Haberler

Yaya geçitlerinde ‘Kırmızı Çizgi’ dönemi başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayaların trafikteki güvenliğinin sağlanması ve yaya geçitlerine farkındalığın oluşturulması amacıyla başlatılan ‘Kırmızı Çizgi’ uygulaması kapsamında, Keşan genelinde birçok noktada yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

81 ilde eş zamanlı olarak “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” sloganı ile başlayan trafikte yaya önceliği seferberliği kapsamında ışıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler Keşan’da Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun katılımıyla yaya geçitleri kırmızıya boyandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan etkinlik, Yılmaz ve Helvacıoğlu’nun bir şeridi kırmıza boyamasıyla start aldı. Boyama sırasında trafiğe kapatılan yol, tekrardan ulaşıma açılırken, yaya şeridinden geçen sürücülere günün anlamına uygun olarak broşür ve hediyeler dağıtıldı. Yaya geçidinden geçerek, araçların durup yol vermesini bekleyen protokol daha sonra Alparsan Türkeş Meydanı’na doğru yola çıktı.

“Yeni dönemde dikkat çekici birçok farkındalık uygulamasına imza attık”

Yaya önceliğine dikkat çeken Helvacıoğlu, “Bugün; ‘Yaya kırmızı çizgimizdir” diyerek önemli bir farkındalığa dikkat çekiyoruz. Bizlerin öncelikli görevi kamuoyunda yaya önceliği algısını güçlendirmektir. Bu anlamda yeni dönemde dikkat çekici birçok farkındalık uygulamasına imza attık. Yaya geçidi bulunmayan bölgelerimizde yeni yaya geçitleri oluşturmak, deforme olan yerlerde sürekli olarak çizgi belirginleştirme çalışmalar yapmak, özellikle okul önlerinde yaya önceliğine dikkat çeken etkinlikler düzenlemek ve yine yaya geçitlerine uyguladığımız farkındalık görselleri ile bu konuda hassas bir yapımızın olduğunu tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim. Yaya önceliğine vurgu yapan yaya ikonlarımızın sürücülerimiz tarafından da takdir ile karşılanması bizleri mutlu ediyor.” dedi.

“Birbirimize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor”

Proje kapsamında; tüm ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da yaya geçitleri kırmızıya boyandığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “İçişleri Bakanlığı’mızın yapmış olduğu “Kırmızı çizgi uygulaması” belediye ekiplerimiz tarafından yaya geçitlerinde hayata geçirildi. Şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor; toplum kalabalıklaştıkça toplumda yaşayabilmek için birbirimize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Birlikte yaşama konusundaki saygı kuralları bizim önceliğimiz olmalı. Bu anlamda; yaya önceliği kampanyası kapsamındaki faaliyetlerimizin etkin bir biçimde uygulanması ile sürücülerimizin dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Yayaların ve sürücülerin daha düzenli ve güvenli bir trafik akışı içerisinde olmaları için Keşan Kaymakamlığımız, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğümüz, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odamız ve Keşan Belediyesi olarak mücadelemiz sürecek. Ben bu düşünceler ile “Öncelik hayatın öncelik yayanın” diyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu