Sağlık

Okullarda PCR testi dönemi! Edirne’nin de içinde olduğu 10 ilde uygulama başladı

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla, salgının seyrini görebilmek için bazı okullarda PCR testi taraması yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı test için aralarından Edirne’nin de olduğu 10 pilot il belirledi. Test için velilerin onayı alındıktan sonra öğrencilere test yapılacak.

Okullarda yüz yüze eğitimin sekteye uğramaması için bazı okullarda PCR testi dönemi başlatıldı.

Okullarda PCR testi uygulamasının başladığını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı 10 pilot il belirlendi. Bu illerde velilerin onayı alınarak öğrencilere PCR testi uygulaması yapılacak. Edirne, Balıkesir ve Erzurum’un da aralarında olduğu uygulama için İstanbul, Ankara ve İzmir için de çalışmaların devam ettiği belirtildi.

PCR testleri nasıl alınacak?

PCR testi yapılacak okullar, Sağlık Bakanlığı tarafından vaka ve nüfus yoğunluğuna göre seçilecek. Belirlenen okullara sağlık ekipleri gönderilecek. Öğrenci velisinden imzalı bir onay istenecek. Onay halinde öğrencilerden PCR testi alınacak. 

“Burundan örnek alınmayacak”

Geçtiğimiz günlerde öğrencilerden alınacak PCR testleri ile ilgili açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu soruya şöyle yanıt vermişti: 
“Uygulamanın amacı günlük olarak okullarda salgının artışını tespit etmek. Bu da zaten pilot olarak seçilen okullarda olacak. Bu okullarda da veli iznine göre öğrenciler test edilecek. PCR testleri tükürükten alınacak örneklerle yapılacak. Yani burundan örnek alınmayacak. Pek çok Avrupa ülkesinde de tükürük testi yapılıyor. Öğrencilere herhangi bir zararı olmuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu