Ekonomi

TÜİK’in enflasyon rakamlarını değerlendiren Gaytancıoğlu: “Halk ümidini kesti”

Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2021 Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre tüketici fiyatları aylık 1,25; yıllık yüzde 19.58’e gelerek artış gösterdi. Daha önceki verilerde olduğu gibi TÜİK’in gerçeği bir kez daha yansıtmadığını belirten CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu “Bu çekirdek yenmez” diyerek seçimlerden sonra TÜİK yapısında değişikliğe gidileceğini söyledi.

“Halk ümidini kesti”

“TÜİK güvenilir bir kurum olmaktan çıktı.” diyerek sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, “Günlük hayattan aldığımız veriler ve TÜİK verileri arasında çok var. Hele bu pandemi ortamında Türkiye’de işsizliğin azaldığına dair veri yayınladılar, halk iyice ümidini kesti. İnsanlar bir verilere bakıyor, bir de pazara çıkıyor. Geçen sene aldığı peynir 30 liradan 50 liraya çıkmış, 2 liralık domates en az 5 lira olmuş. Her şey pahalı artık.” dedi.
Fiyatların artmasını maliyetlerdeki artışa da bağlayan Okan Gaytancıoğlu, “Bunun arkasında da maliyetlerin yüksek olması var. Gübre, ilaç maliyetleri var. Yüzde 200 zam geldikten sonra daha ne diyebilirsiniz ki? Sadece gıda enflasyonunu ölçen Gıda Komitesi oluşturdular, onların açıkladığı veriler ise TÜİK verilerinin 10 puan üzerinde. Gerçekte o bile yanlış, hepimiz pazara çıkıyoruz. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının yüzde 50’ye kadar zamlandığını herkes söylüyor.” diyerek üretimden tüketicinin sepetine girene kadar ürünlerin etiketleri üzerinde yazan fiyatların yükseldiğini söyledi.

“TÜİK’in sepetinde dinamit lokumu ve dikenli tel var”

Hükümetin güdümünde olan kuruluşların verilerine güvenmediğini ve bağımsız olmaları gerektiğini belirterek sözlerine devam eden Okan Gaytancıoğlu, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından derlenen bilgilere göre E-TÜFE’deki son 12 aylık artış %44.70 olarak gerçekleştiğine vurgu yaparak “Sağlam veriler üzerine, halkın gerçekten de tükettiği gruplara göre bilgileri derliyorlar.” derken TÜİK tarihinde bir ilk olarak Türkiye İstatistik Kurumu’nun suç duyurusunda bulunduğu Enflasyon Araştırma Grubu verileri için “İnsanlar çay, çeker, yağ tüketiyor. Ama TÜİK’in sepetinde dinamit lokumu ve dikenli tel var. 3-4 senede belki dikenli tel alırız ama dinamit lokumu almayız. ENAG verilerinin içinde olan ulaşım, elektrik ve kira gibi giderler bizim maliyetlerimizi oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

“Konusunda uzman; ama siyasi olmayanları göreve getireceğiz”

TÜİK güvenirliliğini kaybettiğinin altını bir kez daha çizen Gaytancıoğlu, seçimlerin yaklaştığını ve AK Parti iktidarının artık bir senelik ömrünün kaldığına da vurgu yaparak, “Seçimden sonra CHP iktidarında tüm kurumlarda önce liyakate önem vereceğiz. Konusunda uzman; ama siyasi olmayanları göreve getireceğiz. Mesela ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy gibi kişiler olabilir. Çünkü biz gerçek rakamları göstermemiz lazım ki Türkiye’de yatırımcı gelmesi gerek. Türkiye’de hukukun işlediğini ve konusunda uzman kişilerin işin başında olduğunu göstereceğiz. Veriler güvenilir olduğu zaman dışarıdaki yatırımcı gelir. Mesela Berat Albayrak ekonominin başından indiğinden sonra hiçbir şey olmadı. Türkiye’ye para girişi olmadı; konuyu bilen biri olmadığı için dövizde birden bire düşüş oldu. Çünkü dış dünya işi bilenlerin yürütüp yürütmediğine bakar. Bizim iktidarımızda liyakat ve şeffaflık ön planda olacak. Herkesin her şeyi bilmesi lazım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu