Genel

Trakya son 50 yılın en kurak dönemini yaşıyor! Şen: “Kuraklık sefalet getirir”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, olağanüstü kuraklık yaşanan bölgemizdeki son durum hakkında konuştu. Uludağ’da dahi kar görülmemesine ve bölgeye düşen yağışların azlığına; sıcaklıkların ise fazla olduğuna dikkat çeken Şen, tarımsal üretimdeki tehlikeyi işaret ederek, “Kuraklık sefalet getirir!” dedi

Son 50 yılın en kurak Trakya’sı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün “Standart Yağış İndeksi” metoduna göre 3 aylık kuraklık analizi sonuçlarına göre Trakya’da “olağanüstü kuraklık” yaşanıyor. Söz konusu aylarda yağış miktarı geçen yılla kıyaslandığında Tekirdağ’da 2,5 kat, Edirne’de 2 kat, Kırklareli’nde ise 3 kat azalırken, ortalama sıcaklık ise 3 derece artış yaşandı.
Kuraklık yaşanan bölgede üreticiler buğday ve kanola ekimi yaparken zorluk yaşadı. Çiftçi ekimlerin büyük bölümünü kuru toprağa yapmak durumunda kaldı.

“Kuraklık sefalet getirir!”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, kuraklığın etkisini giderek arttırarak gösterdiğini söyledi. Bölgemize yakın olan Uludağ’da bile henüz kar olmadığını kaydeden Şen, “.Bizim bölgemizde de bunun en büyük örneği yer altı sularının haricinde Kadıköy Barajı’nda yaşanıyor. Bu durum biz üreticiler açısından sıkıntı bunun yanında suyu kullanan halk açısından da sorun teşkil ediyor.” dedi.
Keşan’a su sağlayan havzalardaki durum hakkında da konuşan Hasan Şen, “Bundan yaklaşık 1 sene önce, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun su seviyesinin kritik değerlerde olduğunu söylediği açıklamaları vardı. Şimdi onun dediği noktaya geliyoruz. Keşan nüfusu gün geçtikçe arttığı gibi su tüketimi de artıyor. Bunun yanında aynı barajdan tarıma da yönelik sulama şart. Hemen yanımızda Hamzadere Barajı var. Hamzadere Bölgesi’nin Keşan sınırları içinde de 42 bin dekarlık bir çeltik ekimi var. Ekim alanı 41 bin dekar olsa su açısından bir şey değişmez; ama çeltik ekenleri sıkıntıya sokabilir; ama insanların şunu öğrenmesi gerekiyor: Kuraklık sefalet getirir!” diye konuştu.

“Ben ömrüm boyunca bu kadar sıcak bir Ocak ayı görmedim”

Son 50 yılın en kurak dönenimin yaşandığı Trakya’daki yağış ve sıcaklık rejimi hakkında bilgi veren Hasan Şen, şimdiye kadar hiç görülmemiş bir tehlike ile burun buruna olduğumuzu da sözlerine ekleyerek, “Yaklaşık 3 kadar kadar uzun süren bir yağışsızlık dönemi yaşadık, son zamanlarda biraz olsun yağmur yağmaya başladı. Yağışın düşmesi üreticiler açısından çok sevindirici; ama düşündürücü bir tarafı da var. Bu yağışların sonrasında meteorolojik verilere göre, hava sıcaklıları 16 derecelere kadar yükselecek. Bugün Ocak ayının 11’i. Ben ömrüm boyunca bu kadar sıcak bir Ocak ayı görmedim. Henüz kuraklığı anlamadık; ama süreç böyle devam ettikçe daha da etkili bir şekilde anlayacağız.
Küresel iklim değişikliğinin ilk büyük değişimlerini bu sene görmeye başladık, bundan sonra da yaşayacağız gibi duruyor.”

“Bizi korkutuyor”

Son olarak Keşan ve çevresindeki tarım alanlarında buğday ekili olduğunu ve buğdayın da sıcak ve kurağın olumsuz etkisiyle karşılaşmasını an meselesi olarak niteleyen Şen, “16-17 derece sıcaklıkları görmek isteyen bitki büyümek isteyecektir. Önümüzde soğuk geçmesini beklediğimiz Şubat ayı var. Bu da bizim için oldukça büyük bir tehlike aslında.” derken, “Bu mevsimsel döngünün bu şekilde değişmesi bizi korkutuyor ve suyun değeri oldukça büyük bir şekilde açığa çıkıyor. Suyu da bilinçli kullanmamız gerekiyor. Her zaman tarımda alternatif sulama yöntemlerine geçilmesi yönünde uyarıda bulunuyoruz. İşin uzmanları da aynı şeyleri söylüyor. Evde dahi suyun ne şekilde kullanılmasına dair bir takım kurallar var. Suyu çok dikkatli kullanmamız gerekiyor. Bunda zorunluyuz.” sözleriyle her kesime uyarıda bulundu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu