GenelGündem

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Keşan’da coşkuyla kutlanıyor

Yurt genelinde ve dünyada Türk vatandaşlarının yaşadığı her köşede coşkuyla kutlanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. Kuruluş Yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Keşan’da da tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

İlk tören bugün, düzenleme çalışmaları devam eden Kent Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.
Saat 13.00 sıralarında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, protokol tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu.

Cumhuriyetin ilanın 100. yıl dönümünde Keşan’da tüm cadde ve sokaklar, evlerin balkon ve pencereleri, iş yerleri ve pek çok araç ay yıldızlı bayraklarla süslendi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 100. yıl kutlamaları yarın da törenlerle devam edecek.

29 Ekim törenleri

29 Ekim 2023 Pazar günü, saat 10.00’da, Kaymakam Cemalettin Yılmaz tarafından, Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edilecek.
Ardından Kent Meydanı’ndaki tören; Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından, törene katılanların ve halkın bayramının kutlanması ile başlayacak.

Saat 11.00’de Kent Meydanı’ndaki törende saygı duruşunda bulunulacak, ardından Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylenecek ve Türk Bayrağı göndere çekilecek.

Kutlama programı Kaymakam Yılmaz’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam edecek. Konuşmanın ardından Keşan Belediyesi ve SARDOS Derneği işbirliğiyle “100. yılda Cumhuriyetin Yolunda” etkinliği ile Anıtkabir Komutanlığı’ndan alınan Türk Bayrağı Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz’a teslim edilecek.

Cumhuriyetin 100. Yılı konulu şiir yarışmasında birinci olan eser okunacak. Okullar arasında yapılan “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin takdim edileceği törende, ritim grubu ve halk oyunları ekipleri gösterilerini sahneleyecek.

Buradaki kutlamalar, geçit töreni ile sona erecek.
Öte yandan, Keşan Belediye Başkanlığı’nca, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, saat 19.30’da, fener alayı düzenlenecek.

“Cumhuriyetin 100. Yılı Halk Yürüyüşü” de yarın gerçekleştirilecek

Keşan Kent Konseyinden yapılan açıklamada, Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, yarın “Cumhuriyetin 100. Yılı Halk Yürüyüşü” gerçekleştirileceğini duyurmuştu.
Buna göre yürüyüş yarın 3 ayrı koldan Cumhuriyet Meydanı’na doğru yapılacak.

Yürüyüş programı kapsamında saat 15.30’da, Belkoop KYK Yurdu önü, Anafartalar İlkokulu önü ve Çamlıkent Tümen Kantini önü olmak üzere 3 ayrı kolda toplanılacak ve saat 16.00 itibarı ile yürüyüş başlayacak.
“Cumhuriyetin 100. Yılı Halk Yürüyüşü” saat 18.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek.

Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Kafalı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda günün anlam ve önemini belirten bir konuşmanın da yapılacağı programda, yerel sanatçılar ise mini bir konser verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu