Genel

“Enkaz devredilecek” diyen Gaytancıoğlu TOKİ konutlarıyla ilgili konuştu: “Önce konutlar olsun, ödeme sonra yapılsın”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TOKİ tarafından yapılan sosyal konut ödemeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Memur maaş zammına endekslenen ödemelerin, katılanları zorlayacağını belirten Gaytancıoğlu, henüz işlem yapılmamış önceki projeleri örnek göstererek, “Sadece ciddi bir para toplanacak ve bu seçimlerde harcanacak. Daha sonra da, ortada konut falan yok. Yeni gelecek hükümete enkaz devredilecek.” dedi ve önce konut sonra ödeme önerisinde bulundu.

“Memur maaş artışıyla birlikte konut fiyat ödemeleri de artacak”

TOKİ tarafından yapılan sosyal konut projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Gaytancıoğlu, sosyal konutların yapılması gerektiğini vurgulayarak, vatandaşların kira sorunu yaşadığını söyledi. “Kira oranları çok arttı. Barınma, önümüzdeki günlerde daha fazla sıkıntı haline gelecek.” diyen Gaytancıoğlu, “Sadece bina olarak değil; ısınma, aydınlatmada sorun olacak. Hükümetin açıkladığı sosyal konut projesi heyecan vericiydi. Dar gelirli ve geliri 16 bin TL’nin altındaki aileler, düşük ödemeler ve uzun vadede mantıklı geliyor. Ama biraz inceleme yapılırsa, memur maaş artışlarına endeksli olduğunu görüyoruz. Memur maaş artışıyla birlikte konut fiyat ödemeleri de artacak. Şu anda, peşinat alınıyor. 2+1 daireler için 60 bin TL’lik peşinatı asgari ücretli biri nereden bulacak? Asgari ücretli biri maaşından tasarruf edebilir mi? Bu mümkün değil. Vatandaş, 60 bin TL’yi nereden bulsun ve konutun sahibi olsun!” dedi.

“Ciddi bir para toplanacak ve seçimlerde harcanacak”

Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Hazineden, 5’li çetenin dışındaki müteahhitlere garanti verilmeli. Onlar bu işleri 2 yılda yapabilir hale gelmesi lazım. Vatandaşa ödeme kolaylıkları sağlanması lazım. Yoksa bu projeler başkalarının eline geçer. Şeytanın avukatlığını yaparsak, 2019-2020 yıllarında sözü edilmiş ama tamamlanmamış yüzlerce proje var. İhalesi bile yapılmamış ya da ihalesine kimse gelmemiş ve teklifler düşük kalmış projeler var. 2020 yılında konut hamlesi diye çalışmalar başlatıldı ama hiçbir işlem yapılmadı. Sadece ciddi bir para toplanacak ve bu seçimlerde harcanacak. Daha sonra da, ortada konut falan yok. Yeni gelecek hükümete enkaz devredilecek.”

“Önce konut sonra ödeme”

Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaş umutlu ama bir asgari ücretli kira ödüyorsa ve ev almak için takside giriyorsa, bunu nasıl ödeyecek? Bu mümkün değil. Hayali şeyler uğraşılıyor ve hayal satıyorlar. Sosyal konutla yapılmaya başlansın ve vatandaş görsün, hiçbir peşinat ödemesi yapmadan aylık taksitler yapılarak, konutlar teslim edilsin. Kısacası, önce konutlar olsun, sonra ödemeler yapılsın. Eğer bu yapılabiliyorsa, kendilerine teşekkür ederiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu