Haberler

Kontrollü normalleşme hakkında bilgi veren Kılınç, tedbirlere karşı uyardı

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘kontrollü normalleşme dönemi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tedbirlerin gevşetilmesini salgının seyrine, dolayısıyla vatandaşların tedbirlere riayet etmesiyle doğrudan alakasının olduğunu belirten Kılınç, “Tedbirleri elden bırakmıyoruz, titizlikle sürdürüyoruz” dedi.

Sözlerine dün akşam kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama ile, “Yeni Kontrollü Normalleşme döneminin” başlatıldığına dikkat çekerek başlayan Gürcan Kılınç, “Tabi ki tedbirlerin sıkılaştırılmasının da gevşetilmesinin de tamamen salgının seyri ile ilgili olduğunu unutmayalım.” diyerek şu sözleri kaydetti:

“Salgının çıkış eğilimine geçtiği yerlerde tedbirler genişletilecek”

Her hafta risk durumuna göre illerin renkleri   yeniden tespit edilecek  ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulaması  güncellenecek, valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidilecektir.

Edirne?miz ve Keşanlı  hemşerilerimiz  temizlik, maske ve mesafe ve  salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse  normalleşme sürecimiz  o kadar hızlı olacaktır.

“Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli yerlerde tamamen kalkacak”

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü yasaklar devam edecektir. Ülkemizin tamamında süren 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecektir. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini  sabah  07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebileceklerdir. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

“Kamu çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale dönecek”

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valiliklerimiz farklı düzenlemeler yapacaklardır.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerimizde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi, yüksek ve çok yüksek  riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmeyecektir. Bir saati geçmeyecek şartıyla  yapılabilecektir.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir. Başta Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN  olmak üzere , salgın sürecini istikrarlı yöneten  bakanlarımıza , sağlık çalışanlarımıza ve emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.

Tedbirleri elden bırakmıyoruz, titizlikle sürdürüyoruz. Salgın süresince Temizlik,maske ve  mesafe kurallarına riayet etmeye devam ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu