Genel

Sahiller konusunda “keşke” diyen Sarıkeçe, Helvacıoğlu’nu harekete geçmeye davet etti

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, MUÇEV’den alınarak Edirne Çevre Vakfı’na tahsis edilen, sonrasında halk plajı olarak işletilmesi beklenen; ancak ihaleye çıkarılan Saros sahilleri için konuştu. “Bu iş başka bir yere gidiyor” diyen Sarıkeçe, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan mücavir alanlar içinde kalan yerler için hareket etmeye çağırdı.

‘Sahiller halkındır, halkın kalmalıdır’ dedik ama maalesef sahiller halkın kalmadı”

Daha önce Mecidiye, Erikli ve Yayla sahillerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılması sonrasında konunun Keşan Belediye Meclisi’nde görüşülmesine değinerek sözlerine başlayan Zafer Sarıkeçe, o zaman İYİ Parti ve CHP tarafından reddedilmesi hakkında konuştu. “Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuyu ifade edememesi, aceleciliği ve bizim de reaksiyon gösterip ‘Hayır’ dedik. ‘Sahiller halkındır, halkın kalmalıdır’ dedik ama maalesef sahiller halkın kalmadı. Tam tersi talan günden güne büyüyor ve bu iş Saros’un başından sonuna kadar, Enez hattını da kapsadı.” dedi. Şahsi kanaatini “Keşke o günün şartlarında Mustafa Helvacıoğlu’nun bu talebini sağlıklı görüşüp, mümkün olan bütün yerleri Keşan Belediyesi adına alsaydık.” sözleriyle açıklayan Sarıkeçe, “Bu benim kişisel fikrim. Çünkü bugün gelinen noktaya bakıyorum, hükümet öyle bir talana müsaade ediyor ki; eskiden bu işin etiğinden, kanunsal sıkıntılarından çekinen utanan kişiler artık bu sahilleri nasıl talan ederim derdine düşmüşler.” dedi.

“Bu iş başka bir yere gidiyor”

Sözlerinin devamında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na çağrıda bulunan Zafer Sarıkeçe, “İvedi bir şekilde bunu gündemine alıp, en azından Keşan mücavir alanları içinde olan yerleri alıp, Enez’de bulunan kısımları da Enez Belediye Başkanı ile görüşmek suretiyle bizzat talep etmeli. Artık bunun parasına bakmayacak; çünkü bu iş başka bir yere gidiyor. Maalesef ileride çok daha büyük sıkıntıların yaşanmaması adına bunu rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“Geçmişte olan olmuştur, geçmiş geçmişte kalmıştır. Herkes hata yapabiliyor. İYİ Parti olarak hata ettik”

Sahillerin kiralanması kararı ile Keşan’ın kendi göbeğini kendisinin kesmesi gerektiğine vurgu yapan Sarıkeçe, “İl Çevre Müdürlüğü’nün ve Edirne Valiliği’nin bu konuda bizim tarafımızda olmadığına maalesef inanmaya değil, emin olmaya başladım. Bunun muhalefeti veya iktidarı olmayacak, Keşan bir yürek olacak. Biz Keşan Belediye Başkanı’na buradan ilan ediyorum, kendisine açık destek veriyorum. İnanıyorum ki diğer siyasi partiler de bu konuda arkasında olacaktır.” derken, mecliste alınan önceki kararın günümüzden bakınca doğru olmadığına inandığını da belirterek, “Geçmişte olan olmuştur, geçmiş geçmişte kalmıştır. Herkes hata yapabiliyor. Ben kendi adıma özeleştiri yapıyorum biz İYİ Parti olarak hata ettik. Şöyle hata ettik: ‘Hayır’ demekle hata etmedik, keşke bu konuyu daha enine boyuna yatırıp, ihaleye çıkarılacak alanları parça parça değil de tümünü alıp, belli bir kısmını bedelsiz ve belli bir kısmını da işletmeciler vasıtasıyla daha mantıklı yapabilirdik. Kestirip atmak bugün bakıyorum doğru şey değil; ama çok kısa bir süremiz var bir an önce Keşan tek vücut olmalı. Kavgalarımızı daha sonra tekrar yaparız. Onlar da doğruyu bulmak için olacak, kavga etmek için değil. Kimse de bunu düşünmüyor. Ama bu olayın kavga götürmeyeceği çok açık. Ben Keşan Belediye Başkanı’na buradan çağrıda bulunuyorum bir an önce bu yerlerin belediye eliyle Keşan’da muhafazasını kendilerinden talep ve rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu