Haberler

Kemik, Gündem Özel’e konuştu; Çokal suyu için yarın çok geç olabilir!

14 Ağustos 2020 Cuma günü, Keşan FM’de yayınlanan “Gündem Özel” programına katılan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, Saros sahillerinde yaşanan su sorunu ve çözümüne dair görüşlerini aktardı.

Program moderatörü Orçun Oğuz‘un, “Çokal Barajı bölgenin kurtuluşu mu?” şeklindeki sorusu üzerine, Saros’un en büyük probleminin su olduğunu belirten Abdullah Kemik; “Su hayattır. Çokal Barajı’ndaki su projesi Enez’e kadar olmasına karşın eldeki imkanlarla Gökçetepe’ye kadar getirilebildi. Teknik olarak bilgi sahip değilim ancak Çokal Barajı’ndaki suyun bölgeye yeteceğini biliyorum.” dedi.

“Çokal Barajı’ndan su almak için Malkara başvuru yaptı”

Keşan’a sınır ilçe olan Tekirdağ’a bağlı Malkara’nın da su sorunu yaşadığını ve çözüm için Çokal Barajı’na yöneldiğini kaydeden Kemik, şunları söyledi:
Önemli bir konuya değinmek istiyorum. Daha önce Enez’e kadar gelmesi planlanan bu suya biz sahip çıkmazsak, komşu ilçemiz Malkara bu suyu kullanacak.
Malkara Belediyesi, Gelibolu Belediyesi’ne dilekçesini verip başvurusunu yaptı. Çokal Barajı’ndaki suyun büyük bir bölümünü Malkara’ya tahsis edecekler diyebilirim. Ve biz böyle davranmaya devam edersek bu işin yönetimini Tekirdağ Belediye Başkanlığı alabilir. Bu işle ilgili çalışmaları yakında başlatabilirler. Ama biz şu anda sadece bakıyoruz. Gelecekte su ile ilgili büyük sıkıntılar yaşanacak ve su savaşları olacak. Kendi içimizde siyasetimizi yine yapalım. Fakat böyle devam edersek gelecek nesillerimize, çocuklarımıza hiç bir şey bırakamayacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu