CANLI YAYIN

Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda basın açıklaması yapıyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Keşan CHP yönetimi gündemi değerlendiriyor..

KEŞAN Online paylaştı: 7 Ağustos 2020 Cuma

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Saros kıyılarında yapılan kiralamalar konusunda ‘Saros’da neler oluyor?’ diyerek soran Gaytancıoğlu, “İktidara gelince buraları teker teker geri alırız” dedi.


Bölgeyle ile ilgili sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sürekli olarak gündeme getirdiğini, özellikle de Saros Körfezi ile ilgili olarak da araştırma önerisi verdiğini söyleyen Gaytancıoğlu, Saros’un meclis gündemine alınmadığını belirtti.
“Saros Körfezi’nde neler oluyor?” diyerek sözlerine başlayan Okan Gaytancıoğlu, “Her gün yeni bir olay, vaka ve saldırı ile karşılaşıyoruz. İki sene önce Gökçetepe’de herkesin girdiği bir alan var; ancak şimdi belli başlı kişiler geliyor ve talimler yapıyor. Eğitimler veriliyor. TÜRGEV’e kiraya verilmiş ancak valiliğin, belediye başkan veya meclisinin bilgisi yok, muhtarın, İl Özel İdaresi’nin bilgisi yok. Bakanlık tarafından adrese teslim bir kiralama yapılmış. Belli bir zümre buradaki imkanlardan faydalanıyor. Daha önce herkesin girdiği yere tel örgüler çekilmiş. Aynı adrese teslim kiralama Yayla Sahili’nde MUÇEV’e yapıldı. Yani hükümet Saros’un güzelliklerini halka değil, kendi yandaşlarına yararladıracak.” şeklinde konuştu.
Bunun yanında Sazlıdere’de yapılması planlanan Saros FSRU Limanı’nın da çok önceden planlanıp tasarlandığını belirterek, “10 bin ağaç kesilecek, 35 kilotrelik kanal döşenecek, çevre katliamı olacak, dengeler bozulacak; kaldı ki ki hemen ilersinde fay hattı var, yanlış bir proje olduğu hukuk tarafından da tescil edildi. Bilimadamları olmaz dedi, Edirne BİM yürütmeyi durdurdu, ÇED olumsuz raporu verildi; ama bakanlık tersten gelerek olumluya çevirdi ve ihalesi yapılıyor. Nedir bu saldırı, siz Saros’dan ne istiyorsunuz?” diye sordu.
En son olarak da Enez’in Vakıf Sahili’nde bulunan alanın da TÜVGA’YA kiralamasının yapıldığını belirten Okan Gaytancıoğlu, konu ile alakalı olarak soru önergesi verildiğini ancak dönüş yapılmadığını dile getirdi.

Sözlerinin sonunda İktidara seslenen CHP Edirne Milletvekiki Gaytancıoğlu, “Eğer dönmezseler, iktidarı CHP alınca biz buraları teker teker geri alırız. Yeninden buraları kamuya açar devletleştiririz” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu