GenelKÜLTÜRTARİHTurizmYaşam

Edirne’de “Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali” 6 Ekim’de başlıyor

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali, 11. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin programı belli oldu.
Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla düzenlenecek olan festival, 6-7-8 Ekim tarihlerinde Edirnelilerle buluşacak.
Festival kapsamında yurtiçi ve yurtdışından bando ekipleri misafir edilecek, “Ciğer Yeme” ve “Acı Biber Yeme” yarışmaları düzenlenecek.
Halka ücretsiz ciğer ikramının da yapılacağı festivalde, şehrin farklı noktalarında konserler verilecek.

Festivale bu yıl Edirne Belediyesi Bando Ekibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Bando Ekibi, Bulgaristan Dobriç Bando Ekibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi, Fanfara Mezzo Forte Otopeni Primaria Bando Ekibi, Seferihisar Belediyesi Bando Ekibi, İzmit Belediye Bando Ekibi katılacak.

Festival, 6 Ekim Cuma günü saat 18.00’de Atatürk Anıtı’nda düzenlenecek çelenk sunma töreni ile başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından yurtiçi ve yurtdışından gelen bando ekipleri, şehrin dört bir yanında performanslarını sergileyecek.
Konserler; Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ve 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı, Erasta Alışveriş Merkezi, Margi Outlet Alışveriş Merkezi, Ayşekadın Karakol Durağı, TAKSAV Parkı, Selimiye Yanı Edirne Belediyesi Meriç Kafe ve Şükrüpaşa Mahallesi Suni Gölet’te saat 21.00’de başlayacak.

7 Ekim Cumartesi günü ise saat 13.00’te iki köprü arasında toplanacak kortej, buradan Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Dünyanın En Büyük Tavası’nın bulunduğu Karaağaç yolundaki alana yürüyecek.
Ekipler, Rekor Tava’nın önünde mini bir konser verecek. Saat 14.00’te ise Edirne Belediyesi Protokol Evi’nde Ciğer ve Biber Söyleşisi gerçekleştirilecek.
Müzik şöleni Edirne Büyük Sinagogu’nda devam edecek. Edirne Belediyesi Oda Orkestrası “7 Dilde Şarkılar” isimli konseri ile festivale renk katacak.
Bando ekipleri ise saat: 17.15’te Karaağaç Tren Garı girişi, T.Ü. Ayşekadın Yerleşkesi Karşısı 1. Sokak , Baca Evleri önünde; Saat: 20.00’de ise Saraçlar Caddesi’nde konser verecek.
8 Ekim Pazar Günü de program saat 16.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kortej Saraçlar Caddesi’ne hareket edecek. Burada gerçekleştirilecek program ve konuşmaların ardından sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan Tava Ciğer Marşı okunacak.

Acı biber ve ciğer yeme yarışmaları

11. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında Acı Biber ve Ciğer Yeme yarışmaları düzenlenecek. Acı Biber Yeme Yarışması’na katılan ve en çok acı biberi yiyerek birinci olan yarışmacıya, 5 litre ayçiçek yağı ve 5 porsiyon ciğer ikramı edilecek. Edirne Tava Ciğeri Yeme Yarışması’na katılan ve birinci olan yarışmacı da 5 litre ayçiçek yağı ve 5 porsiyon ciğer ödülünün sahibi olacak.
Festival, halka sembolik ciğer ikramı ile son bulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu