Gündem

Meclise, ‘Duraklı Büfe’ üzerinden başlayan tartışmalar damga vurdu

Keşan Belediye Meclisi’nin 17 Mayıs tarihli toplantısı sakin havayla başladı. Gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlandığı oturumda, sükunet sahillerde kurulması planlanan Duraklı Büfe konusunun görüşülmesi sırasında bozuldu.

Mücavir alanlar içinde duraklı büfelerin 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi başlıklı gündem maddesi görüşmeye Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından açıldı. Yap-işlet-devret modeli ile uygulamaya konulacak proje için gerekli çalışmaların yapıldığını ve encümen kararı ile 3 yıl için uygulanacak projenin meclis olur kararı ile 10 yıla çıkarılabileceğini belirten Helvacıoğlu, “Sahillerde otobüslerimiz geziyor, duraklarımız var. 5’i Yayla’da 5’i de Erikli’de olmak üzere alanımız var. Kimseye sözümüz yok, ihale yöntemi ile olsun istedik. Alan kişiye yatırımında destek vermek için 10 yılın makul olduğunu hesaplayarak meclise getirdik” dedi ve sözü parti grup başkanlarına verdi.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten CHP grubu sözcüsü Feridun Tümer, daha önce Keşan’da yapılıp uygulamaya konulan duraklardan beklediklerini alamadıklarını belirterek, “Başlarda güzel bir proje gibi görünüyordu, 10 yerden 3’ü kiralandı, diğerlerinde ise esnafın kendilerine rakip çıktığı sebebiyle baskısı oldu. Kurulanların da bir süre sonra alanları genişlemeye başladı, amacını aştı. Erikli ve Yayla’da durak ihtiyacı var; ama sahillerdeki büfeli durakların etrafında esnaf dolu. Bu pandemi döneminde rantablı da olmadığı için esnaflara rekabet çıkarmak istemiyoruz.” diyerek ret oyu vereceklerini söyledi.İYİ Parti Grubu adına konuşan grup sözcüsü Coşkun Lofçalı da, hem durakların işlevi hem de pandemi şartları göz önünde bulundurarak maddeyi ertelemek istedikleri ifade etti.
Millet İttifakı’nın görüş belirtmesinin ardından Cumhur İttifakı adına Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı konuştu. Tümer’in pandemi sebepli ret kararına değinen Balcı, “Aynı parti mensupları geçtiğimiz ay İBB’de 142 Halk Ekmek Büfesi için el kaldırdı. Burada da 16 aydan beri belediyenin gelirlerinin azaldığını düşünerek gelir sağlamak istiyoruz. Bu yerler de ihalesiz olarak kimseye en azından bizim dönemimizde peşkeş çekilmeyecektir. Buna ihtiyaç var. Pandemi İstanbul’da yok mu?” dedi.


Görüş belirtilmesinin ardından Başkan Helvacıoğlu konuştu. Amaçlarının niyetlerini belli etmek olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı “Orada kaldırım da olacak, su da olacak. Herkes duysun 2023’te bir hedefim var: Başkanlığın bitinceye kadar Bodrum olacak; ama meclisim bana yardım ederse olacak. Meclisim MUÇEV’i getirirse olmaz. Bu da MUÇEV gibi bir şey oluyor. MUÇEV’İ getirdik, başımız derde girdi.”
Bu sözler salonda seslerin yükselmesine sebep oldu.

CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk’ün Helvacıoğlu’na ‘MUÇEV’i sen getirdin’ diyerek çıkışması üzerine tırmanan gerginlik, karşılıklı atışmalarla devam etti. Öztürk’ün sözlerine ‘Sen siyaseti bilmiyorsun. Yakışmıyorsun bu partiye. MUÇEV’i ben mi getirdim?” diyerek tepki veren Helvacıoğlu, “Allah’ın ve milletin huzurunda göz göre göre yalan atıyorsun” dedi.
Karşılıklı atışmalar, Öztürk’ün “Sizin partiniz getirdi, biz mi getirdik? Bakanlık getirdi.” ve Helvacıoğlu’nun “Niye evet demedin, belediye alsın? Senin bu ifritçiliğin bu salona yakışmıyor.” sözleriyle bir süre daha devam etti.

Bu sırada meclis katip üyeleri Özlem Uybaş ve Banu Saygı’nın da tartışmalara katıldı. Katip üyelerin muhalefet yapamayacaklarını söyleyen Başkan Helvacıoğlu, “Erikli’yi güzelleştirelim dedik, onu yapalım ‘hayır’, bunu yapalım ‘hayır’ yazık ya!” dedi.


Tartışmalar devam ederken Feridun Tümer, Helvacıoğlu’na “Erikli’yi bir tek siz düşünüyorsunuz, hiç bir meclis üyesine de hakarette bulunamazsınız. Divan heyeti de fikirlerini belirtebilir. Siz Cumhuriyet Halk Partisi gibi şanlı bir partinin meclis üyesine o yargıyı yapacak statüde değilsiniz.” diyerek sitemde bulundu.


Helvacıoğlu’na bir eleştiri de CHP’li meclis üyesi Yüksel Alioğlu’ndan geldi. Mecliste yaşananlara değinen Alioğlu, “Durmadan hakaretvari bir şekilde bizi ve meclisi azarlıyorsunuz. Meclise yakışmıyorsunuz diyorsunuz, peki başkan olarak size bu davranış yakışıyor mu?” dedi.Madde oy çoğunluğu ile reddedildi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu