Haberler

Erdi Kılıç, Belediye’nin yapımı devam eden işlerini tek tek anlattı

Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç, Keşan Belediyesi’nin devam eden ve önümüzdeki süreçte yapılması planlanan çalışmaları hakkında kesanonline’a özel açıklamalarda bulundu.
Hali hazırda Keşan’da 7 – 8 noktada devam eden yol ve kaldırım yapımı, kaldırım düzenleme, asfalt yol ve asfalt yama, parklar, sosyal ve sportif donatılar ve çarşı projeleri ile ilgili aşamaları tüm detayları ile anlattı.

Kılıç, içinde bulunduğumuz günlerde; Mehmet Gemici Caddesi, Ahmet Gücüyener Caddesi, Muhtar Ali Çevikel Caddesi, Belediye Kompleksi Kütüphane ve Sanat Merkezi ve Kunduracılar Çarşısı’nda çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle yapılacak olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ihalesinin gerçekleştirildiğini ve önümüzdeki haftalarda burada da çalışmaların başlayacağını ifade eden Kılıç, “Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’nda yapılacak sentetik yüzeyli atletizm pisti, suni çim, tribün, tenis kortu, basketbol sahası yapım işleri de ihalenin hemen ardından başlayacak.” dedi.

“Muhtar Ali Çevikel Caddesi’ne 150 araçlık otopark yapacağız”

Pandemi sürecinde ara verilen ancak yine önümüzdeki günlerde bu konuda da çalışmaların devam edeceğini belirten Kılıç, Keşan genelinde 10 adet temalı park yapımı planlandığını söyledi.
Kılıç, Taksi Park temasıyla Rasim Ergene Caddesi üzerinde bir park çalışmamız olacak. Amel Baba Türbesi’nin mevcut olduğu alanda bir park düzenlemesi yapacağız. Sanayi üstünde Muhtar Ali Çevikel Caddesi ile Sanayi arasında kalan alana yaklaşık 150 araçlık bir otopark, çok amaçlı saha ve bir park düzenlemesi, 11 mahallemize de 11 adet semt sahası yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Cadde ve sokaklarımızda yol, kaldırım ve yeşil alan çalışmalarımız devam ediyor”

Kılıç, Keşan’da devam eden yol ve kaldırım çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi:
“Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’ın en büyük sorunlarından birisinin yollar ve kaldırımlar olduğunu söyledi ve çalışmaları başlatmamızı istedi. Bu çalışmaları vatandaşlarımızın yol ve kaldırımları; daha kolay kullanmasına, erişebilirlik standartlarına, yol genişliklerine ve mevcut arazi koşullarına uygun biçimde yapmaya çalışıyoruz. Kaldırım genişliklerini vatandaşlar rahat yürüyebilsin diye 2.25’in altına düşürmüyoruz. Kaldırım başlarını ve yaya geçit noktalarına denk gelen kısımları engelli vatandaşların da kullanımına uygun olacak şekilde düzenliyoruz. Kaldırım mobilyalarını kent estetiğine uygun biçimde dizayn ediyoruz. Yeni yapılan yol ve kaldırımlarda yeşil alanları nasıl arttırabiliriz diye düşünüyoruz. Örneğin; Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nde 4 ayrı noktada yeşil alan uygulaması gerçekleştirdik. Yeşil alanların içerisine sulama ve elektrik tesisatı çektik. Daha sonra iş yükü olmasın diye damla sulama sistemi kullandık. Görüntünün daha güzel olması için ağaçlara aydınlatma yaptık. Yeni Mahalle’de Millet Caddesi’nden devam ederken ‘Bisiklet Heykeli’nin olduğu stabilize noktada yol ve yeşil alan oluşturduk. Ahmet Gücüyener Caddesi’nde kaldırım çalışmaları devam ediyor. Eski Gelibolu Caddesi diye bilinen Namık Kemal Caddesi, Muammer Aksoy Caddesi ve Ahmet Gücüyener Caddesi’nin kesiştiği noktaya da yeşil alan yapıyoruz. Sulama ve elektrik tesisatları çekildi. 10 güne kadar yeşil alanı da oluşturup asfalt çalışmalarına başlayacağız.”

Yeni Mahalle’de devam eden çalışmalar

“Yeni Mahalle Mehmet Gemici Caddesi’ne 2.25 standartlarına uygun ve yatık bordür kullanarak kaldırım yapıyoruz. ‘Bisiklet Yolu’ projesinin %50’si bakanlık tarafından hibe edilecek. Kaldırımlar ve asfalt çalışması bitince ‘Bisiklet Yolu’ yapımına başlayacağız. Yeni Mahlle’de Mehmet Gemici Caddesi’nde kaldırım ihmalatının %40’nı tamamladık. 10 günlük bir çalışmamız kaldı. Şehit Polis Okan Koç Caddesi’nde de kaldırımlar yenilenecek. Orası da 1 haftada tamamlanır. Millet Caddesi’nden başlayacak asfalt çalışması Şehit Polis Okan Koç ve Mehmet Gemici Caddesi’nden devam edecek. 1 ay içerisinde yaklaşık 2 km’lik bir alana asfalt dökeceğiz.”

“GAZDAŞ, TREDAŞ, Türk Telekom gibi kurumlar, kazı yaparak yollara zarar veriyor”

“Su Kanalizasyon Müdürlüğü, Gazdaş, TREDAŞ, Türk Telekom gibi kurumlar bir arıza olduğu zaman altyapıya ulaşmak için kazmak zorundalar. Bu kazılar sonucu bozulan yolları düzeltmek için ‘Yama İhalesi’ yaptık. Şu anda Paşayiğit Caddesi üzerinde bir su arızasından oluşan kısma yama çalışması yapıyoruz. Tüm Keşan’da herhangi bir çukur ve bozuk yol bırakmamak adına yama çalışmalarına devam ediyoruz.
GAZDAŞ, TREDAŞ ve diğer kurumlarla imzaladığımız protokoller var. Firmalar çalışmalarını yaptıktan sonra kontrol mühendislerimiz gidip ölçümleri yapıyor ve oluşan zararı firmalardan tahsil ediyoruz.”

“Yeşil alanlar ve Tema Park çalışmaları devam edecek”

“Pandemi süreci nedeniyle, Belediyemizin maddi yükünü de gözeterek projeleri biraz beklettik. Başkanımız 10 adet temalı parkı Keşan’a kazandırmak adına ilgili bakanlıklarla ve valilikle görüşmeler yapıyor. Projelerin takibini yapıyoruz. 10 adet temalı parkı Keşan’a en kısa sürede kazandıracağız.”

Kunduracılar Çarşısı’nda çalışmalar ne zaman bitecek?

“Pandemi nedeniyle Kunduracılar Çarşısı’nda çalışmalar yavaş ilerledi. Kunduracılar Çarşısın’daki çalışmalar 10 gün içerisinde bitecek. Saat kulesinde çalışmalar devam ediyor ama çarşıda çalışmalar sırasında oluşan şantiye görüntüsü ortadan kalktı.”

“Proje devam ederken firma değişikliğine gidilmedi”

“İhaleler, aslında sözleşme aşamasında başlıyor. Sözleşmeleri SGK İl Müdürlüğü’ne gönderiyoruz. SGK sigorta açılışlarını yapıyor. Sonuçta şantiye ve saha işi. Allah korusun bir kaza olabilir. O nedenle SGK onaylayıp sigorta başlamadan işi başlatmıyoruz. Proje devam ederken bir firma değişikliğine gidilmedi. İlk ihale yapıldıktan sonra en düşük teklifi veren firmanın vergi borcu çıktı. Firmanın vergi borcu olduğu için sözleşmeyi imzalayamadık. İş ikinci en düşük teklifi veren firmaya kaldı. Firma, pandemi süreci olmasaydı çalışmaları şu ana kadar bitirecekti. Pandemi sürecinde malzeme tedarik edilen firmaların da çalışmaması süreci uzattı. Ahşap Konya’dan geldi. Saat yurt dışından geldiği için süreç bugüne uzadı. Saat montajı yapıldıktan sonra taş çiçekliklerin imalatını Fen İşleri Müdürlüğü sahasında yaptırıp montaja hazır hale getirip çarşıya götürmek istiyoruz.
Onaylanan proje Kunduracılar Çarşısı’nın tarihi kimliğine yeniden kazandırılmasını amaçlıyor. Bu nedenle taş çiçeklikler doğal granit taştan imal ediliyor. Esnaflarımızı daha fazla mağdur etmek istemediğimiz için taş çiçeklikleri hazırlayıp çarşıdaki yerine monte edeceğiz.
Artı Çarşı’da çok beğenildi.”

“Vatandaşlar, ‘Neden Artı Çarşı’da kullanılan taş burada kullanılmıyor?’ diye soruyor.”

“Ticaret Odası ile birlikte bir toplantı yapıldı ve orada doğal taşların kullanılacağından bahsedilmişti. Esnafımız durumu ilerleyen yıllarda anlayacak. Burası tarihi bir çarşı. Diğer İllerden ziyaretçiler çarşıya tarihi dokusu için ziyarete gelecekler. Çarşı bittiği zaman Ülkü Ocakları’nın oradan çarşıya baktığımızda o tarihi dokuyu görebileceğiz. Taş duvarlar, ferforje taklar, banklar, kent mobilyaları, çınar ağaçları ve karşıda saat kulesi bu tarihi dokuya değer katacak.”

“Kunduracılar Çarşısı ve Artı Çarşı’daki en büyük sorun dükkan yüksekliklerinin birbirinden farklı olması.”

“Kunduracılar Çarşısı ve Artı Çarşı’daki en büyük sorun dükkan yüksekliklerinin birbirinden farklı olması.
Aynı cephe üzerinde 4 dükkan düşünelim, biri düz ayak, biri 20 santim çukurda, biri 30 santim yüksekte diğeri 50 santim yüksekte. Sebat Sokakta Hancı Market’tin karşısından aşağıya inerken çok fazla basamak vardı. Bu noktalarda bir teşekkür bekledik. Kunduracılar Çarşısı’ndaki ayarlamaları eğimden dolayı yağmur girmeyecek şekilde planladık. Artı Çarşı’da da aynı uygulamayı yaptık. Kunduracılar Çarşısında yağmur sularının tamamı alt yapıya verildi. Bir tıkanıklık yaşanabilir. Bu duruma da ekiplerimiz hemen müdahale ediyor.
Artı Çarşıda 2 noktada mazgalımız var. Sokağın geçiş noktasında çok zorlandık. Aslında su akıyor ama yavaş akıyor. Sorunu çözeceğiz ama caddeyi kazmaya kıyamıyoruz. Yağmur oluklarının üzerine ek bir mazgal ürettiriyoruz. Mazgal gelince yağmur oluklarından ızgaraya bağlantı yapacağız.”

“Keşan’a 24 km kaldırım 75 bin metrekare de yeni yol kazandıracağız”

“Sahada çalışmalarımız devam ediyor. 8 km’lik bir kaldırım çalışması yapmıştık. İller Bankası’ndan alınan kredi ile 24 km’lik bir kaldırım çalışması daha yapacağız. Şu anda imalat Mehmet Gemici caddesinden başladı. Bu iş kapsamında Zati Yörüker Caddesin’deki kaldırımları da yenileyip mevcut yolu kilitli taş döşeyeceğiz.
24 km’lik kaldırım çalışmasını 2021’in sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Çalışmalar bitince Keşan’a 24 km kaldırım 75 bin metrekare de yeni yol kazandırmış olacağız.”

Kent Ormanı ve Sanat Merkezi

“Kent Ormanı projesiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Başkanımız gerekli görüşmeleri yürütüyor. Kütüphane ve Sanat merkezinde yapım işlemleri devam ediyor. Koltuklar yükseliyor. Bale, tiyatro ve müzik salonları olacak. Modern bir tesisi Keşan’a kazandıracağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu