Haberler

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, OSB konusundaki gelişmeleri müjdeledi

AK Parti Edirne Milletvekili, TBMM KEFEK Başkanı Fatma Aksal, Keşan’da kurulacak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından resmi olarak onayladığını duyurdu. Keşan halkı tarafından umutla beklenen proje için gerekli hazcılıkların da tamamlandığını belirten Aksal, “İnşallah en kısa zamanda altyapıyı tamamlayıp bölgemize istidahmı kazandıracağız.” dedi.

Bölge halkı tarafından istihdama getireceği katkılardan dolayı büyük bir umutla ile beklenen Gıda OSB konusunda gelişmeler kaydedildiğini belirten Fatma Aksal, düzenlenen basın toplantısında şu ifadeleri dile getirdi: “Biliyorsunuz siyasiler olarak bölgede en çok zorlandığımız konu istihdam.
Ve bunu yaratmak adına gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kasım ayı Keşan ve Trakya için önemli ve yine bir Kasım ayında güzel haber aldık, 14 Kasım’da başlayan bir Gıda OSB serüvenimiz vardı. Ve yine 19 Kasım’da güzel bir karar alındı.
Trakya denince akla ilk gelenlerden bir tanesi ‘Tarım’. Verimli topraklardayız. Üretimde 7’inci sıradayız. Ama sadece üretmek yetmiyor. Ne kadar katma değer kattığımız önemli. Stratejik olarak çok önemli bir noktadayız. Avrupa sınırı, İstanbul Pazarı arasındayız. Bunun için Gıda OSB için 2014 yılında başvuruda bulunuldu. Uzun bir süreçten geçtik. Bir milletvekili olarak bölgeme kazandıracağım en önemli yatırımlardan bir tanesi GOSB. Birlik beraberlik içeresinde siyasi görüşe bakılmaksızın herkes taşın altına eline koydu. Benim için de milletvekili adayı olduğumda bölgemize kazandıracağım en büyük yatırımlardan bir tanesi, istihdam sağlamak ve ülkeyi gıda anlamında farklı bir noktaya taşımak anlamında Gıda İhtisas Organize Sanayi’dir dedim, buna söz verdim. Ben herkese çok teşekkür ediyorum, kimse siyasi görüşe bakmadan elini taşın altına koydu.
Trakya’daki ilk ve tek Gıda İhtisas Organize Bölgesiyiz. Blgede üretilen ürünlerin işlenmesi konusunda büyük hizmetler verecektir. ÇED sürecimiz tamamlandı. Edirne Valisi Ekrem Canalp başkanlığında müteşebbis heyeti kuruldu ve Bilim ve Sanayi Bakanlığımıza başvurusu yapıldı. 19 Kasım itibari ile de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız OSB’yi resmen onayladı. Çalışmalar devam edecek ve inşallah en kısa zamanda altyapıyı tamamlayıp bölgemize istihdamı kazandıracağız. Üretime katkı sağlayacağız, bu anlamda çok ciddi bir merkez olacaktır burası. Bölgemize hayırlı olsun diyoruz.”

Aksal’ın ardından konuşan AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç uzun bir süreçten geçerek çözüme konuşan Gıda OSB ile ilgili; “4-5 yıldır planlanan ve istihdama büyük katkı sağlayacak bir bölge burası. ve Asya ve Avrupa’yı bağlayan çok güzel bir konumdayız. Ortaklık kültürü için Vali bey başkanlığında heyet de kuruldu. Şu anda her şey hazır. Bölgemiz için hayırlı uğurlu olsun.” derken, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ise, “Gıda OSB ile bir nebzede istihdamı sağlayabilecek olmak çok önemli. Bununla birlikte Hamzadere’nin oluşu da önemli. Bölgemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise şu ifadeleri dile getirdi: ““Keşan’ın 19 Kasım Kurtuluş gününde GOSB’nin onaylandığını müjdeledi. 2014’te başlayan bu seriven bir yerde takılmıştı. Sayın vekilimizin çok büyük çabası oldu. Mera noktasında işlem çözüldü ve Cumhurbaşkanımız’dan onay aldı. Tesadüf gibi görülse de bir işarettir 19 Kasım. Keşan’ın bundan sonra bölge ve ülkede çok öenmli bir konuma gelecektir. Hamzadere Bölgesi ve Çanakkale Köprüsü ile Tekirdağ Limanı’nın varlığı çok önemli nu konuda.
Pandemi döneminde gıda, su , enerji konuşuluyor. Biz bize yeten bir toplum olacaksak. Türkiye’ye örnek olan bir ilçe olacağız. Neler konuşuluyor görüyorsunuz. Çanakkale Köprüsü, GOSB yoktu; Hamzadere’de küçük pürüzler vardı. Cumhur İttifakı’nın, Cumhurbaşkanımızın bölgemize ne kadar değer verdiğini görüyoruz. Fatma Hanım’ın özel bir gayreti vardı. Tıkanmış noktayı çözdü. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere sürece katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Sadece uygulama çalışmaları kaldı, bürokratik işlemlerin hepsi bitti. Hep beraber bir araya gelerek Türkiye’ye örnek olduk. İstihdam konusunda büyük bir kaygımız yok. Hayırlı olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu