Çevre

Keşan’da artan hava kirliliği “hassas” hatta “kötü” değerlerde ölçümleniyor

Keşan’da hava sıcaklıklarının giderek düşmesiyle birlikte soba ve kaloriferlerin yakılması, havadaki kirlilik oranını iyice arttırdı. Şehirdeki bazı mahallelerin üzerini kaplayan duman tabakasının akşamüzerinden başlayarak, özellikle gece saatlerinde arttığı görüldü.

Keşan’da kışın soğuk geçmesi ile birlikte hava kirliliğinde artış gözlendi. Özellikle akşam itibariyle hava sıcaklıklarının eksi değerlere düşmesinin ardından soba ve kaloriferlerin yakılması havadaki kirlilik oranını arttırdı. Rüzgar da olmaması sebebiyle şehir merkezini ve ara caddeleri çepeçevre saran duman bulutu, ağır kokusuyla rahatsızlık verirken, bu kirlilik verilere de yansıdı.


Artan kirlilik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sürekli İzleme Merkezi verilerine de yansıdı.
Bahse konu verilere göre, gün içerisinde 108.6 HKİ (Hava Kalitesi İndeksi) değerlerinde seyreden havadaki kirlilik değeri, 27 Ocak Perşembe günü üç katına çıkarak 335.6 HKİ seviyesine yükseldi. Havadaki bu kirlilik için sistem, ‘tehlikeli’ değeri gösterirken önce, “Nüfusun tamamının hava kirliliğinden etkilenme olasılığı yüksek olup, hassas gruplar açık hava etkinliklerini kısıtlamalıdır” sonra ise “Herkes ciddi sağlık etkileri yaşayabilir, açık hava etkinliklerinden kaçınılmalıdır” uyarısı verdi.

Aynı verilere havada bulunan PM 10 (partikül madde) seviyesinde ‘hassas’ ölçekte olarak tespit edilirken, bu veriler yetkiler tarafından “Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel halkın etkilenmesi beklenmemektedir.” diye yorumlandı.
Öte yandan ve kükürt içeren yakıtların yanması sırasında ortaya çıkan sülfür dioksit seviyesi ise 11 Ekim akşamı saat 23.00 sıralarında 329.8 değeri ile pik yaptı.
Haberin yazılığı an itibariyle ise Keşan’daki hava kirlilik değeri ‘Hassas’ seviyede olarak ölçüldü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu