Haberler

Tümer, Helvacıoğlu’nun CHP’ye yönelttiği ’30 yıl’ ve ‘Çalıştırmıyorlar’ eleştirilerine cevap verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından dile getirilen, ‘Muhalefet meclis kararlarında ‘red’ oyu vererek hizmete engel oluyor’ yönündeki eleştiri ve iddialarına cevap verdi.
Mecliste alınan kararların yüzde 99’unun oybirliği ile alındığına dikkat çeken Tümer, ‘Son 30 yıl’ polemiğine de değindi.
Keşan’da her belediye başkanın bir taş koyduğunu belirten Tümer, istihdam gibi öncelikli konulara dikkati çekerek, “Keşan için hayırlı projeleri bekliyoruz. Onları yaptıktan sonra bu 30 yıla hizmeti geçmiş iki değerli şahsiyetin, rahmetli Mehmet Gemici ve koltuğu devraldığı Mehmet Özcan‘ın isimlerini ağzına alsın Mustafa Bey” dedi.

“Kararların yüzde 99’u oybirliği ile alındı”

Keşan Belediye Meclisi’nin son toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun sözlerini hatırlatan Feridun Tümer, “Başkan son meclis toplantısında bizim içimizi okuduğunu söyledi. Siyaseten bazı şeylere içimiz el vermesede <Hayır> dediğimizi söyledi.” diyerek bu iddianın doğru olmadığını söyledi. Meclis tutanakları ile örnek veren Tümer, “3’üncü aydaki meclis tutanağı. Bunlardan çok var. 19 maddenin 18 tanesi oy birliği ile çıkmış. 7 milyon 500 bin lira yollar için kredi, 3 milyon lira araç alımı için kredi var. Yani var oğlu var. Bir meclis bu örneklemek için getirdim. Ve alınan kararların %99’u oy birliği ile çıktı.” dedi.

“Önünü tıkamıyoruz, üretmeye çalışıyoruz”

Sözlerine pazaryerinin kapatılması ve Erikli’ye su getirilmesi konusunda mecliste alınan kararları örnek göstererek devam eden Feridun Tümer, Mustafa Bey ne diyor; ‘Kritik kararlarda evet demiyorsunuz’ 3’üncü aydaki mecliste pazaryerinin projesi ile ilgili Mustafa Bey’e ‘Proje çalışmalarına başla’ diye yetki vermişiz. Proje ihalesi yapılacak. 3 – 4 tane proje çizilecek ve meclis bunlardan birine karar verecek. Biz 17 – 18 aydır pazar yerini yapma demedik. Tam aksine imar komisyonunda çalışan arkadaşlarımız, ‘Millet İttifakı’ orada da çoğunlukta, bir şeyler üretmeye çalışıyor. Mustafa Bey’in dediği gibi biz önünü tıkamıyoruz.
Aynı şeyi Erikli’nin su sorunu ile ilgili de söyledi. Erikli’nin su sorunu ile ilgilide yine bu mecliste tavsiye kararı değil direk yetkilendirme yapmıştık başkana. bir işin projesi olmadan malzemesini alamazsınız. Kuyuların debileri bakın mecliste açıklayamadılar. Haziran – Temmuz debileri yok. Varsa söylesinler. Ya da özellikle söylemediler. Sadece Ağustos ölçümleri var, yeterli dediler. İnanıyoruz, bilimsel çalışmadır. ama bizim o gün tam söylediklerimizin karşılığı yok. İstimlakların yapılması gerekiyor. 21 km boru döşeyeceksiniz, yol, hazine arazisi, tepe, şahıs tarlası geçecek. bunlarla ilgili bir hazırlığınızın olması gerekiyor.”
dedi.

“İyi yapılan her şey Mustafa beyden, kötü yapılan şeyler Millet İttifakı’ndan”

Meclis tarafından onay verilen maddelerin ardından bürokratik süreçlerin başladığını ve bunların zaman aldığını kaydeden Tümer, “Bu işler kolay değil. Kumdere‘ye geçen Mayıs ayında 3 tane kuyu için kredi verdik. Kuyular yeni açılma aşamasındadır. Bürokraside bu işler hızlı yürümüyor. Mustafa bey ıslarla ‘Beni çalıştırmıyorlar’ diyor. Nasıl çalıştırmıyor isek? Onu da anlamış değilim.” diyerek yapılan iyi işlerin Mustafa Helvacıoğlu, kötü olanların da Millet İttifakı hanesine yazıldığını söyledi.
Tümer, “İyi yapılan her şey Mustafa beyden, kötü yapılan şeyler Millet İttifakı’ndan. <Yamayı yapıyoruz> diye haber yapan başka bir belediye başkanı ben göremedim. Yamayı buldu Mustafa bey. Böyle bir şey yok. Bir sene önce yaptığı asfalta dedik ki <Atma> , attı. Çifte Yeldeğirmeni, Belkoop’taki yollara da yama yapıyor. Bu kullanılan şeyin doğasında var zaten. Ama bu kadar da ayağı düşmemeli bu işler.” diyerek mecliste ittifakların engel olması konusu hakkında İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerindeki Cumhur İttifakı meclis üyelerinin tavırlarını örnek gösterdi veMustafa Bey’in bu söylemi her geçen gün çürüyor. Bunları görmek istiyorsa İstanbul Büyük Şehir ve Ankara Büyük Şehir meclislerine kendi mensubu olduğu partililerin nasıl tavır içerisine girdiğini görsün. Ondan sonra Keşan’daki Millet İttifakı meclis üyelerine bu suçlamaları yapsın. bunların hiç birini kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Keşan’ın son 30 yılı: “Herkes bir taş koymuştur”

Helvacıoğlu‘nun zaman zaman dile getirdiği ‘Keşan’ın son 30 yılı’ polemiğine de değinen Feridun Tümer, bugüne kadar belediye başkanlığı koltuğuna oturan tüm başkanların bir şekilde Keşan için çalıştığını ve hizmet ürettiğini belirterek, “Mehmet başkan Keşan’da yeni imar planlarını yaptı. Uygulamak için 18’inci madde gerekiyordu. Onu da bu meclis yaptı. Biz bunu yeni imar planları yapmış gibi anlattık. Herkesin hakkını teslim etmek lazım. Keşan belediyesi 100 yılı aşkın süredir var olan bir belediye. Herkes bir taş koymuştur. Biri eksik, biri fazla koymuştur. sürekli 30 yıla atıf yaparak bu işleri çözemeyiz.” şeklinde konuştu.

30 yılda Keşan’da ne yapıldı?

“Başkana göre engel herhalde. Soruyu, ’30 yılda CHP Keşan’a neler yaptı?’ diye sormak lazım. 30 yıl önce Keşan’ın nüfusu 27 binlerde, şu anda 60 binlerde, gündüz nüfusu 100 bini geçiyor. Çok hızlı büyüyen bir kent. Rahmetli Mehmet Gemici Keşan’ın vizyonunu Belkoop tarafına kaydırarak, konut problemini çözerek, 10 bin haneye ev sağlayacak arsa deposu açtı. Bu kolay bir iş değildir. Orada istimlak yapıyorsunuz. Bir sürü insanın canı yanıyor ve ona rağmen bu cesur adımı attı. şimdi Keşan o tarafa doğru gelişiyorsa, o nüfusu alıyorsa Mehmet Gemici‘nin eseridir. Bir cennet parkı yaptı.
Dönüyoruz, arada bir Mustafa Ürek dönemi var. O dönemde de bir şeyler yapıldı. 30 yılın içinde 3 yıl o da var.
Ondan sonrada Mehmet Özcan başkanımız 15 yıl görev yaptı. Keşan’ın çok kaliteli bir arıtması var. İlave imalatlarla birlikte 100 milyonun üzerinde. Türkiye’de bu arıtmadan bizim ölçeğimizde ki belediyelerde ya 3 ya 4 tane var. Kanalizasyon ve yağmur suyunun ayrılması gerekiyor bu arıtmayı çalıştırabilmeniz için. Keşan için de 100 kilometreye yakın sıfır kanalizasyon, 13 kilometreye yakında yağmur suyu ana şebekesi yapıldı. Bu 12 – 13 kilometreyi yeni yapıyormuş gibi anlatmayacak hiç kimse. Oraya bağlıyorsunuz. Çöp rehabilitasyonunu ilk yapan belediyelerden biriyiz biz. GÜNEKAB ve ESTAB birliklerini hayat geçirdik. Ufak tefek şeyleri söylemiyorum. Şu kadar parke, şu kadar asfalt gibi. Bunlar kullanıldıkça bozulan şeyler. Bir belediye kompleksi yapıldı. Eksikleri var mıdır? Vardır tabi, olabilir. Burada 300 tane işyeri üretildi.
Üretilen arsalardan satılanlar var mıdır? Vardır tabi ki. Her belediye satıyor. Bunu bugün ki değeri ile hesaplayıp, yapılan eski değeri ile hesaplarsanız burada bir hesaplama hatası yaparsınız. Mustafa bey çıkıp <300 milyonluk arsa satılmış> diyor ya, bende diyorum 150 milyonluk arıtma var sadece. Bir kısmı borçtu. Bunları kabul etmek lazım ama bir vizyon var işin içinde. Kumdere’deki kuyuların açılması bile bir vizyondur. Bu vizyon CHP belediyelerinde hep vardı. Son 5 yılda ne oldu? Türkiye’nin en hızlı doğalgaz dönüşümü Keşan’da yaşandı. GAZDAŞ yetkilileri de söylüyor. Değişim Türkiye oranın çok üzerinde. Edirne’yi bile geçtik ki Edirne’de 15 yıldır gaz var. 130 kilometre yol kazıldı, 100 bin metrekare kaldırım kaldırıldı doğal gaz yapılırken ve hala devam ediyor. Bu arada Mustafa Helvacıoğlu, da 15 yıl boyunca oda başkanıydı. Belediyeler, odalar, sivil toplum örgütleri hepsi birlikte çalışırlar. Arada sırada o tesis için iyi laflar söylemiyor. Ama bu tesise çok methiyeler dizdiğini de gördük. Bence insanların fikri neyse zikri de o olmalı. 15 yılda Keşan’da ticaret hayatında neler değişti? bu sorgulamaya girdiğimizde Mustafa bey de çok işler yaptı Ticaret Odası’nda ama kimine göre yetersizdir. Keşan belediyesi, rahmetli Mehmet Gemici, Mustafa Ürek dönemi ve son 15 yılda Mehmet Özcan Keşan’a altyapı ve projeler bazında büyük işler yapmışlardır.”

“Keşan’ın öncelikleri belirlenmeli, saat kulesi yaptık”

Sözlerine Keşan’da insanlara dokunacak ve önceliklerine cevap verecek projelere öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizen Feridun Tümer,
“Ben 5 yılın sonunda, 7 – 8 tane iş yapılmışsa bir tane iş bekliyorum. Şunu soruyorum başkana; ‘Mahalle kreşleri ne oldu? Çalışmamız var mı?’ Köprü inşaatına istihdam sağlamak için buradan işçi götürecektik. Köprü bitti bir girişim olmadı. İnsanlar aç ve işsiz. Keşan’ın önceliği nedir onu çözmek lazım. Organize Sanayi Bölgesi yürüyor. İnşallah sonuna ulaşılır. Başarılı işler olur. Gençlerimiz iş sahibi olurlar. Mesela; huzur evimizle ilgili bir şey yaptık mı? Yapmadık. Mesleki kurslar, bildiğim kadarıyla yok. bir iş imkanı yaratabildik mi gençlerimize? Ama ‘Saat Kulesi’ yaptık. Güzel oldu mu, oldu, bakış açınıza bağlı. Öncelik miydi tartışılır. Büyük yatırım yapıldığı gün rahmetli Gemici ve Özcan kategorisine çıkacaktır Helvacıoğlu. Biz de ilerin içerisindeyiz, Keşan’ın hayrına olacak iyi projelerin sonuna kadar arkasındayız. Onları bekliyoruz. Onları yaptıktan sonra bu iki değerli şahsiyetin isimlerin ağzına alsın Mustafa Bey” dedi.

Keşan Belediyesi’ne sözleşmeli memur alımı

Son olarak Keşan Belediyesi’ne alınmak üzere ilanı yapılan 3 sözleşmeli memur konusunda, “Biz de gazetedeki ilanı gördük.” diyen Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Feridun Tümer, “3 tane sözleşmeli memur alınacak, biri peyzaj mimarı, biri inşaat mühendisi bir tane de mimar galiba. Herhalde belediyenin ihtiyaçları ve eksikleri var, Mustafa bey onu görmüş ve bütçe çerçevesinde hesabını yapmışlardır. 50’ye yakın başvuru olduğunu duyduk. Nasıl bir yöntem uygulayacak, bu 50 arkadaşı nasıl ayrıştıracak, ne zaman alacak? bizim bir bilgimiz yok. zaten bu yetki belediye başkanlığı makamında. İmkanlar dahilinde 2 – 3 kişide olsa iş bulması gerekiyor tabi ki. Hayırlı olsun diyorum. Başvuranların hepsi iyi okullardan mimar, mühendis olmuş gençlerimiz. 50 başvuru çok fazla gerçekten. Daha da artacaktır. Bu da aslında Türkiye’nin işsizlik durumunu özetliyor. Konuyu takip ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu