GenelTarım

TMO, 2023 yılı çeltik alım fiyatlarını açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çeltik alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre, 55 randıman Baldo grubu çeltikler için alım fiyatı ton başına 24 bin TL, 58 randıman Cammeo grubu çeltikler için ton başına 23 bin TL ve 60 randıman Osmancık grubu çeltikler için ton başına 20 bin TL olarak belirlendi.

Açıklanan rakamlara göre TMO, çeltik alım fiyatlarını geçen yıla göre baldo grubu çeltikte yüzde 50, Cammeo grubu çeltikte yüzde 48.4 ve Osmancık grubu çeltikte yüzde 37.9 artırdı.

Ronaldo-Vasco grubu çeltikler için ton başına 19.000 TL alım fiyatı açıklayan TMO, bu gruptaki ürünlerin fiyatını geçen yıla göre yüzde 35.7 artırmış oldu.

Luna grubu çeltikler için ton başına alım fiyatı ise geçen yıla göre yüzde 33.3 artarak 18.000 TL oldu.

Üreticilere, mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve fark ödemesi desteklerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrıca ödeneceğini duyuran TMO, yaptığı açıklamada, “Çeltik hasadı Eylül ayının ikinci yarısından itibaren başlamış olup ülke genelinde bugün itibariyle yaklaşık yüzde 75 seviyelerine ulaşmıştır. 2023 yılı çeltik üretimimizin 900 bin ton olacağı tahmin edilmektedir. Bugüne kadar çeltik piyasaları yakından izlenmiş ve piyasaların seyrine göre TMO politikaları şekillendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

TÜİK tarafından dün açıklanan Bitkisel Üretim İkinci Tahmininde çeltikte yüzde 5.3 azalış ile 900 bin ton üretim tahmin edilmişti.

TMO’nun resmi internet sayfasında, 2023 dönemi çeltik alımlarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.
TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir. Randevular 30.10.2023’ten itibaren alınabilecek olup alımlara aynı gün başlanacaktır. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi başmüdürlüklerimiz, şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimize şahsen müracaat edilmesi halinde yine internet sitesi üzerinden verilebilecektir. TMO iş yerlerinde, Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürün teslimatına (TMO ve ELÜS) müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (%1) yapılacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu