GündemSiyaset

Kılınç’tan Kent Konseyi’ne: “Siyasetin arka bahçesi olmayın!”

10 Temmuz’da Keşan’da düzenlenen Saros’uma Dokunma mitinginin yankıları devam ediyor. Son olarak AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal‘ın ” HDP milletvekilinin, mitingde ne işi var?” çıkışına, “Alt kimliklerin kaşınması ve bölgecilik yapılması kabul edilemez” diyerek karşılık veren Keşan Kent Konseyi’ne cevap AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’tan geldi. “Kendi iktidarını milletin felaketinde arayanların gerçek yüzünü gördük” diyen Kılınç, konseye “Siyasetin arka bahçesi olmayın!” diyerek seslendi.

Geçtiğimiz günlerde Saros FSRU Limanı’na karşı 10 Temmuz’da düzenlenen Saros’uma Dokunma mitingi hakkında konuşan TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal,  Keşan’daki mitinge HDP’li milletvekilinin gelmesini eleştirerek, “HDP milletvekilleri, Keşan’a ve Saros Körfezi’ne yapılacak proje hakkında söz sahibi olamazlar. Haritada Saros’un yerini gösteremeyecek HDP milletvekilinin, mitingde ne işi var?” demişti.
Aksal’ın bu sözlerine Keşan Kent Konseyi tarafından yazılı açıklama ile cevap verilirken, “Bilinçli bir şekilde ve siyaseten farklı noktalara taşınmaya çalışılıyor. Bu söylem mevcut gerçekliğe dair ikna yeteneğinin kaybedilmesi anlamını taşır” denilmişti.
Aksal ve Keşan Kent Konseyi arasında cereyan eden polemiğe, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç katıldı. Yazılı bir açıklama ile Saros FSRU hakkında konuşan Kılınç, şu ifadeleri kaydetti:

Aksal: “Haritada Saros’un yerini gösteremeyecek HDP milletvekilinin, Saros’uma Dokunma Mitingi’nde ne işi var?

“Kendi iktidarını milletin felaketinde arayanların gerçek yüzünü gördük”

Tüm Dünyanın etkilendiği  koronavirüs salgını ile 1,5 yıla aşkın mücadele ediyoruz. Birçok gelişmiş ülkeler bile çok ciddi bocalarken, çaresiz kalırken bizler gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda ülkemiz bu sıkıntılı süreci başarıyla yürüttük. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Salgın dönemi aynı zamanda kendi iktidarını ülkenin ve milletin felaketinde arayan zihniyetin gerçek yüzünü de görmemizi sağladı.
Hatırlarsanız şehir hastanelerini yaparken birileri çıkıp ülkede bu kadar hastaneye ne ihtiyaç var? dediler. Ama Güçlü devletimiz  vatandaşımızın sağlığını düşünerek yoluna devam etti. Yüksek kapasiteli ve donanımlı hastanelerimiz olmasaydı salgının zirve yaptığı dönemleri biz nasıl atlatacaktık? Aynı kafa da inşa ettiğimiz bölünmüş yollardan hızlı demiryolu hatlarına, havalimanlarından köprülere, barajlardan millet bahçelerine kadar her projeyi engellemek için ellerinden geleni yapmaya , çamur atmaya devam ettiler, etsinler… 
Biz Milletimize ,Vatandaşımıza, Kardeşlerimize , efendi olmaya değil; hizmetkar olmaya geldik!

“Bizler de Keşan evladıyız, Saros hepimizin!”

Yine Bölgemizde aynı senaryolar var. Gelişmek ,değişmek ,Keşanımıza bir şeyler kazandırmamak için elinden geleni yapmaya çalışanlar var. FSRU Yüzen Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesidir. Bölgemizde Saros Körfezinin iç Kuzey Doğu Konumunda Sazlıdere mevkiinde ,denizde FSRU gemilerinin bağlanabileceği iskele yapısı ,römorkör ,palamar ve pilot botlarının yanaşacağı mendirek ,iskelenin kıyıya bağlantı noktasında yer alacak kontrol binası yapılacaktır.
Proje ile ilgili ilk ÇED Raporu Olumlu KARARI 19/04/2019 tarihinde alınmıştır. Bahse konu ÇED Olumlu kararı ,Edirne İdare Mahkemesi tarafından 26/02/2020  tarihinde iptal edilmiştir. Söz konusu iptal kararında işaret edilen hususlara ilişkin ÇED Olumlu kararı 25/06/2020 tarihinde alınmıştır. Bununla birlikte ,Edirne İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararı Danıştay tarafından bozulmuştur. Ayrıca 12/11/2019 tarihinde imar planı onaylanmıştır. ÇED Olumlu kararı ve İmar Planı İzni  dahil bütün yasal izinler alındı ,çalışmalara bu hususlarda başlandı.

Aksal’ın miting çıkışına Keşan Kent Konseyi’nden cevap: “Bu söylem mevcut gerçekliğe dair ikna yeteneğinin kaybedilmesi anlamını taşır”

“İskele beyaz ürün transferinde kullanılmyacak”

Saros hepimizin! Bizler de Keşan da yaşıyoruz, biz de Keşan evladıyız ve Keşan’ımızdaki vatandaşımızın sağlığını ,refah içinde yaşamasını istiyoruz. Saros FSRU Projesi bölgemizde doğal gaz iletim sistemine önemli bir destek ,yeni bir giriş noktası olacaktır.
Çalışmalar 2016 yılından beri Çevreye duyarlı şekilde bilimsel ve teknik yaklaşımlarla ilerlemektedir. Liman –İskele çıkış yapıp sisteme bağlı 17 km ‘lik kara boru hattı inşa edilecektir. Proje sahası ,Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından sahada parsel bazında incelendi, 5403 Sayılı Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında hazırlanan ‘’Toprak Koruma Projesi ‘’Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Depolama alanı yok. Tesisin işletme aşamasında iskeleye yanaşacak FSRU gemilerinden sadece doğal gaz transferi yapılacaktır. İskele petrol ve beyaz ürün transferinde kullanılmayacaktır.

“Saros sibop olacak”

Sıkıntı olması durumunda Saros Körfezimiz sibop görevi görmesi için düşünülen bir projemizdir. Marmara Bölgesi Sanayi ve Doğal gazın kullanımı yoğun olan bir bölge olup ; olası bir depremde , Çanakkale ve İstanbul  boğazlarını da kullanamasak o zaman Saros’ta Marmara Bölgesi olmak üzere Ülkemizin güvenliğine önemli bir katkı sağlayacaktır. BOTAŞ doğaya ve doğada yaşayan canlılara önem veren bir kuruluştur. 81 İlde 550 İlçede projesi var. Yeşil dünya Ödüllerinde 3 aynı dalda 4 Ödül almıştır. Siz hala siyaset yapmaya çalışın, biz de hizmet etmeye devam edelim. Bizim derdimiz halkımızın nereye gittiği ,nereye geldiği değil…
Vatanını ,Milletini bayrağını seven herkes bizim kardeşimizdir.

“HDP ile kol kola yürümelerini sindiremiyoruz”

Ama ; Kandil -PKK Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan  HDP  40 Yıldır evlatlarımızın gözünün yaşına bakmadan canlarına kıymaları ve Türkiye Cumhuriyetini bölme ,parçalama çabalarını görmezden gelip ,Millet ittifakının ,HDP ile kol kola yürümelerini içimize sindiremiyoruz.
Şehitlerimize –Şehit ailelerimize bu dünyada ne de ahirette bile  hesabını veremezsiniz .
HDP  ile yürümek nedir? HDP Milletvekilini kim davet etmiştir?

Kent Konseyi’ne çağrı: “Siyasetin arka bahçesi olmayın!”

Sizler Kent Konseyi ; görevleriniz arasında olmayan siyasetin arka bahçesi olmaktan vazgeçin . Kürt kardeşlerimizi sömüren terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP , bu topraklarda bir kısım muhalefetten ve STK ‘lardan nasıl yüz buluyor ,anlamak mümkün değil. Senelerce ülkemizin doğu ve güneydoğusuna hizmet gitmesinin önünde engel olan kalleş terör örgütü bölgemizdeki hizmetlere de engel olmaya çalışması bizleri üzmektedir.

Engel olamayacaksınız. Bizler  hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz karanlığı aydınlığa ulaştırmaya geldik. Sizler sadece izlemeye devam edin.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu