GündemSiyaset

İş yeri kiralarındaki artışa tepki gösteren Pekcan, çağrıda bulundu: “Zamları geri alın”

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan Keşan Belediyesi’ne ait bazı işyerlerinin kiralarına %59.91 oranında zam yapılması hakkında değerlendirmede bulundu. Başkan Helvacıoğlu’nun kira zamları konusunda tek başına hareket ettiğini ileri sürerek, “Kira zammı, başkanın iki dudağı arasında” diyen Pekcan, “Bu zamları geri alın ya da makul düzeyde artış yapın.” çağrısında bulundu.

“Kamu zararı çıkar diye kullanıyor”

Keşan Belediyesi’ne ait işyerlerine geçtiğimiz günlerde yapılan ve eleştirilere neden olan kira zammı hakkında değerlendirmelerde bulunan Recep Pekcan, “İşyerlerine 12 aylık tefe ve tüfe ortalaması adı altında %59.91 oranında zam yapıldı. Bunu 11 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan bir genelgeye bağladılar. Bizim dönemimizde ne yapıldığını anlatacağım. Kira artışı özelinde, adını gönül belediyeciliği koydukları AKP zihniyetinin Keşan’da yaşayan halka bakış açısını ve onları ne kadar düşündüğünü düşünün. Keşan’ı yöneten AKP’li arkadaşlar, şu anda hükümetler. Burada yapılan şeylerle genelde yapılan şeyler birbiriyle örtüşüyor. Kira artışlarını resmi gazetedeki bir maddeye dayandırarak %59.91 yaptılar. 3’üncü maddenin B fıkrasında, ‘Bir yıllık kullanım süresi bittikten sonra kiralamaya devam edilmesi halinde, kira bedelinden artış yapılacak ise bu artışın TÜİK tarafından artışının yapılacağı ayda yayımlanan tüketici fiyatları endeksinin 12 aylık ortalamalara göre yüzde değişim oranını aşamayacak.’ diyor. Buradaki ortalama yani şimdi yapılan %59.91’i aşamayacağı söyleniyor. Yani bu oranın üstünde zam yapamazsınız diyor. Ama bu oranın altında zam yapamazsınız gibi bir ibare yok. Şimdi sayın belediye başkanımız, kamu zararı çıkar diye bunu çok kullanıyor. Burada, 12 aylık ortalamanın üstünde zam yapamazsınız diyor. Bu artışı %59,91 değil; %20 yapsak herhangi bir sıkıntı var mı? Bu genelgeye göre yok.” dedi.

“Kira zammı, başkanın iki dudağı arasında”

Recep Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Kira artışları konusunda, sayın belediye başkanı kimseye sormadı. Bu kira artışının meclis ve encümenle herhangi bir alakası yok. Sayın belediye başkanın iki dudağının arasında bu zammı onaylıyor. Belediye başkanına bu zammı sorarsanız, ‘haberim yok’ diyebilir. Yakın zamanda bir mahallemizde 18 uygulamasıyla arkadaşlar görüşmek istedi ve pazartesi günü belediye başkanıyla randevuları vardı ancak, ‘haberim yok’ demiş. Su zammıyla ilgili haberi olmayabilir ama bu zammı kim yaptı bulmak lazım. AKP, ülke genelinde halkı, çiftçiyi, köylüyü ve işçiyi düşündüğü yok. Onların derdi, 5’li çeteye verilecek paralardır. Ama bizim gibi orta sınıf insanların herhangi bir şeyini korumuyor.”

“CHP 12 aylık tefe ve tüfe oranını kiracılara uygulamadı”

CHP döneminde yapılan uygulamalar hakkında açıklamalarda bulunan Pekcan şunları söyledi: “CHP, halkın yararına olacak kararları alırken, kendimizi umursamadan alırız. Yargılanan arkadaşlarımız var ama bugüne kadar ceza almış kimse yok. Kira artışlarıyla ilgili 1 hafta önce sonuçlanan bir dava var. 4 memur arkadaş için soruşturma açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurulmuş. 2017-201-2019 yıllarındaki kira artışlarıyla ilgili Ercan Ersoylu, Harun Komanlı, Mehmet Özcan, Neval Karaatlı, Nurgül Yıldırım, Şeref Ovacıklı ve Yılmaz Başol soruşturulmuş. Soruşturma evrakında savcılık, ‘kira sözleşmesinde, kiracı kontrat bitiminde kira rayiç bedelini yıllık tefe ve tüfe ortalamasına göre, artışını şimdiden kabul eder ve taahhüt eder hükmü uyarınca, hareket edilmesi gerekirken sözleşmelerde hüküm altına alınan kira artış oranı yerine yıllık kiraların belediye encümeni tarafından daha düşük bedellerle artırıldığı ve sözleşme hükümlerine göre, artış yapılmayarak, kira bedellerinin eksik olarak tahakkuk edildi.’ deniyor. Yaklaşık 1 milyon TL zimmet çıkması gerektiği ifade ediliyor. Sonra kararda; ‘savunmalarında yapılan işlemlerin dönemin ekonomik sıkıntıları karşısında, esnafı zor durumdan kurtarma adına yaptıkları ifade ediliyor. Gerek bilirkişi raporu ve müfettişlerce yapılan tespitte, esnaflar arasında ayrımcılık yapıldığı ya da kasıtlı hareket edildiğine dair bir kanaate ulaşılmadığı ifade ediliyor. Danıştay, soruşturma yapılacak bir durum olmadığı yönünde kararlar alarak, cezai açıdan herhangi bir sorumlulukları bulunmadığı için soruşturmaya izin verilmemesine, evrakın ise, işlemden kaldırılmasına, itiraz kanun yolu kapalı olarak kamu adına karar verilmiştir.’ deniliyor. Savcılık, soruşturmada yapılan şeyin yanlış olmadığını söylüyor. O dönem CHP adına belediyede görev yapan arkadaşlarımız, 12 aylık tefe ve tüfe oranını kiracılara uygulamamışlar. Bu CHP zihniyetidir, %59,91’lik zam oranı ise, AKP zihniyetidir.”

“Zamları geri alın”

Açıklamanın sonunda Pekcan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Esnaf, pandemi sürecinden daha çıkmadı. Göreve geldiğinizde acımasızca kiralara zam yapmanıza rağmen şimdi kiralara zam yapmayın. Kira artışlarını meclise atmayın. Çünkü zam konusunda meclisin görüşlerini almadınız. Şimdi yine sormanıza gerek yok. Kamu zararı falan çıkmıyor. Bu zamları geri alın ya da makul düzeyde artış yapın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu