ÖZEL HABER

Vatandaşlar yazlıklara kaçıyor

Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerden korona virüs endişesiyle gelen vatandaşlar, kendilerini sahillerdeki evlerinde izole ediyor.

Korona virüs Türkiye’de yayılmasının ardından birçok vatandaş endişeyle evlerine kapanmaya başladı. Büyük şehirlerde kalabalık meydanlar bir anda sessizleşti, virüs tehdidinden korkan bazı vatandaşlar ise çareyi her yaz geldikleri Erikli’ye, bu sezon erken gelerek buralarda sığınmakta buldu.
Sahillere gelen vatandaşlar, stokladıkları erzakları ile birlikte evlerinde 14 gün kuralına uyup tehlike geçene kadar kalmayı tercih ediyorlar.

Sahil kasabasında olup çok daha insanla temas etmenin avantajlı olduğunu kaydeden Ferdan Güner, “Burada marketimiz var, hijyene dikkat ediyor diye düşünüyorum. En azından marketlerdeki yağmaları yaşamıyorum. İstediğimi bulabiliyorum.” dedi.

Okulların tatil olmasından sonra evden derslerine devam eden Sudenaz Asar ise, “Şu an İstanbul?da olsam 4 duvar arasında kalacaktım. Her yere gitmeye korkuyoruz. Hiçbir yere çıkamıyoruz. En azından burada köpeklerimizi gezdirmeye çıkabiliyoruz. Sahilde bir süre yürüyüş yapıp geri dönebiliyoruz. Kalabalık da olmadığı için daha rahatız.” dedi.

Birkaç ayda bir Erikli’deki evlerini kontrole gelip tadilat yaptığını belirten Ufuk Molla da, “Özellikle de bu virüs davasından dolayı İstanbul?da kapalı ortamda sürekli olarak bulunmak, insan hayatını sıkıcı hale getiriyor. Hareket kabiliyetiniz azalıyor. Psikolojik sorunlar da yaratıyor. Buraya ucu açık olarak geldik, üniversitede okuyan oğlumuz var, onun da okulu tatil yani artık İstanbul’da oturmamızın da bir anlamı kalmadı. Kendimizi burada tecrit edeceğiz. Buraya ucu açık olarak geldik” dedi. Zamanla kendileri gibi bir çok insanın da Erikli?ye gelmesi sonrasında başta sağlık konusunda ihtiyaçlarının olacağı ve sağlık taleplerinin giderilmesi açısından Erikli’de bulanan ve sezon dönemi olmaması dolayısıyla kapalı olan Keşan Devlet Hastanesi Kerami Mercan Semt Polikliniği‘nin açılmasını da isteyen Molla, “Burada kış döneminde kapalı olan bir poliklinik var burada, burası şimdi açılıp aktif hale getirilirse, bizim gibi düşünüp buralara kaçan insanların büyük hastanelere gidip yoğunluk yaratmamaları için anlamında faydalı olacaktır. Vatandaşlarımız buradan istifade edebileceklerdir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu