Haberler

Milletvekili Aksal, Kovid-19 vaka durumunu ve kısıtlamaların esnafa olan etkilerini değerlendirdi

AK Parti Edirne Milletvekili, TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal Türkiye ve özellikle de Edirne’de artarak görülmeye devam eden korona virüs salgınının seyri ve yeni aşı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Vaka tablosunun güvenilirliği hakkında konuşan Aksal, “Tam sayılara ulaşmak için ülkenin tamamına test yapmamız gerekli” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nca her gün açıklanan korona virüs tablosunun vakaları doğru olarak yansıtıp yansıtmadığına dair konuşan Aksal, Türkiye genelindeki gerçek sayının bilinmediğini belirterek, şu ifadeleri dile getirdi: “Gerçek sayıyı hiç birimiz bilemiyoruz. Neden bilmiyoruz? Bunu tam bilebilmek için Türkiyede’ki herkese test yapmamız gerekli. Böyle bir imkanımız yok. Bu sayıyı yaptığımız test oranına göre açıklıyoruz. Bakanlığımız aslında ne kadar çok insanın pozitif olduğundan çok, kaç kişiye tıbbi müdahale gerektirdiğine bakarak, hastane ortamında tedavi ihtiyacı doğanların sayısını açıklıyor. Bugün bakarsanız çok sayıda insan hasta olduğunu bile bilmeden bu hastalığı geçirebiliyorlar.

“Edirne yüksek risk grubunda”

“Edirne çok yüksek grubunda bir il olmasına rağmen bu süreci iyi yürüttük. Tüm dünya ile birlikte Edirne’de vaka sayıları artıyor. Bir yanımızda sınır kapıları ve diğer yanımızda İstanbul var; ama süreci iyi götürdük ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ülkemizin hiç bir yerinde hastalarımızı tedavi edemeyecek duruma gelmedik. Mesela İtalya ve Amerika’da korona virüs tedavi olmanın bedeli çok yüksek. Paraları olsa bile imkanları yok, ağrı kesici bulamayan ülkeler dahi var.”

“Aşı çalışmaları devam ediyor”

“Hayat devam ediyor. İnsanlar haber almak istiyor. Cumhurbaşkanımız da çalışmaya devam ediyor. Yatırımlarımız devam ediyor. Dışarı çıkmak zorunda değilsek lütfen çıkmayalım. El temizliği, maske ve mesafeye çok dikkat edelim. Keşan’daki yoğun bakım yatak sayımızı 2 katına çıkarıyoruz. Sığınaklarımızdaki yatak sayılarını aktif hale getiriyoruz. Herkesi tedavi ediyoruz. Aşı çalışmalarını tabiki ediyoruz. Aralık’ın 15’inden itibaren başta sağlık çalışanları olmak üzere risk grubundaki insanlarımızı aşılamaya başlayacağız. Hepimiz bir gün korona olacağız ama ne kadar geç olursak o kadar iyi. Testler %100 güvenilir değil. Tam sayılara ulaşmak için ülkenin tamamına test yapmamız gerekli. Evet sayılar çok yükseldi. Edirne’de düşük sayılarda seyrettiği için yaşanan artışla yüzdelik olarak çok yüksek görünüyor.
Bunun yanında aşı çalışmalarımız da devam ediyor, Çin’den gelen bir aşı belli bir grup insana ve sağlık çalışanlarımıza uygulandı, gönüllü denekler üzerinde de uygulandı. Gerçekten Çok umutluyuz. 15 Aralık’tan sonra öncelikli olarak yüksek risk grubunda olanları sonrasında Nisan gibi hazır olacak yerli aşımız ile de diğer vatandaşları aşılamaya başlayacağız.”

İşyerleri kapalı kalan esnaf ötelenen borçlarını nasıl ödeyecek?

Her türlü kolaylığı getirdik. Yeni paketler açıklıyoruz. Hiç kimseyi mağdur etmemek için çalışıyoruz. Belli ölçülerde muhafiyetler de getiriyoruz. Ama gerçekçi olmamız lazım. Sonuçta para gökten yağmıyor. Vergilerle ilerliyoruz. Hepimizin bu süreçte kaybı olacak. Belli sektörlerde daha fazla kayıplar yaşanacak. Devlet olarak vatandaşımızın zorda kalmaması için her türlü çabayı gösteriyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu