Sağlık

Aksal, “Keşan’da grip konusunda panik yapacak bir durum yok”

AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, 23 Ocak 2020 Perşembe günü Yenimuhacir’de katıldığı bir program sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Son günlerde ulusal basında da sıkça yer alan, ana haber bültenlerine de konu olan “ağır gribal enfeksiyonlar” konusunda, hastalığın “domuz gribi” olduğu ve ilaç temininde vatandaşların sorun yaşadığı yönündeki iddiaların ve Keşan’da bu konudaki gelişmelerin sorulması Aksal, şunları söyledi; “Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün aşı sıkıntımızın olmadığı açıklamasını yaptı. Domuz gribi ile ilgili bilinen bir vaka yok. Bunlar söylentilerden ibaret. Bu yıl yaşanan grip vakası, önceki yıllarda yaşananlardan daha fazla değil. Mevsime bağlı gelişen vakalar, çok da normaldir. Panik yapacak bir durum yoktur. Bana bir domuz gribi vakası ulaşmadı. Bu virüs her yıl biraz değişime uğruyor. Başlangıçta tehlikeli oluyor ve sonra hafifliyor. Benim bilgim dahilinde gribe bağlı ağır durumu olan bir hastamız yok. Ama grip vakaları görülüyor. Bakanımızın daha önce de söylediği gibi, bu konuda sorunumuz yok.”
İlaç eksikliği iddialarına ve aşı konusuna da değinen Aksal, sağlıklı beslenen bir bireyin grip aşısı olmasına gerek olmadığını ve kendisinin de grip aşısı olmadığını belirterek; ?Aşı konusunda öncelikli olarak risk grubundaki insanların aşılanmasını istiyoruz. Bunlar da çocuklar ve yaşlılar. 65 yaş üstü kişiler için daha da önemli. Fakat normal bir şekilde sağlıklı bir vatandaşın aşılanmasına gerek yok. Medyada değişik açıklamalar görüyoruz. Vatandaşlarımızı korkuya ve paniğe sevk ediyorlar. Lütfen rahat olsunlar, kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. İlaç eksiğimiz de yok. Sağlıklı beslenen bir bireyin grip aşısı olması gerekmiyor. Bir kalp rahatsızlığınız ve kronik bir rahatsızlığınız varsa aşı olun. Ben grip aşısı olmuyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu