Genel

Saatler içinde harabeye dönen eski hizmet binasına girişler yasaklandı

İki gündür yaşanan yıkım kaosunun ardından Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binası, alınan güvenlik önlemleriyle sessizliğe büründü. Dış cephesinde metal adına bir şey kalmayan, binadaki kiracıların da ifade ettiği gibi adeta yağmalanan ve harabeye dönen bina artık yıkımını bekliyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Keşan Belediyesi eski hizmet binası için yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir doğal afet durumunda sağlam kalmasının mümkün olmadığı belirtilmiş konu hakkında açıklama yapan Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal, “İlgili mevzuat gereğince bu riskli yapının kanunen tahliye edilmesi gerekmekte. Bina kullanıcılarının herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan ivedilikle ve öngörülen kanuni süre içerisinde tahliye edilmesi için ilgililere tebligat yapıldı.” ifadelerini kullanmıştı.
Alınan yıkım kararı doğrultusunda kiracılar yeni iş yerleri bulma arayışına girdi, bazı kiracılar ise yavaş yavaş tahliye işlemlerine başladı.

Geçtiğimiz günlerde eski hizmet binasının son durumu hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise kiracılara tanınan yasal sürecin bittiği söylerken: “Yasal anlamda, işyerlerinin terk edilmesi gerekiyor. Kiracılarımıza, yasal sürecin bittiğini pazartesi günü söyledik. Kaymakamlık ve emniyet nezdinde gönderilen talimatlarında süresi bitti. Biz, işyeri sahiplerine hafta sonuna kadar çıkmaları için bilgi verdik.” diyerek, 16 Kasım günü yıkım ihalesinin yapılacağını aktarmıştı.
Aynı gün binanın üst katlarında söküm işlemleri başladı.

Belediye binasının üst katlarında ve düğün salonunda başlayan pencere ve kapı söküm işlemleri, bölgedeki diğer işyerlerinin açık olması, alt katlardaki çay ocaklarının dahi henüz açıkken demontaj çalışmalarının başlaması tepki topladı.
Çalışmalar sırasında üst katlardan yere düşen pencere kalıpları tehlike yarattı.
4 Kasım günü yaşanan bu manzara karşısında CHP Keşan İlçe yönetimi de tepki gösterdi. CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, “Bugün yaşanan en basit tabiriyle bir rezillik.” diyerek, kiracılara tahliyeleri için verilen tebligatta yazan sürenin henüz bitmediğini, Keşan Kaymakamlığı ile Belediye’nin bu konuda karmaşa yaratan kararlarının işi daha da zorlaştırdığını ifade etti.
Pekcan: “Belediye ve kamu kuruluşları boşaltamadıkları zaman, kaymakamlığa başvuruyor ve kolluk güçleri geliyor. Önce ayın 4’üne kadar, sonra ayın 11’i diyerek boşaltmak için tebligatta bulunuyorlar. Sonra da belediyeden birileri gelip ’28’ine kadar kalabilirsiniz’ diyor. Buradaki sıkıntı belediyeden kaynaklanıyor.” sözlerini kaydetmişti.
Aynı günün akşamı da bölgede kaos yaşandı.

Keşan Belediyesi’nin üst katlara girilmesini engellemek için tuğla duvar ördüğü eski hizmet binası kiracılarının ifadelerine göre; hurda parçaları almak için yıkılacak bina önüne gelen kalabalık bir grup, güvenlik önlemlerini aşarak iş yerlerine yöneldi. İşyerleri içinde eşya bulunan esnaf ise herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına geceyi nöbet tutarak geçirdi. Ancak anahtar teslimi yapmamış bir işyeri içerisindeki eşyalar ile birlikte yağmalanmaktan kurtulamadı. Bir önceki gün kapısını kilitleyerek dükkanını terk eden esnaf, geri döndüğünde iş yerini bulamadı. Akşam saatlerinde cereyan eden bu durum 5 Kasım Cuma günü de devam etti.

Polisin çektiği demir barikatları geçerek terk edilmiş işyerlerine giren onlarca kişi, binanın camlarını kırdı, çerçevelerini söktü. Metal olan ne varsa ellerindeki balyozlar ile almaya devam eden kişiler daha sonra henüz işyerini terk etmemiş esnafın olduğu dükkanlara da yöneldi. İşyeri sahiplerinin henüz tahliye olmadıklarını ve içerideki eşyaları dışarı çıkarmaya devam ettiklerini belirtmelerine rağmen süren karmaşa, bir süre sonra aynı dükkanın içinde bir taraftan ürünleri kurtarmaya çalışan esnafla, demir pencereleri sökmeye çalışan hurdacıların yarışına dönüştü.
Bu sırada yere düşen pencerelerden etrafa saçılan cam parçaları ile üst katlardan atılan çanak anten ve metal parçaları büyük tehlike yaratsa da şans eseri yaralanan olmadı.

Dün yaşanan kaos ve karmaşa bugün yerini sessizliğe bıraktı. Güvenlik güçlerinin tekrar barikat çektiği ve önlemlerin artırıldığı alanda artık harabeye dönen eski hizmet binasına girişler yasaklandı. Aynı zamanda binanın çevresindeki yollar da yıkım bitene kadar araç trafiğine kapatıldı. Bölgeye çıkan yollara beton bloklar konuldu.
Dünden geriye zemini tamamen kaplayan cam kırıkları, işyerlerinden arta kalan zarar görmüş raf ve stantlar, ışıklandırmaları sökülürken tabana kadar sarkan tavanlar kaldı.

Keşan ve bölge gündeminde geniş yankı uyandıran konu tartışmalara yol açarken, şimdilik sessizlik içerisinde harabeyi andıran görüntüsüyle Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binasında yaşanacak gelişmeler merak ediliyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu