda pek çok etkinlik farklı alanlarda uygulanacak.

Şenlik bitiminde; Ne Yaptık, Ne Öğrendik, Nasıl Eğlendik Sergisi, Artı Çarşı ve Pazaryerinde 1 hafta süre ile sergilenecek.

Bilim Şenliği kapsamında 4007 Keşan Bilimle Şenleniyor Hatıra Ormanı oluşturulacak.

4 Haziran 2021 Cuma günü, Keşan Belediyesi’nde, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi proje ekibi, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve proje ekibi koordinesinde toplantı gerçekleştirildi.

Bilim şenliği; matematik, kimya, ekoloji, robotik, mühendislik, psikoloji, bilişim, sanat, spor, dil edinimi, akıl ve zeka oyunları alanlarında yapılacak ve gözlem, oyunlar, yaratıcı drama, sergiler, söyleşi ve seminerler, deneysel çalışmalar, bilgi işlemsel düşünme içeriklerinde gerçekleştirilecek.

Bilimin zor ve sıkıcı bir öğrenme alanı olması, sadece okula öğrenilebileceği gibi yanlış önyargıların kırılmasının sağlanmasını amaçlayan şenlikle ilgili açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Öğrencilerimizin akranlarıyla işbirliği içinde yapacağı çalışmaların da etkisiyle bilimin aslında eğlenceli bir öğrenme süreci olduğunu ve her yaştan insana hitap edilebileceği, eğitim çalışmalarının okul dışı öğrenme ortamlarında da yapılabileceği ve bunun kalıcı öğrenmeye büyük katkı sağlayacağını biliyoruz.” dedi.

Bilim şenliğinde öğretmenler için; etkili iletişim becerileri, Orff Schulwerk yaklaşımı ile yaratıcı oyun, dans ve müzik gibi 5 atölye 2 konferans planlaması, vatandaşlar için; bağımlılıkla mücadele, teknoloji bağımlılığı ile mücadele, yaşam boyu gelişim gibi 3 konferans ve seramikle sanat atölyesi, ebru atölyesi, montessori atölyesi; anaokullarımız için; yaratıcı dramayla orff atölyesi, bloktan masalları, trafik eğitim parkuru gibi 5 atölye, ilkokul öğrencileri için; reversi oyunu atölyesi, mbot ile kodluyorum, English with games, gamification, Codey Rockey robotik kodlama gibi 14 atölye, ortaokul öğrencileri için; temel elektrik atölyesi, Anadolu masalları, App İnventor ile Android uygulamalar, hungry robot robotik kodlama, ebru atölyesi, topraksız tarım atölyesi, kampçılık ve doğa sporları, open minds open doors, origami ile matematik gibi 17 atölye, lise öğrencileri için; oryantring atölyesi, tinkercard ile 3 D tasarlıyorum, kampçılık ve doğa sporları, geleneksel oyunlar atölyesi, atık suda azot tayini, özel eğitim öğrencileri için; engelleri aşıyorum ahşap obje boyuyorum atölyeleri gerçekleştirilecek.

16 kurum işbirliği ile planlanan bilim şenliğinin destekçi kurumları ise şöyle; Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Keşan Hastanesi, Keşan Saros ve Doğa Sporları Derneği, Türkiye Muhtarlar Derneği, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü.

Bilim şenliği kapsamında Çanakalle Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Gezici Müze Tırı ve Gezici Kütüphane ziyarete açılacak.

Şenlik bitiminde ise faaliyetler kapsamında yapılacak olan “Ne yaptık, ne öğrendik, nasıl eğlendik?” sergisi Artı Çarşı ve Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde 1 hafta açık kalırken, “TÜBİTAK 4007 Keşan Bilimle Şenleniyor Hatıra Ormanı” oluşturulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu