Haberler

4 Haziran’dan sonra bugün de Meclis’te “söz vermeme” krizi yaşandı

Keşan Belediye Meclisi 10 Haziran tarihli toplantısının gergin başlayan oturumunda CHP’li ve İYİ Parti’li üyeler salonu terk etti. Belediye’nin 2019 yılı Denetim Komisyon Raporunun okunması sırasında meclis karıştı.

Meclisin gündem maddelerine geçilmeden önce Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu bazı konular ile ilgili olarak konuşma yaptı.
İlk olarak geçtiğimiz 23 Nisan kutlamaları için Belediye binasına birlikte asıldığı Türk Bayrağı’na kıyasla küçük olan Atatürk posteri için yürütülen soruşturmada bir kasıt bulunmadığı sonucuna varıldığını belirten Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Hiçbir art niyet yok, ne bir karanlık zihniyet var ne de Helvacıoğlu astırmış anlamına gelmiyor. Personelimizden özür dilemenizi beklerken, önceki dönemlerde asılması unutulan Atatürk ve Türk Bayraklarımızın hesabını hep beraber belediyemizin vermesi gerektiğini arz ediyorum.” dedi.

Bunun yanında GÜNEKAB’a personel, projeler ve giderler ile ilgili kendilerine bilgi verilmesi adına yazı yazdıklarını ancak dönüş olmamasını manidar bulan Helvacıoğlu, “6 kişi ne iş yapar, ne işe yarar? Müfettiş neden tenkit yazısı yazdı? Edirne Valiliği neden tüzüğü onaylamamış? Biliyoruz ki sorunlar var, o yüzden cevap verilemedi. Şimdi savcılık vasıtasıyla noter onaylı olarak istiyorum bu bilgileri ve GÜNEKAB çıkıp cevap bile veremiyor. Keşan Belediyesi’ni kaale almayan bir GÜNEKAB var. Cevap bile veremeyen GÜNEKAB, işte böyle çöp yuvası oldu.” diyerek meclise şikayet etti.

Bu konuşmalar ile yüksek tansiyonla başlayan mecliste gerilim, 6. maddede görüşülen 2019 Yılı Denetim Komisyon Raporunun okunması sırasında zirveye ulaştı.

Keşan Belediyesi’nin 2019 Yılı Denetim Komisyon Raporu’nu, Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen okudu. Keçimen’in ardından, Denetim Komisyonu Başkanı Olcay Soran söz aldı.

Soran, maddeler halinde şu soruları sordu:

“Herhangi bir araştırma yapılmadan komisyon neye dayanarak iptal edildi?”

1– İnternet ortamında 9 Mayıs 2019 tarihinde Cimer’den Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü hakkında şikayet başvurusu yapılmıştır. Bu şikayet başvurusu 28 Mayıs 2019 tarihinde Keşan Kaymakamlığına bildirilmiştir. Keşan Kaymakamlığı da Keşan Belediye Başkanlığına Cimer şikayet başvurusu olduğunu  bildirmiştir. Bunu üzerine 11 Haziran 2019 tarihinde Keşan Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, Keşan Belediyesi Meclis Üyesi Nehir Gergin‘e bu konunun araştırılması için 11 Haziran 2019 tarihinde komisyon kurdurmuştur. Daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından 14 Haziran 2019 tarihinde komisyon iptal edilmiştir. Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü hakkında hangi şikayetler vardı? Bu konunun araştırılması için kurulan komisyon, neden herhangi bir araştırma yapmamıştır? Bu olayda kamu zararı doğmuş mudur? Kamu zararı olup, olmadan herhangi bir araştırma yapılmadan komisyon neye dayanarak iptal edilmiştir?

“Personele 270 saatten fazla mesai dayatıldı”

2– 4857 sayılı İş Kanunu’nun 41.maddesinde fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı yönünde hüküm bulunmaktadır. Ancak, söz konusu yasada, belirtilen hükme aykırı olarak Keşan Belediyesi’nde çalışan bir kısım personelin fazla çalışma süresi bir yılda 270 saati aşmıştır.  Bazı belli başlı belediye çalışanı personeline 270 saatten fazla mesai dayatılmıştır.           

Keşan Belediyesi’nin, Keşan Personel Limited Şirketi’nden hizmet alımı yaptığı işçilerden, Üç işçi Keşan Belediye Başkanı’nın fiilen danışmanlığını yapmaktadırlar. Bu üç personelin meslek adları ; Veterinerlik hizmetleri işçisi,Temizlik işçisi (el ile cadde-sokak temizliği), Büro işçisi’dir. Bu üç personelin eğitim düzeyi, bilgi birikimi ve mesleki deneyimi ortadadır. Üçü nün de aldıkları maaş ücretleri, diğer çalışan işçilere göre yüksektir ve bir yılda aldıkları fazla mesai 270 saati aşmıştır.

Keşan Belediye Başkanı’na danışmanlık edecek personelin, eğitim seviyesi yüksek, bilgi birikimine sahip ve tecrübeli olması gerekir.

3– Mal ve hizmet alımlarında tekliflerin bölgede kayıtlı Keşan Ticaret ve Sanayi Odasının bilgilerinden de yararlanılmıştır. Ayrıca Keşan Ticaret Borsası, Esnaf Sanatkarlar Odası ile Şoförler ve Otomobilciler Odası bilgilerinden yararlanarak yapılması,

4– 22/d alımlarında yeterli katılım sağlanamadığından ilanın ve duyurunun internet ortamında,  e-belediye sistemiyle yapılması,

“Hizmet alımlarında belli firmalardan iki veya üç fiyat teklifi alındı”

5– Keşan Belediyesinin yapmış olduğu doğrudan temin yolu ile mal ve hizmet alımlarında belli firmalardan iki veya üç fiyat teklifi almış, bir yıl boyunca çoğunlukla hep aynı firmalardan fiyat teklifi alınmış,

Doğrudan temin yolu ile yapılan mal ve hizmet alımlarında rekabeti arttırıcı ortam oluşması için üç fiyat teklifinden daha fazla teklifin alınmasına itina gösterilmesi ve yaptırılan işlere farklı firmaların girmesine de olanak sağlanması,

“Erikli Sahili’nde bulunan arsanın verildiğine dair meclis kararı yok”

6– Kullanım hakkı T.C.Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. ait Edirne İli, Keşan İlçesi, Erikli Sahilinde bulunan 16 Pafta, 1846 Parsel de kayıtlı olup, toplam 7.665,00 m2 lik arsanın aylık net 10.000,00.TL muhammen bedel üzerinden ilanlı ihale yolu ile 3 yıllığına kiraya verilmesi için 12.06.2019 tarihinde ihaleye çıkartılmış ve ihale sonucunda aylık KDV ve Stopaj hariç 10.010,00.TL bedelle ihalenin Keşan Belediye Başkanlığına kaldığı, Keşan Belediyesi ile 02.08.2019  tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmeye göre aylık kira bedeli net 10.010,00.-TL + KDV bedeli 1.801,80.-TL toplam 11.811,80.TL her ayın en geç beşinci günü mesai bitimine kadar yatırılması gerekmektedir.  
2019 Yılı Ağustos ayında bu alanda Trakya Müzik Festivali düzenlendi. Müzik festivalinin olduğu zamanda alan çadırlarla dolup, taşmıştı. Denetleme komisyonu olarak  buranın çadır gelirlerini  sorduğumuz da ise, Keşan Belediye Başkanlığı bu arsa ile ilgili herhangi bir işlem yapmayıp, bu yerin kullanımını Keşan Halk Ekmek San.Tic.Ltd.Şti.’ne vermiş olduğunu öğrendik. Bu arsanın Keşan Halk Ekmek San.Tic.Ltd.Şti.’ne verildiğine dair ne bir Keşan Belediyesi meclis kararı vardır ne de Keşan Halk Ekmek San.Tic.Ltd.Şti. ile  yapılan bir kira sözleşmesi vardır. Burada kamu zararı olduğunu düşünmekteyiz.

7– Keşan Belediye Başkanlığı 11.06.2019 tarihi ile 15.11.2019 tarihleri arasında 5 aylık bir zaman diliminde,

 Toplam   210 adet 22 ayar 1 gr.altın KDV dahil  54.320,58.TL  ödeme yapılmıştır.     Belediye Başkanının özel kalem harcamalarından, altın alınıp, belediye başkanı, Keşan Belediyesini davet edilen düğünlerde ve ev ziyaretlerinde temsil etmek için kullanmıştır. Bu konu ile ilgili Sayıştay’ın denetleme raporunda da tenkit yapılmıştır.                                   

Bütçe kaynaklarının etkili ekonomik ve verimli kullanılması belediyemiz maddi imkanları göz önünde bulundurularak tasarrufa yönelerek giderlerin azaltılması gerekir.

“Hizmet ve danışmanlık sözleşmesindeki bazı kişilerle, iş ilişkisi var”

8- Keşan Belediye Başkanlığı, Reklam ve Tanıtım Hiz.Dan.Sözleşmesi, Turizm Danışmanlık Sözleşmesi, Güzellik ve Bakım Dan.Hiz.Sözleşmesi, Yaşam Koçluğu Danışmanlık Hiz.Sözleşmesi, Mali ve Finansal Dan.Sözleşmesi, Psikolojik Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi,  Çevre Yönetimi Hiz.Danışmanlık Sözleşmesi, Peyzaj Hizmetleri Danış.Sözleşmesi, Mot.Kara Taş.Ekipman ve Aksesuar.Bak.Onarım Ekspertiz Hiz.Danış.Sözleşmesi, Proje Danışmanlık Hiz.Sözleşmesi, Beslenme ve Diyet.Danış.Hiz.Sözleşmesi, Kültür ve Sanat Danışman.Sözleşmesi, Şehir Estetiği Dan.Sözleşmesi, Çevre ve Tem.Hiz.Dan.Sözleşmesi, Veterinerlik Hiz.Dan.Sözleşmesi, İnsan Kaynakları Danışmanlık Sözleşmesi, Uzman Tarım Hiz.Dan.Sözleşmesi, Bilişim Hizmetleri Dan.Sözleşmesi, Mali Müşavirlik Sözleşmesi, olmak üzere toplam 18 adet sözleşme imzalamıştır. Bu sözleşmelerde süre 1 yıldır. Sözleşme bedeli: Bila bedel dir.  Keşan Belediye Başkanının imzaladığı hizmet ve danışmanlık sözleşmesindeki bazı kişilerle,  iş ilişkisi vardır. Bu olayı Millet ittifakı meclis üyelerimizle birlikte uygun bulmuyoruz”

“Meclis üyesi, üye seçildikten sonra site yönetiminin de başkanı oldu”

9– 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 28.maddesine göre, Belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevi süresince görevlerinin sona ermesinden itibaren belli bir süreyle belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde girmeleri engellenmiştir. Bu maddeye aykırı davranılıp, Keşan Belediye Başkanlığı,  Keşan Belediye Meclis üyesi ile hizmet alım işi yapmıştır. Ayrıca Keşan Belediye Başkanlığının sahibi olduğu (Mülkü Keşan Belediyesine ait.) işyerlerinde, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksi Site Yönetimi mevcuttur.  Keşan Belediye Meclis üyesi, meclis üyesi seçildikten sonra site yönetiminin de başkanı olmuştur.

10– Belediye encümeni “kanunlarda öngörülen  cezaları vermek” le yükümlü tutulmuştur. Keşan Belediyesinin 2019 yılı Encümen kararlarında tahakkuk edilen ceza tutarları  920.047,68.TL, tahsil edilen ceza tutarı ise 333.123,16.TL, tahsil edilemeyen ceza tutarı, 586.924,52.TL dir. Para cezalarındaki caydırıcılık amacı da dikkate alınarak, para cezalarının ilgili mali yılı içinde tahsili cihetine gidilmesi, bunun mümkün olmaması halinde ise tahsili için gerekli işlemlerin yapılması,

“Emekli olmuş kişi, açıktan atama yaptırarak tekrar memurluğa getirildi”

11– Anayasaya ve yasalara aykırı olmasına rağmen çalışan personel-işçiler üzerinde psikolojik baskı oluşturarak çalışanlar resen emekliliğe zorlanmıştır. Diğer yandan başçavuşluktan emekli olmuş kişi, açıktan atama yaptırarak tekrar memurluğa geri getirilmiştir. Aynı zamanda belediye başkan yardımcılığına atanmıştır.

12–  Keşan Belediye Başkanlığının kuruluşu olan Keşan Belediyesi Personel Ltd.Şti.nin Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Edirne Sosyal Güv.İl Müdürlüğüne olan, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan borçlarından dolayı, Keşan Belediyesi Personel Ltd.Şti. borç yapılandırması yapmıştır.  Buna karşılık ödeme planı oluşturulmuştur. Üç adet ödeme planı oluşturulmuştur.  Bu Ödeme planlarında gecikme zammı tutarları: Birinci ödeme planında  gecikme zammı 782.010,82.TL dir.  İkinci ödeme planında gecikme zammı: 69.993,70.TL, Üçüncü ödeme planında ise gecikme zammı: 674,08.TLdir. Toplam gecikme zammı tutarı ise: 852.678,60.TLdir. Keşan Belediye Başkanlığının, bütçe kaynaklarının etkili ekonomik ve verimli kullanılması gerekmektedir.

13– Edirne İli,Keşan İlçesi, B.Cami Mah. Muammer Aksoy Caddesindeki beton yol ihaleye çıkarılmıştır. Bu beton yol ihalesinde  ihale şartnamesinde  sıkıştırılmış dolgu malzemesi 50 cm. beton 18 cm olarak ihale şartnamesine madde konmuştur. Ve ihale bu şekilde yapılmıştır. Muammer Aksoy caddesindeki  yolun yapımı bittiğinde ise ihale şartnamesine aykırı olarak sıkıştırılmış dolgu malzemesi 20 -25 cm olarak yapılmıştır. İhale şartnamesine uyulmadan yolun kabulü olmuştur. Ayrıca bu beton yol yapımında asbestli boru kullanılmış yada değiştirilmiş midir.

Helvacıoğlu, Soran’a cevap verdi

Soran‘ın konuşmasına cevap veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi:
“Ben, özensizce hazırlanmış ve devrik cümleler bulunan bu raporu okumakta zorlanıyorum. Lütfen bundan sonra, kuruma verdiğiniz raporlarda imla hataları ve diğer hususlara dikkat edin. Ben soruları özetleyip hepimizin anlayacağı şekilde açıklamaya çalışayım. 1. sorunuzda Su ve Kanalizasyon Müdürümüz Erhan Başaran hakkındaki CİMER şikayetini sormuşsunuz. Bu şikayet sahte çıktı. Adına sahte şikayet yapılan vatandaşımızın da olaydan haberi yok. Şikayet Kaymakamlık eliyle Belediyemiz tarafından cevaplanmıştır. Bu nedenle herhangi bir kamu zararı söz konusu değildir. Bizim bu konuda, ne kadar hassas olduğumuzu vatandaşlarımız biliyor, içiniz rahat olsun.”

“Rapor hazırlamayı bilmediğiniz gibi kanunlardan da haberiniz yok”

“2. sorunuz üç personelimizin niteliği, mesaileri ve maaşları hakkında olmuş. Bu personellerimiz 270 saat mesaiyi aşıyor demişsiniz; rapor hazırlamayı bilmediğiniz gibi kanunlardan da haberiniz yok. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından alınan karara göre; 270 saatlik fazla çalışma sınırına bayram ve genel tatil günleri dahil değildir. Bu 3 personelimiz, çalıştığı zamanın 5’te birini bile mesai olarak yazmıyor ve yasal sınırın da dışarısına çıkmıyorlar. Biz geçmiş dönemlerde 1 mesai yapıp, 5 yazanları da biliyoruz. Denetim komisyonumuz yaklaşık 40 personelin 270 saatlik mesai sınırını aşmış olmalarına neden gözlerini kapatıyor? Hazırladığınız rapor kanunlara değil, maalesef siyasete göre hazırlanmıştır. Fazla maaş alıyorlar demişsiniz; bu üç personelimizin maaş ortalaması işçilerimizin maaş ortalamasından 2 bin 500 TL daha azdır. İşte bizim farkımız bu. Siz eşi dostu işe alırken biz iş yapanı işe alıyoruz. Eğitim düzeyleri, mesleki deneyimleri ve bilgi birikimleri ile ilgili bir sorunuz var. Bu çalışma arkadaşlarımızın almış olduğu yurtdışı eğitimleri, lisans diplomaları ve yıllarca yapmış oldukları kamu ve özel sektör iş deneyimlerini CV’lerinden incelemenizi öneririm.”

“Şeffaflık ve tasarruf sağlama konusunda belediye emin ellerde siz merak etmeyin”

“3. sorunuzda; mal ve hizmet alımlarında diğer esnaf odalarından da bilgi alın demişsiniz. Bakın biz bir kuruşun bile hesabını yapıyoruz. Almamız gereken bilgileri gereken kurumlardan zaten alıyoruz. Açıkçası biz bu soruyu da anlayamadık. Mal ve hizmet alımlarında 2700 üyesi olan Ticaret Odası’ndan bilgi alıyoruz. Her alımda tüm kurumlardan bilgi alınması gerekli değildir. Demişsiniz ki; Ticaret Borsası’ndan da bilgi alın. Belediyeye arpa mı aldık, buğday mı aldık ki; Ticaret Borsası’ndan bilgi alalım. Ya da kırtasiye alımları için Şoförler Odasından mı bilgi alalım. Bu nasıl bir anlayış, anlamakta zorlanıyorum. Laf olsun diye rapor hazırlanmaz. Şeffaflık ve tasarruf sağlama konusunda belediye emin ellerde siz merak etmeyin.”

“Yıllarca yandan tekliflerle iş yaptınız”

“4. ve 5. sorularınızda; 22/D alımlarında, duyuruların internet ortamında da yapılması gerektiğini söylemişsiniz. Mal ve hizmet alımlarında da üç tekliften fazla alınmalı diyorsunuz. Yani diyorsunuz ki; Keşan Belediyesi yeni dönemde işi doğru yapıyor ve 3 teklif alıyor ama daha fazla teklif alın. Yıllarca yandan tekliflerle iş yaptınız. Şimdi mi akınıza geldi daha fazla teklif alın demek. Sayın Olcay Soran, önce başkanlığını yaptığınız GÜNEKAB’da müfettiş raporuna yansıyan evraksız avans harcamalarını cevaplayın. Burası Keşan Belediyesi, kanıt evraksız, kafanıza göre harcama yaptığınız GÜNEKAB değil. Bizim mal ve hizmet alımlarındaki hassasiyetimiz ile bir yılda %20’lik tasarruf sağladık. Tasarruflarla yönetmeye söz vermiştik; vatandaşlarıma söz verdiğim yol haritası ile çalışmaya da devam ediyoruz.”

“Biz sizin batırdığınız şirketi kurtarmaya çalışıyoruz”

“6. sorunuzda; Erikli Sahili’ndeki günübirlikçi kamp alanı ile ilgili bir soru sormuşsunuz. Erikli Sahili’ndeki araziyi halkın kullanması için kiraladık. Festival döneminde de kullanıldı. Şirketten 200 bin TL para aldık, onunla da beton firmasına borcumuzu ödedik. Bunu zaten siz de biliyorsunuz. Sonrasında ise; sizin Keşan Belediyesi’ne vermediğiniz ve MUÇEV’in aldığı kumlar nedeniyle geçtiğimiz ay sözleşmesini feshettik. Keşan Kent Hizmetleri’nin sermayesinin tamamı Keşan Belediyesi?ne aittir ve şirketin tüm malvarlığı kamu malı sayılmaktadır. Dolayısıyla; kamu zararı oluşması söz konusu değil. Biz sizin batırdığınız şirketi kurtarmaya çalışıyoruz. Bunu sizler de gayet iyi biliyorsunuz.”

“52 bin TL’lik çiçek harcaması yapılırken aynı tasarruf naralarını atıyor muydunuz?”

“7. sorunuzda; belediyemizi temsilen vatandaşlarımızın düğünlerine gram altın asmayın giderleri azaltın demişsiniz. Vatandaşlarımız tarafından Keşan Belediyesi olarak davet edilen düğünlere icabet etmek ve hediye götürmek bizim kültürümüzde var. Geçmiş dönemlerde; bir yılda 52 bin TL’lik çiçek harcaması yapılırken aynı tasarruf naralarını atıyor muydunuz? Merak ediyoruz. Kaldı ki; çiçek yerine aynı paraya cemiyet yapan vatandaşımıza altın ile katkı sağlamış oluyoruz. Neredeyse 1 milyona yaptığınız baloları konuşmak istemiyorum burada. Belediyemizi temsilen vatandaşımızın düğünlerine başkan yardımcılarımız ve müdürlerimizin de altın götürüp katkıda bulunması tamamen yasal. Bu durum Sayıştay tarafından da kabul ediliyor.”

“Danışmanlık hizmetlerini ücretsiz alıyoruz”

“8. sorunuzda ücretsiz danışmanlık sözleşmelerimiz ile ilgili anlayamadığımız bir soru daha sormuşsunuz. <İş ilişkiniz var, hem de danışmanlık alıyorsunuz> demişsiniz. Evet, danışmanlık hizmetlerini ücretsiz alıyoruz. Tavsiye aldığımız konularda herhangi bir mal ve hizmet alım ilişkisi yok. Belediyemizi, alanında uzman kişilerden alınan tavsiye ve görüşlerle katılımcı bir anlayışla yönetiyoruz. Buradaki amaç; uzman kişilerin bilgi birikiminden yararlanmak ve hizmeti en iyi şekilde planlayarak halkımıza sunmaktır. Ama sanırım muhalefet grubumuz vatandaşımıza ücretsiz verdiğimiz bu hizmetten de rahatsız olmuş. Yani Korona Virüs döneminde; ücretsiz psikolog, diyetisyen, yaşam koçu ve kişisel bakım gibi ücretsiz hizmetlerin ne sakıncası var anlayamadık. Bu suç ise gidin şikayet edin. Danışmanlık konularında sap ile samanı birbirine karıştırmayın. Siz belediyeyi yönetirken dışarıya kapatmışsınız, 4 kişi ile yönetmişsiniz. Danışman nedir? Danışmanlık nedir bilmiyorsunuz, o yüzden 30 yıldır Keşan’ın hali ortada.”

“Sizin döneminizdeki gibi kiracı olmayan eş dost ile yönetilmiyor site”

“9. sorunuz, belediye meclis üyesinin belediye ile iş yapmaması konusu ile ilgili. Bu konuya özel bir parantez açmak istiyorum. Bizden önceki dönemde başlayan bir yapım işinin bu dönemde sonuçlanması bizi bağlamaz. Meclis üyesinin doğrudan veya dolaylı olarak şimdiki dönemde iş yapması söz konusu değil. Sayın Şafak Uslu’nun pazaryeri yönetiminde olması konusuna gelince; kendisi de orada kiracı, merak etmeyin, oranın sıkıntılarını bilen ve oranın kiracıları ile çalışıyoruz. Sizin döneminizdeki gibi kiracı olmayan eş dost ile yönetilmiyor site. Tıpkı eski dönemde meclis üyeleri Yılmaz Başol ve Ercan Ersoylu‘nun, ayrıca Avukat Gökmen Oğuz, Cemil Kılavuz, Şahap Büyükvarlık ve Vural Toptani‘nin görev aldığı gibi. Bu şahıslardan isim verdiğim için özür diliyorum ama bu şahıslar CHP’nin üyeleri, eşleri, dostları değil mi? Geçtiğimiz dönemde meclis üyesine muhasebecilik ücretini verenler sizler değil misiniz? Bir kişiye birçok avukatlık ücreti veren siz değil misiniz? 2 yıl öncesinin 5 bin 500 TL’sini muhasebecilik maaşı olarak vermediniz mi? Hatta bir meclis üyenize, tek teklif ve tavan fiyat ile sitenin doğalgaz işini yaptırmadınız mı? Şimdi kalkmış bize pazaryeri site yönetimini soruyorsunuz. Ayıptır ayıp?”

“Son bir yıldaki tahsilat kabiliyetimiz geçmiş 5 yıla bedeldir”

“10. sorunuzda, encümence tahakkuk edilen ancak tahsil edilmeyen cezaları sormuşsunuz. Belediye encümeni tarafından kesilen cezaların tahsilinin yapılması için kesinleşme gerekiyor. Ceza kesildi diye hemen tahsil yapılamıyor. Kanuni usul var, itirazlı olan dosyalar var. Dava bitmeden tahsil olunamıyor. Ama şunu açık yüreklilik ile ifade ediyorum; son bir yıldaki tahsilat kabiliyetimiz geçmiş 5 yıla bedeldir. Şimdi bir soruyu sorarken kendi geçmişinize bakmalısınız. Tahsil edilemeyen 25 milyon TL alacak bıraktınız, biz 1 yılda yaklaşık 15 milyon TL tahsilat yaptık. İstediğinizi icraya vermişsiniz, istediğinizi kayırmışsınız. Kayırdıklarınız müfettiş raporunda belgeli. 10 sene bedava kiracı oturtmuşsunuz. Ama hesap sormadınız. Suyunu belediyeye ödettiniz.”

“Çalışanlarımızın hepsi başımızın tacı”

“11. sorunuzda çalışanlarımıza baskı yapıp emekliliğe zorladığımızı ifade etmişsiniz. Çalışanlarımızın hepsi başımızın tacı. Keşan belediyesi kocaman bir aile ve hepsi de bu ailenin evladı. Baskı olması asla mümkün değil. Onlara baskı yapsam maaş ödemez, maaşlarını geciktirirdim. Baskının nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız geçmişinize bakın; bir personele baskı, 8 ay boyunca maaşını ve alın terini vermemekle olur. Mobing uygulamak, evlerine ekmek götürmelerine engel olmakla olur. Sözde savunduğunuz Keşan Belediyesi?nin kıymetli personeline; <beğenmiyorsanız kapı orada> dediğiniz günleri ne çabuk unuttunuz. Asıl baskıyı, <maaşlarını ödeyeceğiz> dediğimizde kredi kullanımını engellemekle yaptınız.”

“Sizlere büyük düşünmeyi de öğreteceğiz”

“12. Sorunuz, SGK borç ödemeleri ile ilgili. SGK borçları ile ilgili olarak ödemeler devam ediyor. Asıl borç ödeme projemiz başka! Belediye borçları hakkında, devlet kurumlarının alacakları ile ilgili okul ve cami yerlerinin borç takası için başvurduk. Bu takas hakkı 16 yıldır var ama kimsenin haberi yokmuş, biz bu işi de bitireceğiz. Devletten 15 milyon borç sildireceğiz. Bu dönem yapacağımız tüm bu güzel hizmetlerin yanında bir önemli işimiz daha var. Sizlere büyük düşünmeyi de öğreteceğiz.”

“30 senedir yol yapmadığınız belli; yol ve yapım ihalesi nasıl yapılır bilmiyorsunuz”

“13. sorunuzda, Muammer Aksoy Caddesi beton yol inşaatı dolgu malzemesi ile ilgili.. Belli ki yine bilgi eksikliği olan bir soru sormuşsunuz. 30 senedir yol yapmadığınız belli; yol ve yapım ihalesi nasıl yapılır bilmiyorsunuz. Bari raporu hazırlarken fen işlerimize sorsaydınız. Bilmiyorsanız söyleyeyim; şartnamede geçici kabul temini yazılır, işin sonunda ne kadarsa o ödenir. Muammer Aksoy Caddesi’nin de 30 yıldır altı kazılmadığı için yola ne kadar dolgu gideceği önceden kestiremeyiz. 50 cm dolgu üst limit yazdık, 30 cm malzeme gitti ve 30 cm parası ödendi. Hesap bu kadar basit. Yani; yüklenicinin hakkediş ödemeleri bu miktar üzerinden yapılmıştır. İhale şartnamesine uygun şekilde iş devam etmektedir. Kesin kabul halen yapılmamıştır.” dedi.

Helvacıoğlu‘nun bu cevaplarının ardından CHP Grup Başkanı Feridun Tümer söz almak istedi ancak bir önceki mecliste yaşanan söz vermeme olayının bir benzeri tekrar yaşandı.
Kendisinin konuşmak istediğini ancak söz hakkı verilmediğini Tümer’in söylemesi üzerine Helvacıoğlu “Ben size söz hakkı verdim, Olcay Bey konuşacak dediniz. Siz kendi hakkınızı kullandınız.” dedi.
Bu sözler üzerine Helvacıoğlu‘nun beyanlarına istinaden açıklama yapmak istediğini belirten Tümer ise, “İstediğiniz yerden alıyorsunuz, o zaman niye itiraz ettiniz 1 yıllık sözleşmelere? 30 yıldır yapılanların üzerinde oturuyorsunuz” diyerek karşılık verdi.
Meclis’te giderek artan gergin havaya zaman zaman meclisi izlemek üzere gelen vatandaşların alkışlarıyla devam etmesi üzerine Millet İttifakı üyeleri, “Meclis böyle yönetilmez” diyerek salonu terk etti.

Belediyenin 2019 yılı Faaliyet Raporu, toplantıya devam eden üyelerin oybirliği ile Haziran Ayı 2. oturumuna bırakıldı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu