Genel

Özür dileyerek zam yaptı

Girdi maliyetlerine gelen peş peşe zamlar sonrasında Keşan’ın Pilavcı Dedesi Salih Danacı da zam yaptı. Yeni tarifelerini tezgahına asan Danacı, zamlı fiyatlarını ‘Özür dilerim’ notuyla paylaştı.

“Zam yapmaya mecbur kaldım”

Pilav tezgahını sokağa çıkardığı ilk günden bu yana işlerin güzel olduğunu söyleyen ve müşterilerinin büyük çoğunluğunun öğrencilerden ve çevre esnaftan oluştuğunu dile getiren Salih Danacı, geçtiğimiz ayları “Öğlen liseliler, akşam da üniversiteliler bir de buranın piyasa esnafı. İşler çok güzeldi bereket versin. Maalesef yükselen fiyatlardan biz de etkilendik.” sözleriyle aktarırken, son dönemde yaşadığı ekonomik değişimleri ise “Her şeye zam geldi. Akşam aldığımız fiyatı sabah farklı alıyoruz.” diyerek anlattı. “Mümkün olduğunda bu kış zam yapmayacağım dedim, öğrencimi üzmeyeyim dedim; ama maalesef ayranlara bir anda zam geldi. Ayranın kolisi bir anda 19 liradan 27 liraya çıktı, ben de etkilendim; zam yapmaya mecbur kaldım.” diyen Danacı, artan maliyetlere fiyat geçişi yapmadan daha fazla katlanamadığını söyledi.

“Gel de işin içinden sen çık”

Tezgahında bulunan tüm ürünlere ayrı ayrı fiyat yükselişlerinin yaşandığını dile getiren ‘Pilavcı Dede’ “Ayrana zam geldi, pirince zam geldi, tereyağına zam geldi. Ben tereyağı ile pilav yapıyorum özelliği zaten tereyağlı olması; ama her gün durmadan ona da zam geliyor. Sadece bunlar değil, pilavları paketlemek için aldığımız alüminyum kutular da öyle; 40 liraydı bir anda zam geldi 70 lira oluverdi. Yalnızca bununla da kalmıyor, kapağı da para, kaşığı da para, poşeti de para. Gel de işin içinden sen çık.” ifadeleriyle son durumu aktardı.

“Sonlar da anlayışlı karşıladılar”

Fiyatlarda iki liralık zam yapan ve yeni tarifesini de tezgahının üzerine astığı ‘Özür dilerim’ notuyla müşterilerine duyuran Danacı, “İki liralık bir zam yaptım ama bu yine de öğrenciyi etkiliyor; çünkü öğrenci babasından alıyor parayı ve ona göre ihtiyacını gideriyor. Zam yaparken üzüntü duydum. Onların ek bir işi yok, kimi 20 lira alıyor, kimisi 15 liraya alabiliyor; buna göre günlük geçimini sağlıyor. İlk başlarda fiyat artışına bazıları tepki verdi, ama el mecbur. Onlar da durumu biliyorlar ve görüyorlar. Sonra tezgah camına yazınca, onlar da anlayışlı karşıladılar ‘abi suç sende değil’ diyorlar.” diyerek müşterilerinin kendisine destek çıktığını kaydetti.

“Her şeyin bir sonu vardır”

Sözlerinin sonunda birbiri ardına gelen zamlarla birlikte ekonomik gidişatı değerlendiren Danacı: “Ben gidişatı hiç iyi görmüyorum. Her gün her gün zam. Bugün aldığımızı yarın başka bir fiyatla alıyoruz. Markete gidiyorum 100 liraya aldığım şeyi yarına 150 liraya alıyorum. Fiyatlar durmadan artıyor, nereye kadar gidecek bilmiyorum. Yine de hayat devam ediyor; ama bu bir yere kadar gider. Uzun sürmez, her şeyin bir sonu vardır. ” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu