Genel

Nefes Yolu ve Hanımar Pazarı açıldı!

Keşan Belediyesi tarafından Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde “Nefes Yolu” olarak adlandırılan alan ile Edirne Valiliği’nin destekleriyle üretici kadınlar için hazırladığı “Hanımar Pazarı”nın açılışı 13 Ağustos 2021 Cuma günü gerçekleştirildi.

Saat 17.00 sıralarında başlayan açılışa; TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Hakan Çevikel, Mecit Erol, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, bazı daire amirleri, birim müdürleri, belediye personeli ile vatandaşlar katıldı.

“Kadınlarımızın emekleri ve Nefes Yolu’muzun güzelliği, Muharrem Ayı’nın bereketi ile bütünleşecek”

Açılış konuşmasının başında Mustafa Helvacıoğlu, ülkemizde meydana gelen doğal afetler nedeniyle yaşadığı üzüntüyü dile getirerek, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Açılış töreninde konuşma yapan Helvacıoğlu, 3 önemli başlıkta toplandıklarını belirterek, “İlk olarak; İslam alemi için önemli aylardan biri olan, Muharrem Ayı’nın başladığı şu günlerde, Aşure Günü’nün de yaklaşması vesilesiyle, bugün birtakım etkinlikler ile karşınızdayız. Bugün; Keşan’ın en rağbet gören caddelerinden biri olan ve ‘Nefes Yolu’ olarak adlandırdığımız, yenilenen caddemizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bugün yine; kadınlarımızın üretime katılması amacıyla hayata geçirdiğimiz, Hanımar’ın (Hanımlardan Seyyar Market) açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Kısacası bugün; kadın girişimcilerimizin emekleri ve Nefes Yolu’muzun güzelliği, Muharrem Ayı’nın bereketi ile bütünleşecek. Kadınlarımızın el ve ev emeği ürünleri Edirne Valiliğimizin destekleri ile hazırlattığımız seyyar ahşap tezgahlarda ekonomiye dönüşecek. Hanımar Pazarımız yenilenen Nefes Yolu’nda kurulacak ancak bir yandan da gezici bir pazar olacak. Mücavir alanlar erikli, yayla ve civar il ve ilçelerde de organizasyonlar ile satış yapacaklar. Hanımar Pazarımızda; el emeği ürünler başta olmak üzere aksesuar ve süs eşyaları, takı, toka, havlu, tülbent, dantel, oya, nevresimler, örme oyuncaklar,

el yapımı mis sabunlar, kokulu ve doğal taşlar, bal, reçel, tarhana, kuskus, makarna ve benzeri birçok yöresel ürün satılabilecek.” dedi.

“Hanımar pazarına destek olmaya ve Nefes Yolu’muzun güzelliklerini görmeye davet ediyorum”

Hanımar Pazarı’nın şimdilik; 20 stant ile işe başladığını ifade eden Helvacıoğlu, “Kadınlarımızın gücünü ekonomiye ve istihdama daha da fazla katkı verecek duruma getireceğimize inancımız tamdır. Buradan üretim yapmak isteyen tüm kadınlarımıza sesleniyorum; siz yeter ki üretmek istiyoruz deyin biz her zaman yanınızda olacağız. Hedefimiz; bir yandan Keşan’ımızım yollarıyla, kaldırımlarıyla, sosyal alanlarıyla geliştirirken bir yandan da üretim ve ticaret için yola çıkan tüm kadınlarımızın gelişim ve girişimlerine katkıda bulunmaktır. Refüjleri, aydınlatmaları, çağa uygun modern kaldırımları, mobilyaları ve peyzajıyla yenilenen nefes yolumuzun ve Hanımar projemizin Keşan’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Edirne Valiliği’mize de bir kez daha katkı ve desteklerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum. Keşan’da yaşayan tüm vatandaşlarımızı, Hanımar Pazarı’na destek olmaya ve Nefes Yolu’muzun güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Bu vesileyle muharrem ayının da tüm İslam alemine, ülkemize ve Keşan’ımıza bereket getirmesini temenni ediyorum.” diye söyledi.

Daha sonra söz alan Fatma Aksal, pandemiyle mücadele verilirken doğal afetlerin meydana geldiğini ifade ederek hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı diledi.

“Lütfen aşı olalım”

Hayatın devam ettiğini dile getiren Aksal, “Hayat, acısıyla tatlısıyla bir bütün. Bugün burada da 3 güzel etkinlik için bulunuyoruz. Hicri yılbaşı tüm İslam alemine hayırlar getirsin. Sağlığın önemli olduğu bu günlerde aşı olmamız çok önemli. Edirne, aşı uygulamasında yüksek ama birinci değil. İnşallah birinci seviyeye çıkarız. Sayın Valimizin de hedefi bu. Özellikle gençlerin aşı olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Hastanede yatanların %95’i aşı olmayanlar. Bu nedenle lütfen aşı olalım. Sadece kendi sağlığımızı değil, tüm dünyanın sağlığını etkiliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Keşan Belediyemizin çalışmaya devam ettiğinin en büyük örneği ‘Nefes Yolu’ projesidir”

Kadınların baş tacı olduğunun altını çizen Fatma Aksal, sözlerini şöyle tamamladı: “Kadınlarımız, hayatın her alanında olmalı. Biz Keşan’da, Edirne’de, tüm ülkede kadınlarımızı hayatın her alanında yer almaları için mücadele veriyoruz. Kadınlarımız üretmeye devam etsinler biz kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız. Keşan Belediyemizin çalışmaya devam ettiğinin en büyük örneği ‘Nefes Yolu’ projesidir. Bu dönemde ‘Nefes’in önemini bir kez daha idrak ettik. Hizmetler tüm hemşerihlerimize hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi.

Hanımar Pazarı’nın ziyaret edildiği etkinlik, yaklaşık 1200 adet aşure ikram edilmesiyle sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu