Genel

Kent Meydanı çalışmalarında taş zemini geçmek kolay olmuyor

Keşan Kent Meydanı projesinde kazı çalışmaları devam ediyor. Güvenlik bariyerlerinin arkasında süren çalışmalarda eski köy garajının altında adeta taş ocağı çıktı. Derine inildikçe ortaya çıkan büyük kayalar projenin uzama ihtimalini akıllara getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından proje ihalesi yapılan Keşan Kent Meydanı düzenlemesi işi kapsamında yüklenici firma tarafından çalışmalara geçtiğimiz hafta çalışmalara başlandı.


Çalışmalar kapsamında Eski Köy Garajı ve Atatürk Parkı çevresi güvenlik önlemleri gereği çitle çevrilirken, bariyerlerin ardında devam eden hummalı çalışmalarda taş zemine ulaşıldı. Şimdiye kadar yaklaşık 6 metre derine inen kazılar sonrasında bölgeden adeta taş ocağı çıktı. Kazı alanında ortaya çıkan büyük kayalar bölgeden geçen vatandaşın dikkatini çekerken, daha önceden de belirtildiği üzere çalışma takviminin uzama ihtimalini de akıllara getirdi.
Öte yandan kazıların yakın zamanda 9 metreye kadar indikten sonra tamamlanıp, önümüzdeki ayın ortalarından itibaren otopark yapımı için beton dökümünün yapılması planlanıyor. 4 bin metrekarelik alana yayılacak olan otoparkın tek katlı olması düşünülürken, çalışmaların en geç önümüzdeki Haziran sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor.

Konu hakkında daha önce basına konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Firma en geç 30 Haziran 2023’te teslim edeceğini beyan ediyor. Ancak bizim hedefimiz 19 Mayıs. Gençlik ve Spor Bayramımızı meydanımızda kutlamak istiyoruz.” demişti.

Kent Meydanı çalışmaları kapsamında devam edecek faaliyetler, Atatürk Parkı içinde bulunan mermer alanların kırımının yapılması ve bölgede ağaçlandırma çalışmalarının yapılması ile devam edecek. Daha önceli açıklamalarda, mevcut alandaki ağaçların sökülmeyeceğini 71 adet ağaç ile 2 bine yakın süs bitkisinin de ekleneceğini kaydedilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu