GenelKÜLTÜRTurizm

Haskova ve Keşan arasında yürütülecek AB projesi ile ortak kültürel miras ve iki bölgenin turistik zenginlikleri tanıtılacak

Edirne ve Haskovo bölgelerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yol açacak olan turistlerin aktivitelerini ve genel olarak değişimini önemli ölçüde artıracak bir bilgi sistemi oluşturulmasının amaçlandığı AB Projesi “Çapraz Trakya Bağlantısı”nın açılış toplantısı yapıldı. Toplam bütçesi 475 bin 643 Euro olan proje ortak kültürel mirası ve bölgemizin turistlik zenginliklerini tanıtacak.

Keşan’da düzenlenen ilk toplantıya, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Proje Yöneticisi Tahir Demirel ve projenin Bulgaristan kanadındaki ortaklar katıldı.

24 aylık projenin toplam bütçesi 475 bin 643,62 Euro

Proje hakkında bilgilendirmede bulunan Tahir Demirel, proje ortaklarından Bulgaristan heyetini Keşan TSO’da ağırlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında başlanmış olan CB005.2.21.063 sayılı ve  ‘Cross-Thrace Connection’/ ‘Çapraz Trakya Bağlantısı’ isimli proje, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası liderliğinde, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi – Haskovo ve Bulgaristan Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı Derneği partnerliğinde yürütülmektedir. Proje 24 aylık olup, toplam bütçesi 475 bin 643,62 Euro’dur.” dedi.

Kültür ve gelenekleri teşvik etmek için yenilikçi düşünce

Edirne ve Haskovo bölgelerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yol açacak olan turistlerin aktivitelerini ve genel olarak değişimini önemli ölçüde artıracak bir bilgi sistemi oluşturulmasının amaçlandığı projede, bir diğer amacın modern teknolojiyi kullanarak kamu kültür sektöründe çağdaş turistik cazip hizmetler geliştirmek olduğunu bildiren Demirel, “Başlıca faaliyetler şunlardır: CB desteği ve iyi uygulamaların paylaşılması için mekanizmaların geliştirilmesine yönelik; Act.1. Joint Project Steering (JPS) toplantıları; Act.2, 3. Kültürel miras potansiyeli ve sürdürülebilir turizmin bilgi birikimini paylaşmak için bir ağ oluşturmak üzere Ortak Uzman Ağı (JEN) toplantıları; Act.4, 5. Genel kültür alanında, çağdaş turistik cazip hizmetler geliştirmek için geleneksel kostümlerin ortaya çıkarılarak desteklenmesi Act.6,7. Ortak CBS platformlarının geliştirilmesi – CB bölgesindeki tarihi miras yenilikçi bir şekilde desteklenecektir; Act.8,9. ‘Kültür Turu’ ve ‘Kültürel Miras’ Broşürleri, sürdürülebilir ve çeşitli, spesifik turizm ürünlerinin yüksek katma değer ile pazarlanması ve sektörün sürdürülebilir bölgesel kalkınma için katkısının arttırılması; CB Bölgesinde tarihi mirası tanıtmak için Act.10,11, ‘Törenler ve süreklilik’ ve ‘Moma Vs. Kokona’ etkinlikleri. Act.12,13. ‘Eski ve sonsuz’ – toplumsal kültür sektöründeki gelişmiş çağdaş turistik cazip hizmetlerin süreçlerinde BİT ve e-Turizm kullanarak yerel toplulukları dahil etmek ve bir bütün olarak CB bölgesinde tarihi mirası teşvik etmek. Faaliyetlerin uygulanması, doğal, kültürel ve tarihi mirasın ve ilgili altyapının daha iyi kullanılması yoluyla CB alanının turistik cazibesini artıracaktır. Proje, insanlar arasında bilgi alışverişini ve iki bölgede yaşam kalitesini geliştirecektir. Kurulan ‘bulut’ CBS platformunun bir sonucu olarak, modern interaktif bilgi teknolojilerinin uygulanması, kültürel ve tarihi eserlerin tanıtımı için web tabanlı uygulamaların oluşturulması yoluyla entegre bir kültürel kaynak veritabanı elde edilecektir. iki bölgede turistik cazibe merkezleri için coğrafi bilgi sisteminin geliştirilmesi, CB bölgesinin turist potansiyelinin optimal ve verimli kullanımını sağlamayı amaçlamaktadır. Proje, turizmin gelişmesi için şartlar sağlamanın yanı sıra kültür ve gelenekleri teşvik etmek için yenilikçi bir düşünceye sahiptir. Proje, sürdürülebilir turizm alanında Haskovo ve Keşan arasında CBC üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Haskovo ve Keşan’da bölgesel ve yerel yetkililer ve paydaşlar; Haskovo ve Edirne bölgelerindeki turistik acenteler; Haskovo’da yaşayanlar ve Keşan’da yaşayanlar, Haskovo ve Edirne bölgelerindeki turistler.” diye konuştu.

“Projemiz ortak kültürel mirasımızı ve bölgemizin turistlik zenginliklerini tanıtacak”

Daha sonra konuşan Orkun Özkaya, pandemi koşullarında zor ilerledikleri bir proje olduğunu söyleyerek: “Özverili çalışmalarından dolayı tüm paydaşlara teşekkür ederim. Projemiz ortak kültürel mirasımızı ve bölgemizin turistlik zenginliklerini tanıtacak. Ümit ederim en kısa sürede tamamlanıp faaliyete geçen bir proje olur. Bazı altyapı çalışmaları bitti ve haritalar hazır hale gelmeye başladı.” şeklinde konuştu. Proje ortaklarından olan Haskovo Bölgesel Tarih Müzesi Müdürü Petko Dobrev ve İşbirliği ve Bölgesel Kalkınma Derneği Başkanı Svetla Vasileva, ev sahipliği için teşekkür ederek, “Sizinle çalışmaktan oldukça memnunuz. Ayrıca bu projede iki taraf olarak güzel bir bağlantı kurmuş oluyoruz.” dediler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu