Haberler

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Meclis’teki üstünlüğe dikkat çekti

Keşan Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı üyelerinin oluşan gerginlik sonucu meclisi terk etmeleri hakkında CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı konuştu. CHP ve İYİ Partili üyelerin meclisi terk etmelerini geç kalınmış bir karar olarak niteleyen Pekcanlı, “Çoğunluğunu millet ittifakının oluşturduğu bir mecliste bu grubun sözcüsüne söz vermemek başlı başına saçmalık.” diyerek Helvacıoğlu‘na yüklendi.

Keşan Belediye Meclisi’nin 10 Haziran günü yapılan toplantısında daha önce de yaşanan mecliste söz vermeme tartışmaları tekrar etmiş, yükselen gerilimin ardından Millet İttifakı üyeleri toplantı salonunu terk etmişti. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, şunları söyledi:

“Keşan’a hizmet etme anlamında herkes birbirine saygılı olacak”

“Şunu herkes kabul edecek. Keşan’ın belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘dur. Ama meclis çoğunluğu da Millet İttifakı’nındır.
5 yıl böyle gidecek. Belediye başkanı bunu kabul etmediği sürece bizim de kendi varlığını kabul etmemiz mümkün değil. Keşan’a hizmet etme anlamında herkes birbirine saygılı olacak.”

“En sıkıntılı süreçlerden Mehmet Özcan’ın ekibi olarak biz geçtik”

“Benim serzenişim olmuştu. Bu 30 yıllık enkaz hikayesini Mustafa Helvacıoğlu daha önce de belediye meclisinde gündeme getirdi. Kimse tepki göstermedi. Benim çok canımı sıktı bu durum. Yani Keşan’ın girişine çiçek ekip Keşan’ın her şeyini değiştirmiş olmuyorsunuz. Keşan’ın altyapısı zaten değişti. Keşan’ın bir tek makyajı kaldı. En sıkıntılı süreçlerden biz geçtik CHP olarak veya Mehmet Özcan‘ın ekibi geçti. Kamu kurumlarında bir devamlılık vardır. Belediyelerde de bir devamlılık vardır.”

“Millet ittifakı’nın bu tepkisini haklı buluyorum”

“Hizmetler devam eder. Geçmişi unutmasın, geçmişi bir enkaz olarak görmesin. Herkesin hataları olmuş mudur? Olmuştur. Kimse dört dörtlük olamıyor. Millet ittifakı’nın bu tepkisini ben haklı buluyorum. Bu konuda meclisimizin arkasındayım. Belki de geç bile kaldılar. 2 ay önceki mecliste bunları yapmaları gerekiyordu. Helvacıoğlu geçmişi inkar etmeye çalışıyor ama kusura bakmasın bu dönemin belediye başkanı o ise ve biz yaptığı hizmetler için ona teşekkür edeceksek geçmiş dönemdeki belediye başkanımıza ve yönetimimize hakaret edilmesini ben hazmedemem.”

“Meclis üyeleri haklı, grup sözcüsüne söz vermemek saçmalık”

“Meclis üyelerimiz burada haklılar bence. Çoğunluğunu millet ittifakının oluşturduğu bir mecliste bu grubun sözcüsüne söz vermemek başlı başına saçmalık. Bu kendi zihniyetleri tek adamcılığa benziyor. Ben bunu asla kabul edemiyorum.  Söz verirsiniz ki tartışılsın. Meclisler niye var? Halkın seçtiği insanlar bunlar. Herkes fikrini söylesin. Gerekirse tartışılsın ama hep bir ağızdan konuşulsun. Başka türlü hizmet gelmez Keşan’a. Bakın en hareketli döneme giriyor Keşan ve Saros Körfezi. Keşan Belediyesi’nin yükümlülükleri çok fazla.  Hepsinin bir arada olması lazım. Ben kesinlikle ayrımcı bir yönetim anlayışı içinde değilim. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Meclis üyelerimiz de art niyetli değiller. Kimse Keşan’a kötülük yapmak istemiyor. Ama siz meclis çoğunluğu olan bir partiye veya ittifağa söz vermiyorsanız, bu insanları bu kadar dışlıyorsanız karşı olan tepkileri de bekleyeceksiniz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu