EkonomiGündemKeşan

Gürkan, ortak yürütülecek AB projelerini görüşmek üzere KTSO yöneticileri ile bir araya geldi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ziyaret etti. 2021-2027 dönemi Avrupa Birliği proje programlarında birlikte hareket edilme kararı doğrultusunda düzenlenen toplantıda, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda doğa, kültür, turizm, gastronomi, çevre, iklim değişikliğine uyum, kadın emeğini değerlendirme projeleri, meslek edindirme, ömür boyu öğrenme konularında yol haritasını belirleyerek, hedefler konuşuldu.

“AB ve diğer projelerle alakalı iki kurumumuzun da proje birimleri bir araya geldi”

Toplantıya, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı ve yönetim kurulu üyeleri ile Edirne Belediyesi ve odanın proje sorumluları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İsmail Şapçı, Edirne Belediyesi ile ortak projelerde bulunacaklarını belirterek, “Keşan TSO olarak, Avrupa Birliği, yurt içi ve farklı ülkelerdeki projelerimiz hakkında konuşmuştuk. Daha öncede birçok belediyeyle ortak projeler yürütmüştük. Bunlar, Keşan Belediyesi, İpsala Belediyesi ve en son Enez Belediyesi’yle tamamlamıştık. Şimdide nasıl yapılacağını iyi bilen, tecrübesi daha yüksek Edirne Belediyemizle de ortak projeler nasıl yaparız diye bugün bir aradayız. AB ve diğer projelerle alakalı iki kurumumuzun da proje birimleri bir araya geldi. Bugün sabah uzun toplantılar gerçekleştirdiler. Özellikle Keşan TSO olarak son dönemlerde AB projeleri ile turizm, tanıtım ve eğitim üzerine iyi bir ilerleme yaptık. Bunları nasıl geliştireceğimizi yeni kuracağımız birimlerle de daha iyi takip edeceğimize inanıyoruz” dedi.

Toplantıda daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan söz aldı.

“Tescillenmiş marka değerlerini ülke genelinde daha da nasıl tanıtabiliriz gibi çalışmalar yaptık”

Yakın tarihte, Edirne’de bir toplantı yaptıklarının altını çizen Gürkan, “Bu toplantıda öncelikle neredeyiz, neler yapıyoruz bir durum tespitinin ardından da gelecekle ilgili ne yapabiliriz, nasıl bir perspektif ortaya koyabiliriz bunu konuşacağız. Bir anlamda ilimizin, bölgemizin bir analizini yaptık. Güçlü yönlerimiz neler, zayıf yönlerimiz neler, fırsatlarımız neler, tehditlerimiz neler? Edirne’deki toplantı sonrası Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’yla ortaklığın sürdürülebilmesi konusunda ortak bir mutabakatımız oldu. Edirne’nin il olarak avantajları var. Keşan’ın bölge olarak avantajları var. Bu ortak avantajları tüm il için nasıl ortak bir sinerjiye dönüştürebiliriz, kazanca dönüştürebiliriz? Özellikle esnaf ve halk için, halkın konforunu nasıl arttırabiliriz, esnafın da gelirlerini nasıl arttırabiliriz? Keşan’ın bir tarafıyla Saros turizm bölgesini daha nasıl canlandırabiliriz? Hazırladığımız master turizm projeleriyle gelen turist sayısını 2 milyondan 5,5 milyona nasıl çıkartmışsak burada neler yapabiliriz? Bu sadece ekonomik bir arayış değil. Elbette ekonomi çok önemli. Bölgemizi daha kıymetli hale getirmek, değerlendirilemeyen kıymetlerimizi, özelliklerimizi daha öne çıkararak önce ulusal, sonra uluslararası anlamda bunları nasıl bir marka değeri haline getirebiliriz? Var olan, tescillenmiş marka değerlerini ülke genelinde daha da nasıl tanıtabiliriz gibi çalışmalar yaptık.” dedi.

“Keşan TSO bölgenin en dinamik kurumu”

Keşan TSO’nun bölgenin en dinamik kurumu olduğuna kayıt düşen Recep Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok başarılı ve örnek çalışmaları var. Güçlü bir AB ofisleri var. Bizim de Edirne Belediyesi olarak güçlü bir AB ofisimiz var. Bugün sabahtan beri arkadaşlarımız çalışma yaptılar. Yakında açıklanacak olan teklif çağrılarıyla ilgili nasıl bir pozisyon alınabilir, neler yapılabilir? Bu çağrılar, alanlar açıklandıktan sonra gerek ortak projelerde, gerekse ortak olunamayan projelerde birbirimizi desteklemek anlamında neler yapılabilir diye, bunları görüştü arkadaşlarımız. Bize raporladılar. Bunları mutlaka teklif çağrıları açıklandıktan sonra yine bir araya gelerek değerlendireceğiz ve beraber yürümeye devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, hepimizi yetiştirdi, bu noktalara getirdi. Tümümüz gerek üyelerimiz, gerekse halk tarafından seçilmiş insanlarız. Buralarda kişisel beklentilerimiz yok. Biz sadece bu ülkenin bize verdiği, bize öğrettiklerinin şimdi halkımızın, üyelerimizin refahı için, daha güzel bir yaşama kavuşmaları için, daha dolu dolu konforlu bir ortama kavuşmaları için kullanmak azminde ve kararlılığındayız. Bunlardan kişisel bir beklentimiz yok. Halkın mutluluğuyla mutlu olan insanlarız hepimiz. Dolayısıyla bu birikimlerimizi, bu donanımlarımızı, bu yetkileri ve gücü yine halkımız için, esnafımız için kullanmak istiyoruz. Bunu da mutlaka gerçekleştireceğiz.”

“Dünya global bir köy haline geldi”

Recep Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çeşitli sebeplerle şimdiye kadar sosyal ve ekonomik ilişkileri çok fazla gerçekleştiremedik. Ben kapıyı açtıkları için, bu vizyona ve perspektife sahip oldukları için Keşan TSO’yu tebrik ediyorum. Dünya artık sadece sizden ibaret değil. Dünya, global bir köy haline geldi. O zaman bizimde aynı bölgenin insanları olarak, aynı halkın çocukları olarak, aynı Cumhuriyetin onurlu birer yurttaşı olarak bütün değerlerimizi vatandaşlarımızın ortak refahı için kullanmamız gerekir. Şimdi hep beraber bunu yapacağız.”

Gürkan’ın ardından Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf söz aldı.

“Türkiye’yi gezen ve ülkeyi çok iyi bilen bir odayız”

Mutaf, konuşmasında şunlara yer verdi: “Biz, Keşan TSO olarak bölgemizin en önemli odalarıyla ortak projeler yürütüyoruz. Bu anlamda Türkiye’yi gezen ve ülkeyi çok iyi bilen bir odayız. Bu konuda aktif bir kurumuz fakat Edirne ilimizi de yapmış olduğumuz bu ortak toplantılarla Keşan’ın ayrılmaz bir bütünü olarak değerlendirip, bölgemizin önemli pozitif değerlerini de ortaya çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizim de bölgemizde yöresel değerlerimiz var. Bunların ülkemizde tanıtılması amacıyla birçok çalışmamız var. Gastronomi anlamında da ortak nasıl çalışmalar yapabiliriz? Bunların ortaya çıkartılacağı bir toplantı olmasını ve bölgemize yansımasını umut ediyorum.”

“Odamıza düşen her şeye hazırız”

Kadir Mutaf’ın ardından Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Sevtap Engin ise, şunları söyledi: “Tarih boyunca Keşan’ın birlikte yaşamın ve çok kültürlülüğün en güzel sembolüdür. Biz Edirnelilere ve bu bölgede yaşayanlara aslında düşen sadece onu yeni dünyada sürdürülebilir biçimde o temsilin devamını sağlamak. Bu noktada da sizlerin liderliği ve bu ortak akılda birlikte yaşamın ve bize yakışanın en güzel şekilde gerek Brüksel’de, gerek Kanada’da, gerek ülkenin birçok kentinde çok güzel temsiller yapıyorsunuz. Biz birlikte temsillere, odamıza düşen her şeye hazırız.”

Toplantının devamında Keşan TSO Proje Koordinatörü ve KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç ve Edirne Belediyesi AB Uluslararası İlişkiler Birimi Sorumlusu Ebru Erolu Karaca, yaptıkları ortak proje toplantıları hakkında bilgi verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu