Genel

Hafta içi denetim yapılan sahillerde tatilcilerin hafta sonu isyanı!

Edirne Valiliği’nce Saros Körfezi’ndeki sahillerde yapılan denetimlerin ardından, kıyı şeridi kuralının hafta sonu kalabalığı ile rafa kaldırıldığı görüldü. Özel işletmelerin kurallara uymadığından dert yanan bölge sakinleri, denetimlerin özellikle hafta sonu yapılması gerektiğini kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde sahillerde denetimleri sıklaştıran valilik, metreler ile ölçümler yapmış ve vatandaşların kumsaldan yararlanmasının kısıtlandığı yöndeki şikâyetler üzerine yapılan denetimlerde; işletme ve siteler tarafından denize sıfır konulan şezlong, şemsiye ve localar, uygun olan bölgelerde 10 metreye, kumsalı dar olan bölgelerde ise kıyı çizgisinden itibaren 5 metreye çekilmişti.
Ancak bu kural yoğunluğun en çok olduğu hafta sonu bozuldu.
Bölgeden gelen fotoğraflarda, vatandaşlar işletmeler tarafından denize sıfır olarak şemsiye ve şezlonglar koyulduğunu söylerken, kıyı çizgisinin de yutulduğunu söyledi. Her defasında sözü edilen koridor kuralının da yerine getirilmediğini öne süren vatandaşlar, kuralların denetlenip denetlenmediğini sordu.

Hafta içi düşük ziyaretçi yoğunluğu zamanında uygulamanın yürütülmesinin kolay olduğunu dile getiren vatandaşlar, denetimlerin özellikle hafta sonları yapılması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu