ÖZEL HABER

İş yerlerini yüzde 50 kapasite ile açan esnaf “iyileşme” için eski normale dönmeyi bekliyor

Keşan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan restoran ve kafeler dün akşamki Kabine Toplantısı’nda alınan kararın ardından yeniden açıldı. Açılma kararını değerlendiren esnaf, ‘kötünün iyisi’ diyerek kararı değerlendirdi.

Tedbirler kapsamında bir süredir sadece paket servis ve gel al şeklinde çalışan yeme içme yerleri, bugünden itibaren Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına göre açıldı.
Ramazan’a kadar yüzde 50 kapasiteyle müşteri alarak ticari hayatına devam edecek olan işletmeler uzun süredir masaların üzerinde bulunan sandalyeleri bugün müşterileri için indirdi. Müşterileri için yeniden baştan aşağıya temizlenerek dezenfekte edilen işletmelerin sahipleri yeniden açılma kararını değerlendirdi.

“Yine de buna şükür”

Alınan kararı ‘kötünün iyisi’ olarak değerlendiren lokanta işletmecisi esnaf Seçkin Komşu, “Yine de buna şükür” derken, “Hem hastalıkla mücadele hem de işlerimizi yürütebilmek adına verilmiş güzel bir karar. Sonuçta devlet de devlet aklıyla düşünüyor, bizi de düşündü; buna şükür diyoruz.” sözlerini dile getirdi.
Her şeye rağmen yine de tamamen eski düzene dönülmediği sürece esnafın yüzünün gülmesinin zor olduğunu belirten Komşu, “Çünkü bu dönemde borçlarımız birikti. Ben kendi adıma söyleyeyim vergi ve sigorta borcumu ödeyemedim. Diğer arkadaşlarımın da farkı olmadığını düşünüyorum ve devletten bu konuda bir beklentimiz var. Pandemiden sonra taksitlendirme veya faizlerin silinmesini bekliyoruz.” dedi.

“10 gün de olsa faydası var”

İşyerlerinin kapalı olduğu uzun süre boyunca kendi masraflarını dahi çıkarmakta çok zorlandıklarını ödemelerinin aksadığını belirten lokantacı Aziz Bağçe ise yeni alınan kararın kendilerine artısı olacağına inandıklarını söyledi. Ramazan başlayıncaya kadar geçecek sürenin yararlı olacağını belirten Bağçe, “10 gün de olsa bize faydası var. Müşteri de eski ortamı özledi onlar için de iyi oldu, biz memnunuz. Ramazandan sonra yeniden açılırsak işlerimiz açılır gibi düşünüyoruz.” dedi.

“Kötünün iyisi”

Öte yandan zor bir süreç atlattıklarını ve her şeyin iyi olması temennisinde bulunan kafe işletmecisi İsmail Uslu da gelinen noktayı ‘Kötünün iyisi’ olarak tanımlarken, “Her kötü şeyin güzel bir sonu vardır, bakalım hayırlısı artık. Alınan kararların kısmen işe yarayabileceğini dile getiren xx “Zaten giderlerimiz olan bir sektördeyiz, açarak giderlerimiz daha da çoğaldı. Bayramdan sonra açılması bence daha iyi olabilirdi. En başta can güvenliği diyoruz. Kırmızıydık kapandık, diğerleri kırmızıya döndü kapanmadı; şimdi Türkiye komple kırmızı oldu, hepimiz açılıyoruz. Bunun sonu nereye varacak merak ediyorum.” sözleriyle de sürecin nasıl sona kavuşacağını izlediğini söyledi.

“Gıda sektörü de aşılansın”

Son olarak alınan yüzde elli kararın yerinde ve iyi olduğunu belirten lokanta işletmecisi Serkan Gezici, artık gelirlerinin artacağına inanarak “Daha önceki verilen karar ile gelen müşteri alıp dönüyordu; ama bu şekilde bir iki kişi bile içeri gelmiş olsa diğer satışlarla birleşince iyi bir şeyler çıkar, inşallah da böyle devam eder. Ramazan zaten normalde durgun işler yarı yarıya iniyor, ondan sonra artar diye düşünüyorum. Yeter ki kurallara uyulsun.” dedi.
Ramazan’dan sonra aynı kararla işletmelerin çalışmalarına devam edeceğine inandığını belirten Gezici, asıl hastalığın ekonomik olduğunu belirterek, aşılama ile ilgili öneride bulundu: “Parasızlığın ardından koronavirüs ikinci sıraya düştü. Yarın ne olacağını bilmiyoruz, tedirginiz. Aşılamada gıda sektöründe çalışanları araya alınması gerekirdi. Bir sürü müşteri ile gün içinde muhatap oluyoruz ve olacağız. Ne kadar kendimizi kollasak da risk grubundayız.”İlgili Makaleler

Başa dön tuşu