EkonomiGenel

KOSGEB destekleri ile faaliyetlerini genişleten girişimciler, deneyimlerini anlattı

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası)’nın öncülüğünde, KOSGEB’den aldıkları destek ile faaliyetlerine başlayan girişimciler ve aldıkları destekler düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Toplantıya Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, KOSGEB Sorumlusu Kadir Can Tunç ile KOSGEB’den destek alan Sıllage Lavanta yetkilisi Aybüke Göl, Ev’erywhere Prefabrik Ev Yetkilisi Uğur Yiğit Kayabaşı, Buket Mobilya yetkilisi Ufuk Yılmaz, Trakya Havalandırma yetkilisi Hasan Erteğli katıldı.

78 işletmeye 14 milyon liralık destek

Toplnatının açılış konuşmasını yapan Kadir Mutaf, KOSGEB’den destek alarak faaliyetlerine devam eden ve işlerini büyüten girişimcileri tebrik ederek, şu ifadeleri kullandı “2019 yılında yürürlüğe giren ve hala devam eden yeni girişimci KOSGEB destekleri, imalatçılara yönelik birçok destek sağlıyor. Aramızda bu teşviklerden yararlanan girişimcilerimiz mevcut. 2021 yılında imalatçılara verilen KOSGEB destekleri oldukça arttı. Bölgemizde odamız üyesi 78 işletmeye KOSGEB üzerinden destek sağladık. Bunun en önemli kısımlarından biri 1,4 milyon TL gibi önemli bir rakamı hibe şeklinde bölgemizde yatırıma dönüştürdük. Bu da girişimcilerimizin işlerine verdiği önemle daha sonra KOSGEB’in sağladığı destekler ile oldu. Sadece Keşan değil, Edirne ve Trakya’da da bu girişimler devam ediyor. Hibe desteklerinin yanında çok düşük faizli ve uzun vadeli ödemeler ile kredi destekleri oldu. Bu da odamızın KOSGEB ile birlikte bölgemize sağladığı desteklerden. Mayıs ayında imalat sektörüyle ilgili faizsiz kredi desteği açıklandı, bu destek hala devam ediyor. Bundan faydalanan da birçok işletmemiz var. Bölgemizde ve Edirne’de kendi sektörlerinde ilk olan girişimcilere, bölgemiz adına yapmış oldukları yatırımlardan dolayı teşekkür ederiz.”

Özkaya da, Keşan TSO olarak her zaman girişimcilerin yanında olduklarını belirterek, “Kadir Can Bey, KOSGEB desteklerini de çok iyi takip ediyor. Bölgemizde en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Üretim için arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyor. Çok daha fazla kişiye örnek olacaklarına inanıyorum. İnşallah devamı gelir.” diye konuştu.

“21 Haziran ve 9 Temmuz arasında ilave kontenjan ile imalatçı girişimcilere tekrardan açıklandı”

KOSGEB tarafından 2021 yılında KOSGEB Desteği ile açılan işletmeler ve sağlanan destek miktarları hakkında bilgilendirmede bulunan Kadir Can Tunç ise şunları söyledi; “2019 yılından itibaren imalatçılara verilen destekler 100 bin TL’den başlayıp, 370 bin TL’ye kadar sektör bazlı olarak değişiklik göstererek artarak devam ediyor. 2021 yılında bölgemizde imalatçılara yönelik alınan hibe desteği 1,4 milyon TL. Bu hibe desteğini geri ödemesiz şekilde genç girişimcilerimiz ile bölgemize kazandırdık. Sadece Keşan değil, İpsala ve Enez’de de girişimcilerimizi KOSGEB desteklerinden faydalandırmaya devam ediyoruz. İmalatçılara sağladığımız desteklerin yanı sıra geleneksel girişimci diye adlandırdığımız hizmet ve perakende sektörlerine yönelik desteklerimiz de devam ediyor. Onların destekleri üretici sektörüne göre az olsa da düşük faizli ve faizsiz kredi destekleri ile bölgemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Mayıs ayında imalatçılara yönelik açıklanan düşük faizli veya faizsiz kredi destekleri 21 Haziran ve 9 Temmuz arasında ilave kontenjan ile imalatçı girişimcilere tekrardan açıklandı. Hem kredi hem KOSGEB desteklerimiz tamamen elektronik ortamda e-Devlet sistemi üzerinden KOSGEB ile entegre bir şekilde devam ediyor.”

Yapılan bu konuşmaların ardından tek tek söz alan girişimciler, destek aldıkları süreç hakkında bilgilendirmede bulunarak, kendilerine destek sağlayan Keşan TSO ve KOSGEB’e teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu